Petunie – surfinie niezwykłe kwiaty na balkon i taras

Petunie – surfinie niezwykłe kwiaty na balkon i taras. Jeżeli nie wiecie jeszcze jakie rośliny posadzić w tym roku na balkonie lub tarasie, sprawdźcie czy przypadną Wam do gustu petunie. Ta niezwykle bogata grupa roślin będzie tematem dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!

Chyba najbardziej znanymi petuniami są surfinie. Warto jednak pamiętać, że nie każda petunia jest surfinią ale każda surfinia jest petunią. Surfinie to wyhodowane przez Japończyków odmiany petunii, które tworzą długie kaskady kwiatowe o różnych formach pokroju. Rośliny te cechują się szybkim wzrostem. Od innych petunii wyróżnia je stosunkowo duża średnica kwiatów i przewieszające się pędy. Dlatego polecana jest do wiszących koszy, wysokich pojemników i skrzynek balkonowych, które umożliwiają zwieszanie się rośliny.

Podobnie jest z supertuniami Vista. One rozkrzewiają się i rosną jeszcze szybciej niż surfinie, są też wytrzymalsze jeśli chodzi o warunki atmosferyczne oraz silnie ukwiecone kwiatami o nieco mniejszej średnicy niż w przypadku surfinii.

Pelargonie champion –  Z czym możemy sadzić pelargonie i petunie? –  Kwiaty na zacieniony balkon  –  Supertunia vista  – Pelargonie w skrzynkach balkonowych Lawenda w donicachRośliny do wiszących donic

Jeszcze mniejsze, drobniejsze kwiaty, mają urokliwe calibrahoa. Warto jednak zauważyć, że chociaż bardzo przypominają surfinie w ich miniaturowej postaci i są blisko spokrewnione z petunią, jak początkowo uważano, przy bliższym badaniu okazało się jednak, że mimo iż są to rośliny do siebie całkiem podobne, istnieją znaczące różnice w chromosomach i teraz traktuje się je jako osobne rodzaje.

Największe kwiaty mają odmiany grandiflora, mogą one dorastać nawet do 10 cm średnicy. I do tego dochodzą jeszcze różne niesklasyfikowane odmiany petunii, które bardzo często są niesamowicie ciekawe.

Niezliczone odmiany petunii zachwycają olśniewającymi kolorami i formami kwiatów. Kwiaty te mogą być pojedyncze, lejkowate, takie chyba najlepiej znamy lub pełne, o płatkach prostych lub karbowanych.

…lub też pofalowanych. Ponadto kwiaty te mogą być jednobarwne, dwubarwne, np. o obrzeżonych płatkach lub oczku w innym kolorze, mogą być też żyłkowane, kiedy kolor ze środka kwiatu rozchodzi się po płatkach „żyłkami”. A kolory te mogą być przeróżne, paleta barw kwiatów petunii jest naprawdę przeogromna, od różu, przez fiolety, czerwienie, pomarańcze i żółcie do kolory białego do praktycznie czarnego, ponadto kolory te mogą być jaskrawe, od razu rzucające się w oczy lub delikatne, pastelowe. Płatki różnych petunii mogą być też nakrapiane jaśniejszymi lub białymi plamkami, mogą też układać się barwami w kształt gwiazdy. Wspaniałą cechą ciemnych kwiatów jest to, że przypominają aksamit, a jeżeli są to jeszcze dodatkowo kwiaty pełne, trudno przejść obok nich obojętnie.

Petunie nie dorastają do wysokich rozmiarów, zazwyczaj do 25-30 cm wysokości, ale jak już wspomniano, mogą mieć różny pokrój. Część z nich ma pokrój wzniesiony, bardziej kompaktowy i charakteryzuje się wolniejszym tempem wzrostu, podczas gdy inne mają pokrój kaskadowy, przewieszający się i często odznaczający się szybkim tempem wzrostu.

Wszystkie petunie, supertunie, surfinie, a także calibrahoa to rośliny ciepłolubne. Sadzimy je w donicach na balkonach i tarasach, a część z nich także na ogrodowych rabatach, gdy zrobi się już cieplej i na pewno nie będzie przymrozków, najczęściej w drugiej połowie maja. Rośliny te mogą ucierpieć nawet wtedy gry temperatura w nocy spadnie poniżej 4-5 stopni Celsjusza. Zatem jeżeli zdecydujemy się na wcześniejsze nasadzenia, np. w drugiej połowie kwietnia, kiedy te rośliny zaczynają pojawiać się w ofercie sklepów ogrodniczych, na czas nocnych chłodów, jeżeli będą takie zapowiadane, musimy je zabrać do domu lub przechować w cieplejszym miejscu.

Petunie wspaniale prezentują się posadzone w grupie. Możemy z nich stworzyć nasadzenia jedno- lub wielokolorowe, a także jedno- lub wielogatunkowe.

