Październik w ogrodzie 27.09 – 03.10 kalendarz ogrodnika
Październik w ogrodzie 27.09 – 03.10 kalendarz ogrodnika. Gdy łagodna jesień trzyma, będzie krótka, ostra zima. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”
Widokiem zjawiskowych traw ozdobnych, które o tej porze pięknie prezentują się w ogrodach. Ich różnorodność pozwala dobrać gatunek lub odmianę zarówno do nasadzeń naturalistycznych, jak również całkiem nowoczesnych. Rośliny te nadają się także do uprawy w pojemnikach. Trawy ozdobne i turzyce mogą przybierać niewielką, zaledwie kilkucentymetrową formę, jak również dorastać do kilku metrów wysokości. W większości są łatwe w uprawie i odporne na ataki chorób czy szkodników. Warto je sadzić teraz, kiedy dokładnie widać jak prezentują się poszczególne odmiany.
28 września przypada Światowy Dzień Jabłka. Angielskie powiedzenie mówi: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”. Pamiętajmy więc o jabłkach w naszej codziennej diecie, zwłaszcza jeżeli pochodzą one z naszego ogródka. Wtedy są najsmaczniejsze i najzdrowsze. Z drzew owocowych można też o tej porze zbierać gruszki i śliwki. A ze śliwek można przygotować na zimę przepyszne powidła.
Przypominamy, że panują teraz najlepsze warunki do zakładania nowych plantacji drzew i krzewów owocowych. W sklepach oprócz sadzonek z uprawy doniczkowej pojawiają się niebawem również rośliny z tzw. odkrytym korzeniem. Warto więc pomyśleć czy w naszym ogrodzie nie brakuje malin, jeżyn, porzeczek, a może winorośli lub innych gatunków, których owoce smakują nam najbardziej.
Po zebraniu owoców warto pomyśleć o jesiennych opryskach drzew owocowych. Gdy jabłonie i grusze zaczną zrzucać liście zaleca się przeprowadzenie oprysku mocznikiem przeciwko parchowi. Jesień to także czas na opryski miedzianem, co działa zapobiegawczo w przypadku kędzierzawości liści brzoskwini, rakowi bakteryjnemu wiśni czy zasychaniu liści czereśni. Tego typu zabiegi przeprowadza się zazwyczaj w drugiej połowie października, warto się już do nich przygotować.
Bo październik już puka do naszych drzwi. Pierwszego dnia tego miesiąca przypada Dzień Ptaków, który ma zwrócić uwagę na potrzebę chronienia naszych skrzydlatych przyjaciół. W ogrodach możemy posadzić z myślą o nich liściaste drzewa i krzewy, w których mogłyby się chronić. Może też dla nich założyć budki lęgowe. Z resztą warto pamiętać nie tylko o ptakach, ale także o innych zwierzętach odwiedzających nasze ogrody, o pożytecznych owadach, jeżach, a czasami także o kotach. Niech nasz kawałek zielonego raju będzie też dla nich przyjazną enklawą.
W warzywnikach kontynuujemy jesienne zbiory i dbamy o poplony. Cały czas dbamy o regularne odchwaszczanie i podlewanie, jeżeli ilość opadów w naszym rejonie jest niewystarczająca. Nie jest jeszcze za późno, żeby wysiać rzodkiewki i szpinak. Rzodkiewki będą gotowe do zbioru, w zależności od odmiany, za około 3-4 tygodnie, natomiast szpinak przy łagodnej zimie będziemy mogli zbierać w listopadzie i grudniu. A jeżeli zima będzie sroga, to młode liście szpinaku zbierzemy wczesną wiosną.
O tej porze cieszymy się pięknem nie tylko traw ozdobnych, ale także późno letnich i jesiennych kwiatów. Rabaty zdobią kwiaty dalii, aksamitek, żeniszków, kosmosów, jeżówek, astrów i późno kwitnących róż. Może je wszystkie ścinać do wazonów. Dzikie róże zawiązały już owoce. One także pięknie prezentują się w jesiennych bukietach, które można stworzyć nie tylko z ogrodowych, ale także z łąkowych kwiatów.
I tym kwiatowym akcentem kończymy ten odcinek „Tygodnia w Ogrodzie”. Na kolejny, zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/