Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

„W październiku, gdy liść z drzewa niesporo opada, późną to wiosnę zapowiada”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
…od świętowania, bo to już trzy setny odcinek naszego cyklu. Już od trzystu tygodniu, w każdy poniedziałek, przypominamy jakie są najważniejsze ogrodnicze zadania czekające nas w nadchodzących dniach. Dziękujemy, że jesteście z nami! I zapraszamy do pozostania z nami jak najdłużej na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ, mam nadzieję, że co najmniej przez kolejne 300 tygodni.
Bo w ogrodzie, na działce czy na balkonie lub nawet w domu zawsze znajdzie się jakieś ogrodnicze zajęcie. Jesienią też ich nie brakuje. Noce robią się coraz chłodniejsze. Pamiętajmy o domowych roślinach doniczkowych. Jeżeli trzymaliśmy je na zewnątrz latem, to najwyższa pora, żeby wnieść je do domu. Dotyczy to m.in. takich roślin jak bananowce, sagowce, palmy, fikusy, grubosze, zielistki czy trzykrotki i inne gatunki, przy których temperatura nie powinna spadać poniżej 7-10 stopni Celsjusza.
Rośliny śródziemnomorskie, takie jak np. oleander, bugenwilla, oliwka, figa, kuflik cytrynowy czy cytrusy mogą jeszcze pozostać na dworze, do czasu aż będą zapowiadane pierwsze nocne przymrozki. One są bardziej wytrzymałe na niższe temperatury, ale mogą nie zostawiajmy ich na mrozie. Przygotujemy już dla nich miejsce zimowania, najlepiej w jasnym i chłodnym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Jeżeli takim nie dysponujemy, należy je na czas zimy wnieść do domu.
Podobnie jak ciepłolubne rośliny balkonowe, które planujemy przechować do przyszłego sezonu. A możemy to zrobić m.in. z pelargoniami rabatowymi i bluszczolistnymi, fuksjami, begoniami, dipladeniami, werbenami, komarzycą, koleusem, dichondrą, bluszczem, caladium oraz wieloma innymi gatunkami. Na naszym kanale w poprzednich latach pojawiały się już filmy na temat ich zimowania i zapewne w tym roku pojawią się też kolejne. Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia.
W warzywnikach kontynuujemy jesienne zbiory, zwłaszcza roślin ciepłolubnych, które jeszcze pozostały na grządkach, takich jak pomidory, papryka, fasolka szparagowa i cukinie oraz dynie. Dynie warto zebrać zanim nadejdą chłody i przenieść do domu lub do spiżarki, wtedy można je bez problemu przechowywać przez dłuższy czas, nawet kilka miesięcy. Jeżeli nie zdążymy i nasze dynie w ogrodzie nieco przemarzną, należy spożyć je szybciej, bo zazwyczaj wtedy szybciej się psują. Jeżeli paprykę ostrą lub inne ciepłolubne warzywa lub zioła uprawialiśmy w donicach, również warto już znaleźć dla nich cieplejsze miejsce.
Na poplony wysiewać już można jedynie szybko dojrzewające warzywa odporne na chłody, takie jak np. rzodkiewki i rokietta siewna. Cały czas jednak doglądamy upraw, które założyliśmy w sierpniu i we wrześniu, podlewamy je, jeżeli zachodzi taka potrzeba i doglądamy czy nie widać oznak żerowania szkodników, np. ślimaków nagich. Z wysiewem ozimym marchwi, pietruszki czy szpinaku i z sadzeniem ozimym cebuli oraz czosnku lepiej się nie spieszyć. W większości rejonów naszego kraju najlepiej zrobić to w listopadzie.
W ogrodach i na działkach coraz więcej mamy sprzątania. Prace porządkowe czekają nas już nie tylko w warzywniku, ale także na rabatach ozdobnych i na trawniku. Z trawnika cały czas usuwamy opadające liście z drzew, żeby nie przykrywały darni grubszą warstwą, pod którą źdźbła mogłyby przedwcześnie żółknąć i zagniwać. Liście sprzątamy też ze ścieżek, tarasów i podjazdów, żebyśmy nie poślizgnęli się na nich, jak będzie mokro.
I wszystko wskazuje na to, że nadchodzi już nasza piękna polska złota jesień. Życzymy więc pięknego, wspaniałego tygodnia.
I zapraszamy na kolejny, już trzysta pierwszy „Tydzień w Ogrodzie”, jak zawsze, za tydzień.

About The Author
piotrschick