Narcyzy

Narcyz – Witamy w programie „Ogród od A do Z”. Dziś pora na literę N.

N jak NARCYZ.

Narcyz co roku triumfalnie ogłasza nadejście wiosny. Możemy je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak również w donicach na balkonach, tarasach czy w domowych kompozycjach. Istnieje wiele odmian, m.in. narcyzy trąbkowe, wielkoprzykoronkowe, drobnoprzykoronkowe i pełne, w kolorach białym, żółtym i łososiowym, jednobarwne lub dwubarwne, o dużych kwiatach lub drobnych. Niekiedy pięknie pachną.

Żółte narcyzy trąbkowe nazywane są często żonkilami. Rośliny te mogą przez wiele lat rosnąć w tym samym miejscu. Jednak mniej więcej co 3-4 lata warto je wykopać, podzielić i posadzić ponownie. W ten sposób zapobiegamy ich „zapadaniu” się w ziemię.

Cebule narcyzów sadzimy jesienią, od sierpnia do października, a kwitną wiosną, od marca do maja. Niektóre odmiany z holenderskich upraw mogą w naszym klimacie przemarzać.

Kwiaty pojawiają się pojedynczo lub po kilka na stabilnych łodyżkach. Początkowo otacza je błonkowaty liść, który rozrywa się po otwarciu kwiatu.

Liście żółkną zazwyczaj dopiero w czerwcu. Ich wcześniejsze odcięcie osłabia cebulki, a tym samym przyszłoroczne kwitnienie. Dlatego warto je zostawić aż do samoistnego uschnięcia.

Narcyzy najlepiej rosną w pełnym słońcu lub w półcieniu. Nie mają wysokich wymagań glebowych, ale najlepiej czują się w ziemi próchnicznej, przepuszczalnej i wilgotnej.

Mogą być uprawiane na kwiat cięty. Warto jednak pamiętać, że po ścięciu wydzielają one lepki, szkodliwy dla innych roślin sok, dlatego w wazonie przyspieszają więdnięcie innych kwiatów. Żeby temu przeciwdziałać można narcyzy wstawić do wazonu dzień wcześniej, potem wymienić wodę. W ten sposób nie będą już szkodziły swoim towarzyszom.

Zobacz też inne rośliny :

rododendron   –   aksamitki   –   fuksja   –   kalina   –   lawenda   –   cis   –   hibiskus bagienny   –   jesienny   –   bratki   –   wawrzynek   –   trzmielina   –   rozplenica   –   pierwiosnki   –   niecierpki   –   uczep   –   mieczyki   –   lilie   –   stokrotki   –   jeżówka   –   irga   –   fiołek   –   enkiant   –   dynie ozdobne   –   cebulica syberyjska   –   bluszcz   –   azalie   –   żurawki   –   chryzantemy   –   wrzosy   –   słonecznik   –   piwonie   –   orliki   –   magnolia   –   łubin   –   jałowiec   –   irys   –   hiacynt   –   groszek pachnący   –   forsycja   –   eksakum   –   dalie