Narzędzia ogrodnicze
Narzędzia ogrodnicze – Przed nami garść podstawowych informacji o narzędziach i urządzeniach przydatnych w ogrodzie.
Właściwy dobór narzędzi w istotny sposób wpływa na jakość naszej pracy w ogrodzie. Jaki jest więc narzędziowy niezbędnik każdego ogrodnika?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy z nas jest inny i wszystko zależy od naszego podejścia, naszych wymagań i często zasobności naszego portfela. Niektórym wystarczy kilka podstawowych narzędzi, inni lubią mieć więcej sprzętu dostosowanego do każdej pracy na działce. A sklepy i producenci wychodzą nam naprzeciw oferując narzędzia i urządzenia zarówno dla tych mniej, jak i bardziej wymagających.
Narzędzia ogrodnicze – Są narzędzia, które muszą się znaleźć w każdym ogrodzie i do nich z pewnością należy szpadel lub łopata. Może szpadel nie jest używany bardzo często, ale z pewnością intensywnie. Jeżeli co roku mamy kawałek ziemi do przekopania np. pod uprawę warzyw, opłaca się kupić narzędzie dobrej jakości. W ergonomiczny szpadel z pewnością zainwestują też Ci, którzy nie lubią bólu kręgosłupa lub odcisków na rękach. Osoby niższego wzrostu mogą zainwestować w regulowane narzędzia. A osoby, które mają wyjątkowo ciężką glebę w ogrodzie lub chcą wykopać niewielki dół pomiędzy nasadzeniami mogą sięgnąć po świder. Tym, którzy mają duży areał gleby do obróbki poleca się też glebogryzarki, o których będziemy jeszcze mówić w kolejnych odcinkach.
Uzupełnieniem wachlarza narzędzi do wstępnej obróbki gleby są jeszcze widły, a także inne narzędzia do spulchniania, rozbijania i wygładzania powierzchni pod uprawy. Regularnie używamy ich w ogrodzie, a najczęściej sięgamy zazwyczaj po grabie. Wyrównujemy nimi powierzchnię gleby po przekopaniu czy odchwaszczaniu. Wymieszamy nimi nawozy z wierzchnią warstwą gleby, zbierzemy też liście, owoce czy inne resztki roślinne, które opadły z naszych roślin. Są więc bardzo użyteczne. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić pracy na grządkach i rabatach bez motyczki lub kultywatora.
Narzędzia ogrodnicze – Dostępne są też narzędzia systemowe używane na jednym trzonku. W tym typie narzędzi trzonek i głowica oferowane są oddzielnie. Zajmują one mniej miejsca podczas przechowywania, jest też duża różnorodność w dostępnych końcówkach, można więc uzupełniać je stopniowo w miarę rosnących potrzeb w ogrodzie.
Drobne narzędzia do sadzenia niewielkich roślin i usuwania chwastów przydadzą się do prac na rabatach, obsadzania pojemników i doniczek. W skład takich narzędzi najczęściej wchodzi łopatka szeroka i wąska oraz pazurki do spulchniania i pielenia chwastów. Uprawiający warzywnik na pewno docenią pikownik, a miłośnicy kwiatów cebulowych – sadzarkę do cebul i bulw.
Narzędzia ogrodnicze – Do pielęgnacji trawnika przeznaczone są różne narzędzia i urządzenia ułatwiające nam pracę. Podstawą jest kosiarka. Dostępnych jest wiele modeli, od traktorków koszących, przez ręczne kosiarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe na robotach koszących kończąc. Ten temat budzi coraz większe zainteresowanie wśród właścicieli ogrodów, dlatego wrócimy do niego w kolejnych odcinkach. Coraz popularniejsze są też wyrywacze do chwastów, które głównie służą do usuwania roślin o palowym systemie korzeniowym. Do takich chwastów należy np. mniszek. Można zaopatrzyć się też w siewnik do bardziej precyzyjnego nanoszenia nawozów lub przeprowadzania dosiewki.
Do pielęgnacji trawnika, zwłaszcza jesienią, przydadzą się też specjalne grabie przeznaczone do grabienia opadających liści i suchych źdźbeł traw, np. po wertykulacji. Są to lekkie, często plastikowe, szerokie grabie wachlarzowe, o elastycznych zębach.
Wertykulacja i aeracja to niezwykle ważny wczesnowiosenny zabieg na naszym trawniku. Żeby go przeprowadzić potrzebny będzie też odpowiedni sprzęt. Do małych trawników możemy użyć ręcznego aeratora na trzonku lub specjalnych nakładek na buty. Dostępne są też ręczne wertykulatory, które pozwolą wyczesać nasz trawnik z obumarłych źdźbeł.
Na większych trawnikach używa się zazwyczaj wertykulatora elektrycznego lub spalinowego, którego zadaniem jest usunięcie filcu z darni i nacięcie korzeni. Więcej o wertykulacji i pozimowych zabiegach na trawniku powiemy za tydzień.