Rośliny te bez względu na odmianę będą się dobrze czuły w miejscu jasnym i słonecznym. Jeżeli będą miały za mało światła mogą kwitnąć mniej obficie. A warto zadbać o obfite kwitnienie np. takich niesamowitych fioletowo granatowych petunii o pełnych kwiatach. To prawdziwa perełka, za którą moim zdaniem warto rozejrzeć się w sklepach z roślinami. Zachwyciła mnie ciemnym, intensywnym kolorem aksamitnych kwiatów, który będzie wspaniale kontrastował z bielą doniczek.

Petunie z powodzeniem możemy sadzić w podłożu do pelargonii, a także w podłożu do kwiatów czy w podłożu uniwersalnym, ważne, żeby było ono żyzne, lekkie i przepuszczalne. Podłoże do pelargonii właśnie takie jest. Wypełniamy nim doniczki, pamiętając, żeby zawsze miały one otwory drenażowe na dnie, przez które będzie mógł wypływać nadmiar wody. Petunie nie mogą stać w wodzie, bo korzenie zaczną zagniwać. Na dnie pojemnika można też wysypać cienką warstwę keramzytu lub grysu, żeby odpowiedni drenaż na pewno był zapewniony. W tej wielkości donicy posadzę po dwie sadzonki petunii o pełnych granatowo-fioletowych kwiatach i już nie mogę się doczekać tego, jak będą się one prezentować za miesiąc lub dwa.

Silnie rosnące sadzonki petunii przewieszających się, takich jak surfinie, supertunie i taka np. petunia o jak już widać silnie rosnących pędach, dużych różowych intensywnie wybarwionych kwiatach i stosunkowo dużych liściach, do wiszących pojemników sadzimy zazwyczaj pojedynczo. Odpowiednio podlewane i nawożone bez problemu rozrosną się tak, że tego pojemnika nie będzie w ogóle widać.

Jako silnie rosnąca zapowiada się także ta petunia o pełnych kwiatach, także niezwykle ciekawie wybarwionych, brązowo czarnych, z żółtym obrzeżeniem płatków. Sadzonka tej odmiany również trafi jako jedyna do wiszącego pojemnika. Posadzona samodzielnie będzie koncertować uwagę na wyjątkowym ciemnym ukwieceniu.

Bardziej kompaktowe petunie, o mniejszej sile wzrostu, mogą być sadzone po 2 sztuki do skrzynki balkonowej o długości 40 cm. Inne silniej rosnące sadzonki możemy sadzić w takich pojemnikach nawet pojedynczo, chyba że zależy nam na szybkim efekcie kwitnienia na balkonie. Wtedy również możemy pokusić się o bardziej gęste nasadzenie, jednak wtedy należy liczyć się z tym, że takie donice musimy częściej podlewać i częściej nawozić.

W skrzynce balkonowej o długości 60 cm można posadzić 3 tej wielkości sadzonki, ale np. w dwóch kolorach. U mnie będą to dwie różowe sadzonki po bokach i jedna jasno fioletowa żyłkowana. Przesadzając rośliny zawsze umieszczamy je na takiej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory i dosypujemy podłoża w miejsca, gdzie jest go za mało.

Jako ostatnia dzisiaj będzie przykładowa kompozycja wielogatunkowa ze wspaniałymi petuniami w nieco większej prostokątnej donicy. Towarzystwem dla petunii będzie tu pelargonia o różowych kwiatach, jako najwyższy element tej kompozycji. Elementem przewieszającym się będzie ipomea o cytrynowo zielonych liściach, które z czasem będą spływać kaskadą z przodu donicy. I do tych dwóch gatunków dołączą bohaterki dzisiejszego filmu, czyli petunie, o kompaktowym pokroju. Dwie sadzonki o kwiatach w kolorze różowym nawiązującym do pelargonii i dwie w kolorze limonkowo żółtym nawiązującym do ipomei.

Nowo obsadzone donice zawsze na koniec dokładnie podlewamy. Za pierwszym razem można nieco polać liście, a nawet kwiaty, żeby oczyścić rośliny z ziemi, której używaliśmy podczas sadzenia. Często też po podlaniu pojawiają się wgłębienia, te miejsca należy jeszcze uzupełnić ziemią. I gotowe.

Od tego czasu musimy już stale dbać o podlewanie i nawożenia, pamiętając, że im mniejsza doniczka i im gęstsze nasadzenie, tym częściej musimy sięgać po wodę i nawóz. A do odżywiania petunii, które są bardzo żarłoczne, można użyć np. krystalicznego nawozu rozpuszczalnego w wodzie do surfinii i innych petunii. W jego skład wchodzą potrzebne roślinom makro i mikroelemety, w tym większa dawka żelaza, co bardzo dobrze wpływa na rozwój i kwitnienie petunii. Są to rośliny tak żarłoczne, że można je odżywiać naprawdę często, nawet z każdym podlewaniem.

Odpowiednio pielęgnowane petunie odwdzięczą się cudownym, nieprzerwanym i obfitym kwitnieniem przez cały sezon, od momentu posadzenia ich na balkonie lub w ogrodzie aż do późnej jesieni oraz pierwszych przymrozków.

I to wszystko na dziś. I zapraszam do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/