Październik w ogrodzie 25.10 – 31.10 kalendarz ogrodnika

Październik w ogrodzie 25.10 – 31.10 kalendarz ogrodnika. Październik chodzi po kraju, wygania ptactwo z gaju. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”. … tematem ptaków, bo z myślą o nich, zarówno tych odlatujących do ciepłych krajów, jak również tych, które zostają, możemy posadzić rośliny, które jesienią będą dla nich pożywieniem. W październiku zwrócą one uwagę np. na owoce berberysów, pięknotki czy derenia. Dla nas rośliny te są cudowną ozdobą jesiennego ogrodu, a dla ptaków będą prawdziwym smakołykiem. Jeżeli na rabacie kwiatowej lub warzywnej pozostały nam jeszcze słoneczniki, warto również pozostawić kilka np. dla sikorek i wróbli.

Ogród zmienia barwy z zielonej na żółto pomarańczową, chyba że przeważają nasadzenia z roślin zimozielonych. Przypominamy więc, że te rośliny należy dokładnie nawodnić przed zimą, ponieważ nie wchodzą one w taki stan spoczynku jak nasze rodzime rośliny liściaste. Często ich wegetacja jest spowolniona, ale nie zatrzymana. W związku z tym potrzebują one regularnego podlewania, jeżeli ilość opadów jest niewystarczająca. Dotycz to np. rododendronów oraz wszystkich roślin, które uprawiamy w donicach, m. in. ozdobnych iglaków.

Bo iglaki są doskonałym zastępstwem na zimę dla roślin, które uprawialiśmy w donicach na balkonach i tarasach latem. W miejscu po np. pelargoniach, które usunęliśmy lub przenieśliśmy w miejsce zimowania, możemy o tej porze posadzić miniaturowe żywotniki, jałowce lub sosny, a także bukszpan lub zimozieloną trzmielinę. W dalszym ciągu dbamy o kompozycje, które stworzyliśmy jesienią, np. z wrzosów, chryzantem lub astrów. Należy je regularnie podlewać, a rośliny kwitnące warto też nawozić.

W warzywniku, na przełomie października i listopada możemy sadzić czosnek ozimy. Typ czosnku, który wytwarza pędy kwiatostanowe trudno przechowuje się przez zimę, lepiej więc nie czekać z tym do wiosny, a znaleźć dla niego miejsce na grządce już teraz. Ząbki o tej porze sadzi się głębiej niż w przypadku czosnku sadzonego wiosną, bo na głębokości ok. 5-8 cm. Daje on nieco wcześniejszy plon. Zbiór główek czosnku ozimego przeprowadza się zazwyczaj w lipcu, mniej więcej 3-4 tygodnie wcześniej niż czosnku jarego.

Jeżeli większość prac porządkowych w ogrodzie mamy już za sobą, pozostaje przenieść teraz uwagę na rośliny domowe i śródziemnomorskie. Zwłaszcza na te, które lato spędzały na zewnątrz. Jeżeli mamy szklarnię lub inne jasne pomieszczenie możemy tam przenieść rośliny z basenu Morza Śródziemnego. Najlepsza temperatura dla nich w czasie zimowania to ok. 10 stopni Celsjusza. Zazwyczaj wytrzymują one też spadki temperatury nawet do zera, ale lepiej, żeby były one krótkotrwałe.

Częściej jednak przenosimy rośliny do domów. Tutaj, w znacznie bardziej suchym powietrzu mogą zacząć zrzucać liście. Warto więc systematycznie je zraszać, dopóki nie zaaklimatyzują się w nowym miejscu. Zwróćmy także uwagę na to, czy razem z roślinami do domu nie wnieśliśmy też szkodników. Często w mniej wilgotnym powietrzu naszych mieszkań zaczynają rozwijać się przędziorki. Wyraźną oznaką ich obecności jest pajęczynka, pojawiająca się w kącikach i na spodzie liści. Od góry natomiast na liściach można zaobserwować żółto białe, na początku punktowe plamki, które szybko łączą się w większe plamy, aż liście całkowicie obumierają. Aby zwalczyć przędziorki należy oczyścić dokładnie rośliny i dbać o wysoką wilgotność powietrza. Można też wykonać oprysk preparatami owadobójczymi własnej roboty, lub np. naturalnym gotowym do użycia sprayem na bazie oleju rydzowego. Działa on kontaktowo, pokrywa szkodniki cienką, lepką powłoką, utrudniającą poruszanie się i żerowanie. Tego typu preparaty należy stosować systematycznie, co 7-10 dni.

Pod koniec października wielu z nas ozdabia ogrody dyniami, takimi, które sami wyhodowaliśmy w ogrodzie lub kupionymi w sklepach ogrodniczych lub spożywczych. Stanowią one wspaniałą dekorację, wydrążone lub nie. A jeżeli robimy z dyni świetliste lampiony, nie zapominajmy o tym, że jest to bardzo wartościowe warzywo, z którego możemy przygotować przeróżne potrawy, a także przetwory.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/