Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. „Październik chodzi po kraju, wygania ptactwo z gaju”. Jak zwykle, przysłowiem rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, z przypomnieniem jakie prace ogrodnicze czekają na nas w nadchodzących dniach. Zapraszam!
„Październik chodzi po kraju, wygania ptactwo z gaju” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… widokiem prześlicznych chryzantem, które z racji coraz niższych temperatur zaczynają zajmować już miejsce pelargonii czy surfinii i supertunii w roślinnych dekoracjach na balkonach i tarasach. Chryzantemy czyli złocienie występują w przeróżnych odmianach, różniących się kolorem i kształtem kwiatów. Pięknie prezentują się w niewielkich doniczkach, jak również w większych kompozycjach. Cieszą kolorami wtedy, gdy ciepłolubne piękności kończą już swoje kwitnienie.
O jesienne kompozycje, nie tylko z chryzantemami, ale także z wrzosami, astrami, cyklamenami czy ozdobnymi papryczkami, cały czas warto dbać, regularnie podlewać jeżeli w naszym rejonie nie pada lub trzymamy obsadzone donice pod zadaszeniem, a także nawozić te okazy, które właśnie kwitną, dzięki temu pięknie wybarwione kwiaty utrzymają się dłużej na roślinie. W ogrodach chrońmy chryzantemy przed ślimakami, zwłaszcza nagimi.
Z drzew spada coraz więcej liści, więc jak to jesienią, musimy cały czas pamiętać o ich sprzątaniu z trawnika, podjazdów, chodników i ścieżek. W przypadku trawnika, niewielką ilość liści można z łatwością sprzątnąć podczas koszenia, jeżeli używamy np. kosiarki akumulatorowej z koszem, która wciągnie bez problemu liście razem ze ścinanymi fragmentami traw. Możemy więc połączyć sprzątanie z koszeniem darni, która cały czas tego koszenia potrzebuje. Pogoda cały czas jeszcze sprzyja rośnięciu trawy, wzrost ten nie jest już tak szybki jak wiosną, niemniej jednak kosiarkę warto jeszcze pozostawić pod ręką.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, warto darń także nawieźć przed zimą, nawozem jesiennym bogatym w fosfor i potas, który nie pobudza już trawnika do wzrostu, ale pomaga mu przygotować się do zimowania. Jego zastosowanie zwiększa wytrzymałość roślin na przemarzanie. Każda granulka nawozu zawiera makro i mikro składniki pokarmowe, a granulki te na większych powierzchniach można równomiernie rozsypać za pomocą siewnika, natomiast na mniejszych trawnikach można zrobić to ręcznie. Najlepiej zrobić to, gdy na dworze jest sucho, ale zapowiadane są nadchodzące opady deszczu, jeżeli nie ma ich w prognozie, po nawożeniu, warto trawnik podlać.
20 października przypada Światowy Dzień Owoców i Warzyw, co przenosi nas do wielu ogrodów, gdzie nadal trwa czas zbiorów dojrzewających jesienią warzyw i owoców. Zbliża się ostatni moment na wysiew rzodkiewek czy roślin liściowych na poplony, potem już będziemy mogli kontynuować uprawę późnojesienną tych warzyw jedynie pod osłonami i w szklarniach. Jeżeli mamy drzewa lub krzewy owocowe, na bieżąco usuwamy wszystkie spady np. śliwek lub jabłek. Jeżeli na krzewach zauważymy mumie owoców, również je usuwamy, ponieważ mogą być one źródłem chorób i infekcji, które mogą zaatakować rośliny.
Kontynuujemy jesienne sadzenie roślin i mogą to być właśnie drzewa i krzewy owocowe. Już niedługo w sklepach ogrodniczych i internetowych będą dostępne też tańsze okazy z odkrytym korzeniem. Cały czas natomiast dostępne są rośliny ozdobne, byliny, drzewa i krzewy w donicach przemysłowych. Pamiętajmy, że jesień to najlepszy czas sadzenia. Nie jest jeszcze za późno, żeby sięgnąć też po cebulki kwiatowe tulipanów, krokusów i innych roślin kwitnących wiosną. Przy sprzyjającej pogodzie, możemy je sadzić nawet do końca listopada.
I cieszmy się pięknem jesieni, które możemy podkreślić nie tylko poprzez jesienne nasadzenia w donicach na balkonach i tarasach, ale także poprzez układanie jesiennych bukietów. Możemy je tworzyć zarówno z roślin kwitnących, jak również z gałązek o ozdobnych owocach, które o tej porze przepięknie się przebarwiają i są równie dekoracyjne jak kwiaty. 247
Życzymy kolorowego, przyjemnego tygodnia. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/