Ogórki wysiew ogórków w czerwcu

Ogórki wysiew ogórków w czerwcu. Zbliża się ostatni moment na wysiew ogórków, ale jeszcze nie jest za późno żeby to zrobić. 🥒 Dlatego w dzisiejszym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny” przypominamy o czym należy pamiętać rozpoczynając letnią uprawę ogórków, cukinii i patisonów. Zapraszamy! 🥒🥒🥒

Warzywa dyniowate, w tym ogórki, cukinie i patisony zaleca się wysiewać wprost do gruntu w drugiej połowie maja lub na rozsady w połowie kwietnia. Czasami jednak zdarzy się tak, że przygotowane przez nas rozsady zmarnieją, np. przez długo utrzymujące się zimne noce, lub wysiane przez nas warzywa zostaną zaatakowane przez szkodniki, np. przędziorki lub ślimaki. W takim wypadku, w czerwcu, możemy ponowić wysiew i założyć ich uprawę jeszcze raz.

Późno wysiane ogórki, będą oczywiście również później dojrzewać i będą przeznaczone na późniejszy zbiór. Ale „lepiej późno niż wcale”. Są odmiany, po które z powodzeniem możemy sięgnąć o tej porze. Może być to np. ogórek konserwowy ‚Krak’, odporny na choroby, m.in. mączniaka rzekomego i wirusa zwykłej mozaiki ogórka, ogórek konserwowy ‚Śremski’, wczesny, doskonały do konserwowania i kwaszenia, podobnie jak ogórek konserwowy ‚Wisconsin’, średnio wczesny i bardzo plenny, a także ogórek konserwowy ‚Anulka’, również odporny na wspomniane już choroby oraz parcha dyniowatych, dzięki czemu nie wymaga intensywnej ochrony. Możemy na późniejszy zbiór wysiać też np. ogórka konserwowego ‚Cornichon de Paris’, którego jak sama nazwa wskazuje warto uprawiać na korniszonki lub sięgnąć po zestaw na taśmie z ogórkiem ‚Odys’ i koprem ogrodowym, który także przyda nam się w trakcie kiszenia.

Tak samo jak podczas majowego wysiewu, należy zadbać aby grządka pod ogórki była odpowiednio przygotowana. Rośliny te wymagają gleby żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, odpowiednio przedsiewnie nawiezionej, przepuszczalnej i ciepłej oraz zasobnej w wodę. Najczęściej ogórki wysiewna się w rzędach oddalonych od siebie co 80-100 cm lub gniazdowo po 2-3 nasiona co mniej więcej 15 cm. Warzywa te możemy uprawiać też przy płocie lub przy podporach, po których mogłyby się piąć.

Podczas czerwcowego wysiewu musimy w szczególny sposób zadbać o podlewanie. W gorące i słoneczne dni woda wyparowuje bardzo szybko, tymczasem rośliny do wschodów wymagają sporo wilgoci. Zatem do czasu ich pojawienia się warto codziennie, a jak zachodzi taka potrzeba nawet dwa razy dziennie, podchodzić do obsianej grządki z konewką lub z ogrodowym wężem ze zraszaczem. O tej porze należy też zwrócić szczególną uwagę na ślimaki, jeżeli mamy z nimi problem w ogrodzie. Potrafią one całkowicie pożreć dopiero co wykiełkowane rośliny. Czasami myślimy wtedy, że źle przeprowadziliśmy wysiew lub z nasionami było coś nie tak, tymczasem wszystko jest winą tych szkodników, które w ciągu jednej nocy potrafią rozprawić się z naszymi wschodzącymi uprawami.

Może się zdarzyć tak, że na wybranej przez nas dla warzyw dyniowatych, rosną jeszcze i dojrzewają np. takie rośliny jak groszek cukrowy czy bób. I będziemy mogli tam posadzić coś nowego dopiero za 2-3 tygodnie. W takim wypadku możemy pokusić się o przygotowanie rozsady w większych doniczkach, które potem przesadzimy na wybrane dla nich miejsce. A oprócz ogórków, możemy w czerwcu wysiewać jeszcze cukinie i patisony. Na dynie jest już nieco za późno, ale cukinie i patisony dojrzewają szybko, poza tym możemy spożywać także ich niewyrośnięte jeszcze owoce w każdej formie, również kwiaty.

Z przykładowych odmian możemy wysiać np. ciemnozieloną cukinię ‚Black Beauty’ lub ‚Soraya’, żółtą cukinię ‚Atena Polka’, czy jasnozieloną cukinię ‚Nimbę’. A jeżeli  nie potrafimy się zdecydować, to sięgnąć po mieszankę odmian. Z grupy patisonów możemy siać tradycyjną odmianę o białych owocach  lub odmianę o owocach żółtych czy też zielonych, dla urozmaicenia na talerzu i w warzywnym krajobrazie.

Przeprowadzając ich wysiew bezpośrednio do gruntu należy zadbać o wcześniejsze przygotowanie gleby, tak samo w przypadku ogórków. Dla roślin tych musimy przeznaczyć jednak znacznie więcej miejsca, przyjmuje się, że jest to około 1 metra kwadratowego. Musimy też tak samo dbać o systematyczne podlewanie, bez względu na to czy zdecydowaliśmy się na wysiew wprost do gruntu, czy też na przygotowanie wcześniejszej rozsady.

Ja przy letnim wysiewie roślin na rozsady, bez względu na to czy są to rośliny warzywne, czy ozdobne, używam większych pojemników niż wiosną. Wszystko dlatego, że ziemia w niewielkich, płytkich doniczkach czy też wielodoniczkach przesycha bardzo szybko. Te większe możemy podlewać nieco rzadziej, chociaż i tak w czasie upałów trzeba to robić nawet codziennie.  Nie musimy ich już trzymać w domu, na okiennym parapecie, jak w przypadku rozsad przygotowywanych wiosną, ale postawić gdzieś w ogrodzie. Żeby chronić je przed ślimakami, lepiej jest znaleźć dla nich miejsce gdzieś na podwyższeniu, na półce, stoliku lub zewnętrznym parapecie. Gdy tylko zwolni się dla nich miejsce na grządce przeciągu mniej więcej  tygodni, będzie można je przesadzić.

Życzymy wspaniałych upraw. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/