Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Po zeszłotygodniowych nocnych przymrozkach czeka nas nieco sprzątania w ogrodzie. O czym jeszcze warto pamiętać w najbliższych dniach? Jak zawsze podpowiadamy w kolejnym filmie z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszam!
Zapowiada się całkiem pogodnie i zachęca jeszcze do wysiewu warzyw na poplony, np. rzodkiewek. Jeżeli pogoda się utrzyma, będą one gotowe do zbioru, w zależności od odmiany, po około 3-4 tygodniach. Przeprowadzamy też zbiory poplonów wysianych w sierpniu i wrześniu, m.in. sałaty, szpinaku, rokietty siewnej i rukoli oraz zbiory warzyw korzeniowych, takich jak marchew, pietruszka czy seler.
Jeżeli w zeszłym tygodniu schowaliśmy rośliny balkonowe lub tarasowe przed nocnymi przymrozkami, to w tym tygodniu możemy je jeszcze wystawić na zewnątrz. Pelargonie, begonie, fuksje czy komarzyce oraz rośliny śródziemnomorskie, które zamierzamy zimować do kolejnego sezonu, dobrze będą się jeszcze czuły na dworze, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 5 stopni Celsjusza.
Na rabatach sprzątamy przemarznięte dalie, wykopujemy karpy jeżeli chcemy je przechować do kolejnego sezonu. Obcinamy i usuwamy zwiędniętą część nadziemną, a część podziemną umieszczamy w kartonie lub innym przewiewnym pojemniku i zanosimy do pomieszczenia, gdzie jest chłodno, ale gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Może to być np. garaż lub nieogrzewana piwnica, nie musi być to pomieszczenie jasne, ale powinno być tam sucho. W czasie zimowania warto zaglądać do karp dalii i co jakiś czas sprawdzać, czy nie widać na nich chorób grzybowych.
W wolnych miejscach po wykopanych roślinach ozdobnych, w dalszym ciągu możemy sadzić rośliny cebulowe: m.in. tulipany, narcyzy, czosnki ozdobne czy krokusy. W dalszym ciągu możemy sadzić też byliny, krzewy i drzewa. Pamiętajmy, że właśnie teraz dobrze jest zadbać o pięknie kwitnącą wiosnę.
Ciepła i deszczowa aura sprzyja dalszemu wzrostowi trawy. Nie chowajmy więc jeszcze kosiarki, bo okazuje się, że mimo iż mamy październik nadal jest ona potrzebna. I przydatna, zwłaszcza jeżeli jest to kosiarka z koszem, która razem z pokosem wciąga opadające z drzew liście i oczyszcza z nich trawnik. Warto więc słoneczną i suchą pogodę wykorzystać na koszenie trawnika, tym bardziej że o tej porze, jest to połączone z jego sprzątaniem.
W warzywnikach, po przymrozkach, wiele roślin ciepłolubnych jest już przemarzniętych. Należy więc uprzątnąć pozostałości fasolki szparagowej, warzyw dyniowatych, papryki, pomidorów czy bazylii jeżeli rosły jeszcze u nas w ogrodzie. Wolne grządki można nawieźć świeżym obornikiem lub wysiać rośliny na zielony nawóz. Można też, jak już wspomniano, wysiać jeszcze poplony lub przygotować miejsce pod wysiew ozimy lub ozime sadzenie czosnku i cebuli.
Podczas jesiennych prac ogrodniczych i często jesiennego sprzątania, można już pomyśleć także o zabezpieczeniu i schowaniu mebli ogrodowych, których nie będziemy już używać. Niektóre meble pozostawiamy w ogrodzie przez cały rok, bo przyjemnie jest czasami przysiąść w ogrodzie nawet jesienią i zimą, ale większość leżaków, krzeseł i stołów, przenosimy jednak w suche miejsce, gdzie będą czekać na cieplejsze dni w przyszłym roku.
Tymczasem my w przyszłym tygodniu zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” i życzymy wszystkiego dobrego na najbliższe siedem dni!
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/