Pelargonie z czym najlepiej posadzić pelargonie?
Pelargonie z czym najlepiej posadzić pelargonie? Zbliża się czas sadzenia pelargonii i innych roślin ciepłolubnych na balkonach lub tarasach. 💜 Zanim to zrobimy warto zastanowić się, czy chcemy posadzić w donicach tylko pelargonie, czy może mamy ochotę stworzyć kompozycję wielogatunkową. 🌸 Wiele przykładów takich kompozycji prezentujemy w dzisiejszym odcinku z cyklu „Balkony i Tarasy”. 🦋 Zapraszamy! Ciekawe, jakie są Wasze pelargoniowe plany na ten sezon… 💜🌸💜
Nie ulega wątpliwości, że pelargonie samodzielnie posadzone w donicy, najlepiej w większej grupie już tworzą wspaniała roślinną dekorację. Chętnie sięgamy właśnie po nie, chcąc udekorować balkon lub taras, bo są to rośliny łatwe w uprawie, kwitnące od posadzenia, przez całe lato, do pierwszych przymrozków. Wiele nam wybaczą, zarówno czasowe przesuszenie, w czasie upałów, jak również czasowe przelanie, w czasie dłużej utrzymujących się opadów. Ich dodatkową cudowną cechą jest to, że doskonale prezentują się także w towarzystwie innych roślin.
Planując posadzenie naszych głównych bohaterek w kompozycji wielogatunkowej warto pamiętać, aby dobierać do nich rośliny, które będą się dobrze czuły w tych samych warunkach uprawy, tzn. będą lubić słońce, przepuszczalne podłoże i obfite nawożenie. Ponadto, muszą to być rośliny, które nie zdominują naszej odmiany pelargonii, a z drugiej strony, które nie pozwolą się też przytłoczyć.
To pierwszy z dzisiejszych przykładów. Ciemno różowa pelargonia rabatowa w połączeniu z jasnoróżową pelargonią bluszczolistną, bo przecież do wyboru mamy mnóstwo gatunków i odmian pelargonii, z których możemy korzystać i które możemy sadzić w tym samym pojemniku. Do tego dołączy komarzyca o biało zielonych liściach, plektrantus koleusowaty, który będzie przewieszał się przez doniczkę, długimi z czasem pędami. I znajdzie się jeszcze miejsce dla petunii, o kwiatach w ciekawym ubarwieniu, pozostającym w tej samej kolorystyce co pelargonie, różowo-białej. Taka donica może stanąć np.. na tarasie, przy wejściu do domu, w wybranym miejscu w ogrodzie lub w rogu balkonu.
Na balkonach jednak najczęściej wieszamy skrzynki balkonowe. Wspaniale prezentują się w nich przewieszające się pelargonie bluszczolistne w jednej odmianie lub różnych o różnokolorowych kwiatach. Ale możemy też przeznaczyć podłużne pojemniki na kompozycje, oczywiście z pelargoniami w roli głównej. Z czym je możemy posadzić? Np. z rośliną, którą powszechnie nazywamy bakopą, czyli z suterą. Ma ona drobne kwiaty w kolorze białym, różowym lub fioletowym z żółtym oczkiem. Aczkolwiek ta odmiana, która została posadzona z pięknymi różowymi pelargoniami ma kwiaty pełne w białym kolorze, jest ona rzadziej spotykana. Te dwa gatunki wspaniale ze sobą wyglądają. Pelargonia rabatowa będzie miała pokrój wzniesiony, a bakopa będzie przewieszać się przez doniczki. Ten przewieszający się możemy umieścić np. symetrycznie pośrodku doniczki lub tak jak w przykładzie niesymetrycznie, wtedy drobnokwiatowa roślina będzie albo w środku naszej podwójnej kompozycji albo na zewnątrz, w zależności od tego, jak ustawimy pojemniki.
