Kalendarz ogrodnika na 28.10 – 03.11 – październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie „Październik chodzi po kraju, wygania ptactwo z gaju”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

To już ostatni moment, żeby przesadzić lub posadzić cebulowe rośliny kwitnące wiosną m.in. lilie. W sklepach rozpoczęły się już wyprzedaże, można więc na nich skorzystać. Pamiętajmy jednak, że jeżeli późno sadzimy te rośliny, warto dodatkowo zabezpieczyć je na zimę, np. iglastymi gałązkami.

Jeżeli w warzywniku wysialiśmy szpinak czy rzodkiewkę na jesienny zbiór, to również warto mieć już pod ręką agrowłókninę. Rośliny te wytrzymują niewielkie mrozy, podobnie jak por czy jarmuż, ale przykrycie ich na noc, gdy są zapowiadane przymrozki, pozwoli przedłużyć zbiory.

Na trawniku możemy przeprowadzić jesienną aerację lub delikatną wertykulację. Dzięki temu darń będzie lepiej napowietrzona, co może uchronić ją przed chorobami grzybowymi atakującymi zimą, np. przed pleśnią pośniegową. Zeschłą trawę i filc należy zgrabić oraz usunąć z trawnika. Przy okazji usuniemy też cały czas opadające liście.

31 października w wielu krajach obchodzone jest Halloween. W Polsce drążenie dyń i robienie z nich lampionów również jest coraz bardziej popularne. Jest to też okazja do zabawy, dla dzieci. Tego wieczoru mogą nas odwiedzić, a my możemy je częstować słodyczami i łakociami.

1 listopada to Święto Wszystkich Świętych, czas zadumy i pamięci dla bliskich zmarłych. Dzień później obchodzimy Dzień Zadusznych. Z darów ogrodu możemy przygotować wiązanki, by udekorować nimi groby naszych bliskich.

Chętnie kupowanymi roślinami są więc chryzantemy. To one najczęściej trafiają na cmentarze, tym bardziej, że do wyboru jest szereg pięknych odmian. Pamiętajmy jednak, że nie są to rośliny zarezerwowane jedynie do tego celu. Mogą stanowić śliczną dekorację naszych balkonów i tarasów w momencie, kiedy kwiaty letnie już dawno straciły swój urok. Wytrzymają one niewielkie przymrozki i regularnie podlewane sprawdzą się jako roślinna, doniczkowa ozdoba do czasu, aż postanowimy w tym miejscu stworzyć świąteczną aranżację.

Tymczasem pelargonie, fuksje, komarzyce oraz inne rośliny balkonowe i tarasowe, które postanowiliśmy przetrzymać do wiosny przenosimy w miejsce zimowania. Kontrolujemy też bulwy mieczyków i karpy dalii, które wykopaliśmy z ogrodu. Po wstępnym przesuszeniu możemy je umieścić w trocinach czy w niewielkiej ilości torfu.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/