Pielęgnacja trawnika – jak dbać o trawnik latem

Pielęgnacja trawnika – Przed nami garść podstawowych informacji na temat letniej pielęgnacji trawnika.

Pielęgnacja trawnika – Trudno sobie wyobrazić ogród bez trawnika. Podkreśla on urok innych roślin, jest też często miejscem intensywnie eksploatowanym. Służy jako plac zabaw i gier sportowych, miejsce do leżakowania i centrum ogrodowych imprez. Szczególnego znaczenia nabiera właśnie latem.

Z drugiej strony lato to także okres urlopów. Przed dłuższym wyjazdem warto przeprowadzić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne na trawniku. Po powrocie również musimy się liczyć z tym, że będzie na nas czekało nieco więcej pracy na zielonym dywanie.

Podstawowymi zadaniami w letniej pielęgnacji trawnika jest podlewanie, koszenie i odchwaszczanie.

Podlewanie jest zależne od pogody. Przyjmuje się, że na początku lata, w okresie intensywnego wzrostu trawnik potrzebuje średnio 20 litrów na metr kwadratowy na tydzień. Jeśli podczas suszy nie będziemy go podlewać, już po kliku słonecznych dniach zacznie więdnąć, a po mniej więcej tygodniu żółknąć. Jeżeli nie mamy automatycznego systemu nawadniania warto zaopatrzyć się w zraszacz wahadłowy lub obrotowy, który równomiernie rozprowadzi wodę i podleje darń. A w czasie naszej nieobecności trzeba poprosić o pomoc kogoś z rodziny lub sąsiada. Systematyczne nawadnianie to w czasie upałów sprawa kluczowa.

Latem niezwykle istotne jest również koszenie trawnika. Wysoka trawa szybciej się przesusza i żółknie. Tylko regularnie i prawidłowo koszony trawnik będzie gęsty niczym wełniany dywan. O optymalnej wysokości strzyżenia mówiliśmy już w dwunastym odcinku „Ogrodniczego Vademecum”. Warto jednak wspomnieć, że podczas suchej pogody nie skracamy trawy bardziej niż na 4 cm wysokości.

Jeżeli w trakcie naszej nieobecności trawnik wyrósł zbyt wysoko, nie wolno skracać go więcej niż o 1/3 wysokości na raz. Niskie strzyżenie trzeba w takim wypadku rozłożyć na 2 lub 3 etapy. Przy wyrośniętym trawniku często przydatna okazuje się wtedy kosa, która poradzi sobie w miejscach gdzie kosiarki nie dają rady. Kosy nadają się do koszenia wysokiej trawy, łąki, obrzeży, obniżonych powierzchni oraz trawy rosnącej przy drzewach czy innych przeszkodach. Po zmianie głowicy mogą też ciąć zdrewniałe części roślin. Kosy spalinowe mają większą moc od urządzeń elektrycznych lub akumulatorowych. Powinny więc być wyposażone w uchwyt o ergonomicznym kształcie i szelki ułatwiające dłuższą pracę.

Pielęgnacja trawnika – W przypadku nieregularnego koszenia w trawniku pojawia się znacznie więcej chwastów. Najszybciej kiełkują one tam, gdzie darń jest rzadka. Większość z nich ma krótki okres wegetacji i szybko wydaje nasiona. Są niezwykle żywotne i łatwiej dostosowują się do warunków otocznia niż trawa. Dlatego po powrocie z wyjazdu należy jak najszybciej odchwaścić trawnik. Można to zrobić mechanicznie wyrywając chwasty ręcznie lub za pomocą wyrywacza, lub zastosować oprysk herbicydem selektywnym.

Jeżeli okazało się, że w naszym trawniku pojawiły się ubytki, np. w wyniku żerowania kretów, konieczna będzie dosiewka. Przypominamy, że warto wysiać nasiona takiej samej mieszanki, jaką użyliśmy podczas zakładania trawnika. Jeżeli nie mamy tej wiedzy, zazwyczaj stosuje się specjalną mieszankę nasion traw na dosiewki lub mieszankę uniwersalną. Po wysiewie, całość delikatnie zagrabiamy lub przysypujemy cienką warstwą podłoża i dbamy o stałą wilgotność świeżo obsianego miejsca.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/