Kolejny przykład przedstawia dłuższą skrzynkę balkonową, w której znajdzie się miejsce dla 3 lub 4 sadzonek pelargonii, a akcentem przewieszającym i dodatkową rośliną się będzie tu trzmielina o drobnych biało-zielonych liściach, która z powodzeniem może zastąpić komarzycę lub jej towarzyszyć. Przewagą trzmieliny jest to, że jest to krzewinka mrozoodporna i na dodatek zimozielone. Może nam towarzyszyć w donicy przez wiele lat. Ale z czasem będzie się rozrastać i może będzie trzeba znaleźć dla niem miejsce w większej donicy. W każdym razie połączenie pelargonii z trzmieliną warto rozważyć. W kompozycjach na jeden sezon nasadzenia mogą być gęste, musimy tylko później pamiętać o ich częstym podlewaniu i systematycznym nawożeniu. W razie potrzeby należy też przyciąć rośliny, zwłaszcza plektrantusa, który rośnie bardzo szybko.
Pozostając w temacie skrzynek balkonowych to przykłady jeszcze innych roślin, które zamiast komarzycy możemy posadzić jako akcent przewieszający się, a które są o tej porze dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. Może być to np. bluszczyk kurdybanek, którego pędy będą się bardziej przelewać niż przewieszać przez doniczkę. Możemy nabyć sadzonki również o liściach biało zielonych, a raczej biało srebrnawych, po ich roztarciu poczujemy przyjemny, charakterystyczny zapach. I jest to roślina wieloletnia, która potrafi w doniczce przetrwać naszą zimę. Starci wtedy liście, jak to bylina, ale wiosną wypuści je na nowo. Bardzo ciekawą rośliną wypełniającą kompozycję jest też dichondra, z niewielkimi, mechatymi liśćmi, które będą się z czasem zwieszać kaskadą z donicy. Długość takich kaskad może dochodzić nawet do 2 metrów., ale możemy je też bez obaw przycinać. Mogą mieć one kolor żywo zielony lub srebrzysty. Z tego powodu ich pokrój porównywany jest do srebrzystych wodospadów. Pędy te chociaż są długie, nie są łamliwe. Roślina ta jest odporna na warunki atmosferyczne, a także na choroby i szkodniki.
Z kwitnących propozycji wypełniających oprócz bakopy, warto zwrócić uwagę również na smagliczkę nadmorską. Jej białe drobne kwiaty ślicznie komponują się z pelargoniami np. czerwonymi, tworząc nasadzenie w barwach narodowych. Tu kolejna propozycja, w tej samej tonacji kolorystycznej, ale z begonią drobnokwiatową. Taki duet też prezentuje się bardzo ciekawie.
A teraz kilka propozycji na większe kompozycje, w większych donicach lub nawet zestawieniach donic. Tu naprawdę można już popuścić wodze fantazji i np. stworzyć nasadzenie o kwiatach w różowo-fioletowym kolorze. W roli głównej wystąpią tu oczywiście pelargonie, jedna sadzonka odmiany rabatowej i jedna odmiany bluszczolistnej, ale o pełnych kwiatach. Do nich dołączy bakopa, tym razem jednak nie o kwiatach pełnych, lecz pojedynczych również w różowo -fioletowym kolorze. Podobnie jak pelargonie lubi ona słońce i częste nawożenie, nie toleruje jednak przesuszania. Jeżeli nam się takowe przydarz przeżyje i potem odżyje, ale raczej straci swój dekoracyjny wygląd. Zamiast bakopy, lub obok niej, może być posadzona ipomea, czy też wilec lub batat – słodki ziemniak, u mnie akurat o pięknym, ciemno bordowym kolorze liści, które będą przewieszać się przez donicę. Taki dodatek kolorystyczny będzie kontrastował z pelargoniami i również z białą donicą.
A tak prezentowała się właśnie ta kompozycja po mniej więcej dwóch miesiącach, w towarzystwie innych donic, również z wielogatunkowymi połączeniami. Bo pelargonie będą się naprawdę wspaniale prezentować z innymi roślinami, nie tylko z takimi, które się przewieszają. Mogą to być stokrotki afrykańskie, koleusy, niewielkie byliny czy też trawy ozdobne. Gama roślin i sposoby ich łączenia w nasadzeniach doniczkowych są praktycznie nieograniczone. Wystarczy jedynie wybrać te, które podobają nam się najbardziej.
To przykłady z wystawy kwiatowej, które sfilmowaliśmy kilka lat temu. Przepiękne, godne zaprezentowania dla inspiracji.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/