Narzędzia ogrodnicze – W większości ogrodów cięcie jest nieuniknione, poczynając od przekwitniętych kwiatostanów i starych lub chorych małych gałązek, po wycinkę drzew i karczowanie większych obszarów. W tych ważnych zabiegach niezastąpione są sekatory i nożyce, dlatego podstawowy, mały sekator jednoręczny jest niemal w każdym ogrodzie. Warto wybrać takie narzędzie, które jest zaopatrzone w dobrej jakości ostrze, zapewniające gładkie cięcie. Przy dłuższej pracy sekatorem z pewnością docenimy też ergonomiczny kształt dobrany i dopasowany do naszej dłoni. Jest wiele typów sekatorów jednoręcznych, tradycyjne, z obracaną rączką i do profesjonalnego użycia. Na uwagę zasługuje fakt, że są też sekatory przeznaczone dla osób leworęcznych.
Sekatory dwuręczne są mocniejsze i służą m.in. do usuwania grubych gałęzi. Niektóre są dźwigniowe, dzięki czemu pracując nimi nie musimy używać dużo siły.
Narzędzia ogrodnicze – Sekatory wysięgnikowe, tzw. żyrafy to sekatory pozwalające przycinać drzewa w wysokich partiach koron bez wchodzenia na drabinę. Możemy nimi też przeprowadzać cięcia przy ziemi bez schylania się lub w głębi zarośli. Mechanizm tnący i obrotowa głowica w zakresie 230 stopni pozwalają dotrzeć w wiele miejsc. Na teleskopowym trzonku może być też piła, jeżeli ktoś woli pracować tego typu narzędziem. Dostępne są też zębate pomocnice w tradycyjnym wydaniu, wysuwane, z ergonomiczną rękojeścią.
Kolejnym narzędziem do cięcia są nożyce, które często kupują właściciele ogrodów z żywopłotem lub trawami ozdobnymi. Przy właściwych parametrach narzędzi cięcie żywopłotu nie powinno być zajęciem męczącym. Jeżeli ktoś ma długi lub wysoki żywopłot może zainwestować w sekator elektryczny, spalinowy lub akumulatorowy. Przystrzyżemy nim żywopłot zarówno od dołu jak i od góry.
Idąc dalej dostępne są także mniejsze lub większe piły łańcuchowe. Wykorzystuje się je do wycinki niewielkich drzew i krzewów, a także do przygotowania drewna opałowego. Przy wichurach, które coraz częściej nawiedzają nasze ogrody coraz częściej widzimy potrzebę, żeby zaopatrzyć się w tego typu urządzenia.
W ogrodach nie powinno zabraknąć opryskiwacza, a jeżeli ktoś używa środków chwastobójczych, to najlepiej zaopatrzyć się nawet w dwa. Wtedy jeden przeznaczony jest tylko do herbicydów, a drugi do środków grzybobójczych i nawozów. Opryskiwacze pozwalają na dokładne i precyzyjne nanoszenie nawozów płynnych, preparatów biologicznych i środków ochrony roślin.
Do wyboru mamy małe opryskiwacze ręczne, do zabiegów na małych roślinach w domu, na tarasie i balkonie. Jeżeli uprawiamy warzywa, owoce lub mamy w ogrodzie więcej wymagających roślin ozdobnych, bardziej przydatny może okazać się większy opryskiwacz naramienny. Pojawiły się już opryskiwacze akumulatorowe o pojemności 7 litrów, którymi można pracować bez konieczności pompowania. Dla tych co mają większe areały roślin w ogrodzie, które wymagają oprysku, dostępne są opryskiwacze 20-litrowe plecakowe lub na kółkach, z pompką lub akumulatorowe.
Wiosną i jesienią ogród wymaga sprzątania i kolejnego sprzętu. W tym pomogą nam miotły, szczotki i odkurzacze. Miotły ogrodowe są znacznie trwalsze niż te, które są przeznaczone do użytku domowego, uprzątniemy nimi tarasy lub ścieżki wyłożone płytkami. Szczotki pozwolą nam wyczyścić szczeliny w kostce brukowej. Dostępne są też specjalne szczotki na teleskopowej rączce, którymi wyczyścimy rynny, bo musimy pamiętać również o ich systematycznym oczyszczaniu. Duża ilość drzew i krzewów liściastych może być przesłanką do tego, żeby kupić dmuchawę lub odkurzacz do liści. Sprzątanie opadających liści jesienią jest jedną z najmniej lubianych prac w ogrodzie.
W pielęgnacji naszych roślin niezbędne jest także ich odpowiednie nawadnianie, potrzebujemy więc sprzętu, który nam to umożliwi. Ale to już temat na inny dzień. Za tydzień powrócimy do tematu trawnika.