Ogórki – problemy w uprawie

Ogórki – problemy w uprawie – W dzisiejszym odcinku „Ogrodniczego SOS” powiemy o problemach, jakie mogą nas spotkać podczas uprawy ogórków.

Ogórki to rośliny ciepłolubne, które możemy uprawiać z rozsady lub siać bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja. Rosną błyskawicznie.

Choroby ogórków – Problemem z jakim możemy się spotkać są zaburzenia wzrostu ogórków, wywołane silnymi wahaniami temperatur czy niestabilną wilgotnością podłoża. Może to prowadzić do przedwczesnego opadania owoców, ich deformacji, rozmiękczania trzonków oraz rolowania i żółknięcia liści.

Podczas uprawy tych roślin musimy pamiętać, że rozwijają one płytki system korzeniowy. Dlatego struktura gleby powinna być nienaganna, a zawartość próchnicy wysoka, żeby składniki pokarmowe były równomiernie dostarczane.

Korzenie, które znajdują się przede wszystkim w górnej części gleby, sięgają zazwyczaj do 30 cm w głąb i do 1,5 m na boki. Podczas podlewania starajmy się nie zraszać liści, bo sprzyja to rozwojowi chorób.

Choroby ogórków – Bakteryjną chorobą warzyw dyniowatych jest kanciasta plamistość. Typowym objawem są kanciaste plamy na liściach, które początkowo ograniczają ich nerwy. Doprowadza to do przedwczesnego zamierania liści. Jeżeli zauważymy pierwsze symptomy występowania tej choroby możemy wykonać oprysk preparatem miedziowym, który stosuje się w rolnictwie ekologicznym. Stężoną zawiesinę rozcieńczmy wodą i nanosimy za pomocą opryskiwacza.

Ogórki – problemy w uprawie – Ogórki często też atakuje mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. Te choroby poznamy po jasnych plamach na liściach, a w przypadku mączniaka prawdziwego, po skupiskach białej grzybni. W miarę rozwoju chorób grzybnia pokrywa całą blaszkę liściową zaburzając procesy związane z fotosyntezą i transpilacją, co ma negatywny wpływ na plony. W tym przypadku również możemy zastosować oprysk preparatem miedziowym lub preparatem grzybobójczym, o działaniu wgłębnym. Taki środek możemy stosować interwencyjnie lub zapobiegawczo.

Pod koniec okresu wegetacyjnego często można zaobserwować na ogórkach szarą pleśń. Sprzyja jej wysoka wilgotność powietrza i zbyt gęste obsadzenie roślin.

Z pośród szkodników na ogórkach najczęściej spotkamy mszyce i przędziorki oraz inne owady gryząco-ssące. Warto więc dokładnie przyglądać się naszym roślinom i jeżeli zauważymy pierwsze objawy żerowania szkodników zastosować odpowiednie środki, najlepiej pochodzenia naturalnego.