Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Marzec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Jak w każdy poniedziałek zapraszamy na kolejny film z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”, w którym przypominamy jakie ogrodnicze zadania warto wykonać w tym tygodniu. Udanego tygodnia! ?

„Dzień świętego Kazimierza resztki zimy uśmierza” i tym dniem rozpoczynamy kolejny tydzień i kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

Rzeczywiście na rabatach kwiatowych zdecydowanie bardziej widać już wiosnę niż zimę. Zaczyna się robić coraz bardziej zielono za sprawą kiełkujących liści roślin cebulowych, takich jak np. tulipany, hiacynty, narcyzy czy szafirki oraz za sprawą bylin, takich jak np. irysy czy liliowce. Kwitną m.in. krokusy i ciemierniki. To dobry moment, żeby nawieźć wszystkie te rośliny, np. nawozem do bylin, który sprawdzi się również doskonale w przypadku wspomnianych już kwitnących wiosną roślin cebulowych oraz krzewów ozdobnych rosnących w pobliżu. W nawozie granulowanym każda granulka zawiera wszystkie zawarte w nawozie składniki pokarmowe, dzięki temu je wszystkie możemy równomiernie rozmieścić na wybranej powierzchni. Nawóz do bylin oprócz odpowiednio dobranych form azotu i wielu mikroelementów zawiera także przeważającą ilość potasu i fosforu, które są odpowiedzialne m.in. za zawiązywanie pąków, bujne kwitnienie i piękne wybarwienie. Po rozsypanie granulek na rabacie warto je potem delikatnie zagrabić i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.

Nasadzenia bylinowe na rabacie można w czasie sezonu uzupełnić o gatunki jednoroczne pięknie kwitnących roślin, które możemy wysiewać teraz na rozsady i do których np. zaliczyć można cynie, astry, aksamitki czy lwie paszcze. Cały czas przygotowujemy rozsady warzyw, o których była mowa w niedzielnym filmie z cyklu „Ogród Warzywny” i do których zaliczamy m.in. różne warzywa kapustne i sałatę, oberżynę, paprykę i pomidory. Film o sposobach wysiewu i różnych odmianach pomidorów pojawi się w jutrzejszym, wtorkowym filmie na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Planujemy też wysiewy warzyw na grządkach. W cieplejszych rejonach naszego kraju, można już pokusić się np. o wysiew pasternaku, pietruszki, wczesnych odmian marchwi, rzodkiewki, groszku czy bobu – po więcej informacji na ten temat zapraszam na środowy odcinek z cyklu „Ogród Warzywny”. W chłodniejszych rejonach, możemy wstrzymać się z tymi wysiewami do drugiej połowy lub końca marca. Ale już teraz można przygotować grządki i np. zasilić je przedsiewnie wybranym nawozem czy kompostem.

Dbamy o rozsady, które już rosną w naszych domach lub ciepłych inspektach. Jeżeli mamy już za sobą lutowe wysiewy, należy regularnie, praktycznie codziennie ich doglądać i podlewać, niewielkimi dawkami wody.  Delikatne siewki, które dopiero co wykiełkowały nie mogą mieć zbyt mokrego podłoża, lepiej żeby było ono cały czas lekko wilgotne. Wcześnie wysiane rozsady warto też doświetlać, lub trzymać na parapecie od południowej strony, żeby zanadto nie wybiegały. Jeżeli mamy taką możliwość, niektóre rośliny możemy przenieść w jasne, ale chłodniejsze miejsce, np. o temperaturze 12-15 stopni Celsjusza. Za chłodniejsze miejsce będą nam wdzięczne m.in. warzywa kapustne, sałata czy por.  To już ostatni moment, żeby wysiać na rozsady seler. Jeżeli teraz tego nie zrobimy, a chcemy uprawiać seler w ogrodowym warzywniku, będziemy mogli jeszcze kupić gotowe rozsady tego warzywa w maju.

08 marca przypada Dzień Kobiet. Z tej okazji przesyłamy moc życzeń dla wszystkich Pań, dużo uśmiechu, radości, zdrowia i wszystkiego dobrego! Przyjemnego świętowania!

Środek marca to często już czas pikowania roślin, które wysialiśmy w poprzednim miesiącu. Przykładowo sałatę i por pikuje się mniej więcej 3-4 tygodnie od wysiewu, paprykę około 5-6 tygodni od wysiewu, a rośliny ozdobne mniej więcej wtedy, gdy mają 2 liścienie i dwa liście właściwe. Jeżeli nasze rozsady jeszcze muszą podrosnąć w dotychczasowym pojemniku, warto już przygotować się do tego zabiegu rozsadzania i skompletować potrzebne niebawem doniczki i pojemniku oraz odpowiednie podłoże.

Wśród coraz większej ilości ogrodniczych zadań nie zapominajmy o domowych roślinach doniczkowych, one również wymagają od nas o tej porze wzmożonej uwagi. Marzec do dobry miesiąc na przesadzanie wielu gatunków. Sprawdźmy, które nasze okazy będą wymagały przeniesienia do większego pojemnika i świeżego podłoża. Wczesną wiosną warto też odmłodzić niektóre rośliny, np. poprzez przycięcie i pobranie sadzonek, jak w przypadku trzykrotki.

Pracy przy roślinach mamy coraz więcej. Zapraszam więc już teraz na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/