Pnącza – Mandewilla dipladenia lantana tunbergia

Pnącza – Mandewilla, dipladenia, , lantana, tunbergia – Jeżeli na balkonie lub tarasie pragniemy intymności, możemy posadzić pnącza. Będą one tematem naszego dzisiejszego odcinka.

Długie pędy wybranych roślin pnące się po pergolach, drabinkach, płotach czy ścianach wyglądają bardzo atrakcyjnie. Jednocześnie stanowią barierę przed ciekawskimi spojrzeniami. Często są obsiane pięknymi kwiatami. Dziś szczególną uwagę poświęcimy zjawiskowej mandewilli.

Mandewilla jest zimozielonym pnączem. Jej ojczyzną są tropikalne regiony Ameryki. Jeśli zapewni się jej właściwe warunki wzrostu, będzie kwitła bardzo obficie, przez całe lato.

Efektowne, lejkowate kwiaty i długie pędy o błyszczących liściach sprawiają, że roślina ta jest wyjątkowo atrakcyjna. Znamy ją także pod nazwą dipladenia. Najlepiej się czuje w ciepłym miejscu o wysokiej wilgotności powietrza. W sprzedaży najczęściej spotykamy odmianę o różowych kwiatach z jaskrawożółtą gardzielą oraz odmianę białą. Aby zapewnić mandewilli wysoką wilgotność powietrza warto często ją zraszać.

Lubi miejsca jasne, ale zabezpieczone przed bezpośrednim nasłonecznieniem przez dłuższy czas. Najlepsze są miejsca o wystawie wschodniej lub zachodniej. W sezonie wegetacyjnym konieczne jest zasilanie nawozem mniej więcej raz na 2 tygodnie.

W balkonowych lub tarasowych donicach musimy umieścić pałąk lub bambusową drabinkę, wzdłuż której poprowadzimy mandewillę. Zwarty pokrój zachowa dzięki regularnemu przycinaniu.

Jako wypełnienie kompozycji możemy posadzić lantanę w kontrastującej żółtej barwie. Będzie ona lekko przewieszać przez donicę.

Lantanę wyróżnia niezwykła właściwość. Wraz z rozwojem kawiaty zmieniają kolor, więc obok siebie, w jednym kwiatostanie, mogą rosnąć kwiaty różnie wybarwione.

Do bardzo znanych, i niezwykle uroczych pnączy możemy zaliczyć groszek pachnący. Jego różnobarwne kwiaty roztaczają wokół siebie delikatną, niezwykle przyjemną woń. W przeciwieństwie do mandewilli, którą możemy przezimować w odpowiednich warunkach, groszek jest rośliną jednoroczną. Wysiewamy go w okolicach kwietnia. Jeżeli nie mamy miejsca na wysokie pnącze, możemy uprawiać odmiany karłowe. Wiele roślin o pnącym pokroju możemy uprawiać w wiszących koszach. Wtedy pięknie się przewieszają. Przykładem może być tunbergia.

Najczęściej kwiaty tunbergii mają kolor pomarańczowy lub żółty, ale można też znaleźć odmiany w innych barwach.

Tunbergię zazwyczaj uprawia się jako roślinę jednoroczną, której nasiona wysiewamy w lutym lub w marcu. W ten sam sposób możemy uprawiać także inne pnącza. Dostępnych jest wiele nasion roślin, do których zalicza się np. wilec w kolorze niebieskim lub różowym czy nasturcja, w kolorach pomarańczowym, różowym lub kremowym.

Do wyjątkowych pnączy zaliczyć możemy też męczennicę, która podobnie jak mandewilla pochodzi z Ameryki. Ale często możemy ją dziś spotkać w basenie Morza Śródziemnego. Zatem jeżeli chcemy zaaranżować taras lub balkon w stylu śródziemnomorskim, jak najbardziej powinniśmy znaleźć dla niej miejsce.

A więcej o roślinach śródziemnomorskich powiemy w kolejnym odcinku.