Pelargonie – uprawa i pielęgnacja

Pelargonie – Bujnie ukwiecone pojemniki balkonowe i donice tarasowe mogą sprawiać radość przez cały sezon. A pelargonie to rośliny, które pięknie kwitną od maja do późnej jesieni. Dlatego to właśnie o nich jest dzisiejszy odcinek. Zapraszamy na program „Balkony i Tarasy”.

Pelargonie pochodzą z Afryki i bez wątpienia zasłużyły sobie na miano „żelaznych dam” na naszych balkonach. Co roku od połowy kwietnia królują na półkach w sklepach ogrodniczych, a paleta odmian jest w tej chwili tak szeroka, że każdy może wybrać coś dla siebie.

Pelargonie najlepiej posadzić je w donicy lub skrzynce okiennej, aby móc z bliska cieszyć się ich urodą. Pięknie prezentują się też w większych kompozycjach z innymi roślinami. Do ich uprawy niezbędne jest przepuszczalne podłoże. W sklepach ogrodniczych dostępne są już gotowe podłoża do pelargonii.

Pelargonie rabatowe to grupa odmian o zwartym pokroju. Zachwycają różnorodnością kolorów oraz urodą kwiatów. Jest to roślina łatwa w uprawie, świetnie nadaje się do skrzynek okiennych. Może być też elementem większej kompozycji.

To wyjątkowe rośliny na lato, dla wszystkich, którzy uwielbiają intensywne kolory i wyjątkową obfitość kwiatów. Kwiatostany rozwijają się na sztywnych szypułkach na poziomie liści lub nad nimi. Mogą mieć kolor biały, a także w bogatej gamie odcieni różu, czerwieni i fioletu, nie występują w kolorze niebieskim i żółtym.

Pelargonia bluszczolistna to niezwykle efektowna roślina. Dzięki pracy hodowców powstało wiele odmian tej, różniących się wielkością, pokrojem i barwą kwiatów.

Pięknie prezentują się w skrzynkach okiennych na zewnętrznych parapetach i w doniczkach balkonowych. Często wylewają się z pojemników barwną kaskadą kwiatów, ciesząc oczy wszystkich, którzy spoglądają w kierunku naszego mieszkania.

Większość odmian pelargonii bluszczolistnej to rośliny i pędach zwieszonych, dla których wielkość rocznego przyrostu nie przekracza 25 cm. Można uprawiać je w grupach o jednakowej lub różnej barwie kwiatów, a także łączyć z innymi roślinami. Pędy tej odmiany są stosunkowo kruche, nie jest więc polecana do sadzenia w miejscach, gdzie wieją silne wiatry.

Są też odmiany pelargonii, które łączą w sobie cechy pelargonii rabatowej i zwisającej. Seria ‚Champion’ to krzyżówka bardzo wytrzymałych roślin, które zniosą upały i suszę. Bardzo dobrze się krzewią, lekko przewieszają, a jednocześnie mają kwiaty o dużych rozmiarach i bardzo intensywnych barwach.

Osoby, które lubią pelargonie mogą sięgnąć po odmiany ozdobne z liści. Często kwiaty tych odmian nie są okazałe, ale liście są wyjątkowe i niezwykle dekoracyjne. Te rośliny świetnie będą prezentować się w kompozycjach, stanowiąc ciekawe urozmaicenie.

Wyróżnić możemy także pelargonie angielskie, które cechują się dużymi kwiatami, często dwubarwnymi. Pięknie prezentują się pojedynczo posadzone w mniejszych doniczkach lub koszach na balkonach i tarasach. Często uprawiane są też jako domowe rośliny doniczkowe.

Uprawę pelargonii można rozpocząć na 3 sposoby. Pierwszy to kupienie gotowej sadzonki w sklepie ogrodniczym. Drugi to rozmnażanie poprzez sadzonki wierzchołkowe z okazów, które już mamy. A trzeci to wysiew nasion. To sadzonki pelargonii bluszczolistnej i rabatowej, które wysiałam w lutym. Jeszcze nie kwitną, ale są już na tyle duże, że można je przesadzić do skrzynki okiennej.

Kupując pelargonie wybierajmy rośliny młode, o licznie zawiązanych pąkach liściowych. Unikajmy roślin wybujałych lub mających żółknące liście.

Sadzonki wierzchołkowe o długości od 5 do 15 cm można pobrać wiosną lub jesienią, przygotowując rośliny do zimowania. Można je umieścić od razu w podłożu dbając o to, aby było stale wilgotne, lub najpierw umieścić w słoiczku z wodą i dopiero po zauważeniu korzeni przesadzić do doniczki. Świeżo pobrane sadzonki stawiamy w miejscu zacienionym, a gdy się ukorzenią, przenosimy je na jasne stanowisko.

Nasiona pelargonii wysiewamy pojedynczo lub w większych odstępach w podłożu do siewu i pikowania i przykrywamy cienką warstwą ziemi. Pojemnik przykrywamy szybą lub folią i ustawiamy w jasnym miejscu w temperaturze ok. 21 st. Celsjusza. Po wschodach zdejmujemy osłonę i systematycznie podlewając czekamy aż sadzonki podrosną.

Wszystkie pelargonie lubią światło. Dlatego na balkonie lub tarasie poszukajmy dla nich słonecznego stanowiska.

Wybierzmy takie odmiany, jakie podobają się nam najbardziej. Kompozycje mogą być jednolite lub różnorodne. Możemy łączyć odmiany rabatowe z przewieszającymi. Możemy też łączyć pelargonie z innymi roślinami. Na przykład wilczomlecz w odmianie ‚Diamond Frost’ obsypany drobnymi, białymi kwiatami może być świetnym wypełnieniem donicy. Podobnie jak pelargonie jest odporny na wysokie temperatury i przesuszenia. Rozświetli kompozycję i doda jej delikatności. Jako roślinę przewieszającą się można dodać bakopę, o gęstym ulistnieniu i niewielkich, urokliwych kwiatach, o barwie białej, różowej lub niebieskawej. Bakopa rośnie szybko i również jest bardzo wytrzymała.

Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy. Nawożenie rozpoczynamy po 2-3 tygodniach od posadzenia. W czasie wegetacji, szczególnie latem musimy dbać o systematyczne podlewanie naszych nasadzeń. Pelargonie podlewamy obficie, a nawożenie powtarzamy mniej więcej co 2 tygodnie. W przypadku deszczowej pogody możemy rośliny nawozić częściej. Używamy nawozów do pelargonii lub kwitnących roślin balkonowych.

Pelargonie są ciągle w modzie, choć ich panowanie na balkonach i tarasach przyćmiło nieco pojawienie się petunii i surfinii. Dlatego o nich będzie kolejny odcinek za tydzień.