Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Pora na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” z przypomnieniem, jakie ogrodnicze prace na nas czekają w najbliższych dniach. Jesiennych zadań do wykonania nie brakuje. Miłego tygodnia! 🌞🍁
„Jesień bezdeszczowa, to zima wiatrowa.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… w którym zapowiadane są zarówno letnie temperatury jak i zimowe chłody. Ciepłe dni warto wykorzystać na prace w ogrodzie, których jesienią nie brakuje, np. na uprzątnięcie warzywnych grządek i rabat lub posadzenie nowych okazów. Przypominamy, że jesień to najlepszy czas na sadzenie drzew, krzewów i bylin.
Przed zapowiadanymi przymrozkami musimy pamiętać o przeniesieniu roślin ciepłolubnych w miejsce ich zimowania, jeżeli do tej pory tego nie zrobiliśmy. Dotyczy to m.in. roślin śródziemnomorskich, takich jak oleandry, bugenwille, kufliki, mandewille czy cytrusy. Wiele z nich przetrwa krótkie okresu chłodu, ale mogą nie przetrzymać mrozów. Pamiętajmy też o pelargoniach, fuksjach, komarzycach i innych roślinach balkonowych lub tarasowych, które chcemy przezimować do kolejnego sezonu. Dla nich też musielibyśmy znaleźć cieplejsze lokum.
Jeżeli już wcześniej wnieśliśmy rośliny z ogrodu lub balkonu do domu, przeglądajmy je regularnie pod kątem występowania szkodników. Pamiętajmy też o ich zraszaniu, zwłaszcza że przebywając wcześniej na zewnątrz nie są przyzwyczajone do suchego powietrza naszych mieszkań. Jeżeli zauważymy malutkie pajęczynki świadczące o występowaniu przędziorków lub małe traczki miseczników czy też mszyce, jak najszybciej należy się ich pozbyć mechanicznie, poprzez dokładne umycie roślin lub poprzez opryski ekologicznymi preparatami, np. gotowymi do użycia sprayami czy też przygotowanymi własnoręcznie lub też chemicznymi preparatami owadobójczymi, np. środkiem systemicznym, którym możemy opryskać zaatakowaną roślinę lub ją podlać i który przemieszcza się z sokami rośliny docierając do niepożądanych szkodników.
W warzywnikach w dalszym ciągu przeprowadzamy zbiory. Po warzywach ciepłolubnych przyszła pora na warzywa korzeniowe i liściowe, m.in. na sałatę i młode liście szpinaku wysianego późnym latem. W dalszym ciągu możemy jeszcze wysiewać rzodkiewki, a także szpinak, który będzie zimował na grządce i który zbierzemy wczesną wiosną. Jeżeli nasze poplony nadal rosną i dojrzewają, a ilość opadów jest niewystarczająca, pamiętajmy o podlewaniu. Wszystkie młode, dopiero co kiełkujące rośliny potrzebują odpowiedniej dawki wilgoci.
21 października przypada Światowy Dzień Owoców i Warzyw, warto go świętować w towarzystwie owoców i warzyw zarówno w ogrodzie jak i na talerzu. Pamiętajmy o tych pełnych witamin i minerałów pysznościach każdego dnia.
A jeżeli mamy drzewa lub krzewy owocowe w ogrodzie, na bieżąco usuwamy wszystkie spady np. śliwek lub jabłek. Jeżeli na krzewach zauważymy mumie owoców, również je usuwamy, ponieważ mogą być one źródłem chorób i infekcji, które mogą zaatakować rośliny.
W czasie prac ogrodniczych, możemy już także pomyśleć o zabezpieczeniu i schowaniu mebli ogrodowych, które nie będą nam już potrzebne. Niektóre meble pozostawiamy w ogrodzie przez cały rok, ale większość przenosimy jednak w suche miejsce, gdzie będą czekać na cieplejsze dni w przyszłym roku.
Ten sezon nieubłaganie zbliża się ku końcowi, ale jeszcze wiele zadań przed nami. Życzymy cudownego tygodnia i zapraszamy na kolejny odcinek „Tygodnia z Ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/