Kalendarz ogrodnika na 15.10 – 21.10 – październik w ogrodzie

Październik  w ogrodzie – „Jaki październik, taki marzec, doznał tego niejeden starzec.” Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Ciepłe, jesienne dni to dobry moment na sadzenie lub przesadzanie drzew i krzewów. Jest to również doskonały moment na założenie rabaty bylinowej. Rośliny jeszcze zdążą zakorzenić się przed zimą i wiosną rozpoczną wegetację z pełnią sił.

Pamiętajmy o obfitym i systematycznym podlewaniu nowo posadzonych roślin. Jest to szczególnie ważne w słoneczne i suche dni. Dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego należy je podlewać co kilka dni dużą dawką wody. Jest to bardziej wskazane niż codzienne nawadnianie mniejszymi dawkami.

Sprawdźmy czy nie widać na naszych roślinach objawów żerowania szkodników. Np. czy na bukszpanach nie pojawiły się ślady obecności ćmy bukszpanowej, która dotarła do naszych ogrodów ze wschodu i nie ma jeszcze u nas naturalnych wrogów. Dorosła samica składa liczne jaja, z których wylęgają się żarłoczne gąsienice. Potrafią ogołocić i zniszczyć całą roślinę. Jeżeli podejrzewamy, że nasz bukszpan został zaatakowany, warto rozpocząć walkę ze szkodnikiem już teraz i wykonać oprysk odpowiednim środkiem owadobójczym. Pomocny będzie też oprysk preparatami na bazie oleju, które pokrywają jaja uniemożliwiają wiosenny wylęg. Tego typu oprysk warto powtórzyć też na przedwiośniu. Pamiętajmy aby nanosić preparat również w środku krzewu.

W październiku cały czas możemy jeszcze sadzić cebule kwiatów, które mają zakwitnąć wiosną, a także cebule i bulwy wytrzymałych na mróz kwiatów letnich. Należą do nich m.in. tulipany, narcyzy, lilie, szachownice czy hiacynty.

Na trawniku możemy przeprowadzić jesienną aerację lub delikatną wertykulację. Dzięki temu darń będzie lepiej napowietrzona, co może uchronić ją przed chorobami grzybowymi atakującymi zimą, np. przed pleśnią pośniegową. Zeschłą trawę i filc należy zgrabić oraz usunąć z trawnika.

Z trawnika sprzątamy też wszystkie liście, które gubią jesienią nasze drzewa w ogrodzie. Jest to zabieg obowiązkowy, ponieważ pozostawione na trawie odcinają one dostęp do światła i powietrza, co w połączeniu z wilgocią może doprowadzić do żółknięcia darni oraz do powstania chorób.

Do drzew, których liście pięknie przebarwiają się jesienią należą klony. Większość odmian zachwyca czerwienią, ale są i takie, które zmieniają swój kolor na pomarańczowy lub żółty.

Więcej o strojnych klonach możemy przeczytać w październikowym wydaniu czasopisma Mój Piękny Ogród. Znajdziemy w nim również m.in. artykuł o aksamitkach, o mniej znanych roślinach cebulowych czy o altankach i pawilonach, które możemy postawić na działce.

Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/