Odmiany storczyków

Odmiany storczyków – Storczyki to rośliny o wyjątkowo egzotycznym i iście nieziemskim wyglądzie. Najbardziej popularny w naszych domach jest wspaniały Falenopsis. Ale storczyk niejedno ma imię. Dlatego dzisiaj powiemy o innych odmianach tych zjawiskowych roślin. Zapraszamy na „Dom pełen kwiatów”.

Rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii wierzyli, że storczyki były darem niebios uprawianym przez bogów w ich gwiezdnych ogrodach. Legenda mówi, że spadające na ziemię kwiaty miały zwiastować pojawienie się stwórców.

Odmiany storczyków – Dendrobium nie jest tak popularną odmianą jak Falenopsis, ale również dość często można je zobaczyć w ofercie sklepów ogrodniczych lub kwiaciarni. Ich charakterystyczną cechą są zgrubiałe pędy nazywane pseudobulwami, w których rośliny gromadzą wodę.

Odmiany storczyków jak dendrobium cechuje ogromne zróżnicowanie form i rozmiarów, a także imponujące bogactwo barw i kształtów kwiatów.

Odmiana ta potrzebuje sporo światła, ale nie wystawiamy jej na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Potrzebuje też dużej wilgotności powietrza, więc wskazane jest częste zraszanie. Dendrobium phalenopsis jako jeden z nielicznych nie przechodzi okresu spoczynku, w związku z czym dobrze się czuje w mieszkaniowych temperaturach 18-23 stopni Celsjusza. Inne dendrobia w miesiącach jesienno-zimowych powinny przejść okres spoczynku, inaczej nie zakwitną. W tym czasie umieszczamy rośliny w miejscu jasnym ale chłodnym, o temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza i ograniczamy podlewanie.

Te storczyki przesadzamy tak rzadko, jak to tylko możliwe. Na ogół dendrobia czują się dobrze w doniczkach, które wydają się nam o wiele za małe.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy substrat się zagęści, lub gdy był nadmiernie podlewany. Wtedy przesadzamy roślinę w momencie, gdy pojawią się nowe pseudobulwy, nigdy w okresie spoczynku. Dendrobia nawozi się średnio 2 razy w miesiącu nawozami lub odżywkami do storczyków. Odżywianie zawsze przerywamy w okresie spoczynku.

W sklepach możemy też znaleźć storczyki w odmianie Cambria. Cambria to handlowa nazwa różnych odmian storczyka, skupiająca liczne, międzygatunkowe mieszańce. Cechą wielu roślin z tej grupy są kropkowane lub marmurkowane kwiaty.

Lubią rozproszone światło i wilgotne powietrze, ale nie należy spryskiwać ich wodą. Te storczyki często reagują na zraszanie pojawieniem się na liściach plam i przebarwień.  Częściej je przesadzamy, nawet co roku i systematycznie dokarmiamy nawozami lub odżywkami do storczyków.

Odmiany storczyków – Do jednych z łatwiejszych w uprawie storczyków zaliczamy sabotka. Ten storczyk w przeciwieństwie do falenopsisa nie jest epifitem, lecz ukorzenia się w glebie. Każdy kwiat ma charakterystyczną, workowatą warżkę, przypominającą przednią część pantofli – stąd właśnie nazwa sabotek. W zależności od odmiany, kwiaty różnią się wielkością, barwą i kształtem. Okres kwitnienia trwa zwykle od 2 do 3 miesięcy.

Jednym z ciekawszych storczyków jest Miltonia. Wśród tych roślin są gatunki preferujące zarówno wyższe, jak i niższe temperatury. Większość uprawianych w naszych domach gatunków należy do chłodnolubnych mieszańców.

Najlepiej rośnie im się w temperaturze 21-24 stopni Celsjusza, a przed kwitnieniem w wyraźnie niższej od 15-18 stopni. To właśnie zmiana temperatur indukuje kwitnienie tych roślin. Zraszanie wykonujemy tylko latem, ustawiając dyszą opryskiwacza na jak najdrobniejszy oprysk. Miltonia nie jest tak łatwa w uprawie, jak falenopsis, głównie ze względu na odpowiednią ilość wody i czas podlewania. W czasie kwitnienia rośliny te są bardzo wrażliwe na całkowite przeschnięcie podłoża, wtedy brzegi kwiatów zasychają. Gdy storczyk przekwitnie pęd kwiatostanowy można usunąć, gdyż więcej kwiatów już się na nim nie zawiąże.

Odmiany storczyków jak cymbidium również jest nieco bardziej wymagającym storczykiem. Za to jest to roślina tak piękna, że nie sposób o niej nie wspomnieć.

W przypadku odmian wysokich, kwiatostany osiągają długość do 1,5 metra. Wyrastają one w formie kłosa z cebulkowatych pseudobulw i mogą liczyć nawet 30 kwiatów. Cymbidium również potrzebuje zmiany temperatury zimowania. Latem idealne jest miejsce o wysokiej temperaturze od 21 do 27 stopni Celsjusza, zimą powinna się wynosić około 15 stopni.

Storczyki nieustannie budzą zachwyt. Tworzą tak różnorodne kształty i barwne zestawienia, że można o nich mówić godzinami. Dlatego do ich tematu niewątpliwie wrócimy. Tymczasem za tydzień powiemy o zamiach. Do zobaczenia!

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/