Kalendarz ogrodnika na 08.10 – 14.10 – październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie – „Październik spoczynku nie chce dać, każe orać, każe siać”.

Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”, bo zadań na ten tydzień nie brakuje.

W nocy mogą się już pojawiać przymrozki. Musimy więc wnieść do domów lub miejsc zimowania wszystkie wrażliwe rośliny, m.in. te, które pochodzą z klimatu śródziemnomorskiego: oleandry, bugenwille czy cytrusy.

Żeby wiosną udekorować nasze tarasowe lub balkonowe doniczki tulipanami, narcyzami lub krokusami, musimy posadzić je już teraz. W donicach lub misach możemy umieścić jeden gatunek lub kilka, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej głębokości sadzenia. Większe cebule i bulwy sadzimy głębiej, mniejsze płycej. Donice z cebulami dołujemy w ogrodzie lub zabezpieczone przechowujemy na balkonie, ponieważ muszą one przejść okres chłodu.

Tymczasem wykopujemy ciepłolubne dalie. Po pierwszych przymrozkach, które zniszczą nadziemne części roślin, możemy rozpocząć porządkowanie ich rabaty. Roślinę obcinamy tak, że przy karpie pozostaje kilkucentymetrowy kikut. Karpy wykopujemy ostrożnie, żeby ich nie uszkodzić. Przechowujemy je w suchym, chłodnym i ciemnym pomieszczeniu o temperaturze 5-8 st. Celsjusza.

Nie kończymy jednak zabiegów pielęgnacyjnych na trawniku. Jeżeli pogoda dopisuje musimy pamiętać o koszeniu. Trawa rośnie już znacznie wolniej, jednak nadal wymaga naszej uwagi. W rejonach o łagodniejszym klimacie o koszeniu musimy pamiętać do listopada.

Kończymy zbiór ziół, ścinamy je już zazwyczaj jedynie na jednorazowy użytek. Jest to też ostatni czas, w którym rozmnażamy zioła wieloletnie przez podział. Dotyczy to m.in. szczypiorku, estragonu czy mięty.

Wykopujemy warzywa korzeniowe. Po pierwszych nocnych przymrozkach przeprowadzamy zbiór marchwi, pietruszki, selera czy buraka. W miarę dojrzewania tych roślin, ich zbiory mogą się przeciągnąć do końca października. Jeśli zapewnimy tym warzywom odpowiednie warunki przechowania, będziemy mogli z nich korzystać przez całą zimę.

Jeżeli w warzywnikach wysialiśmy rzodkiewkę czy roszponkę na jesienny zbiór, lub gdy chcemy nieco przedłużyć zbiory innych warzyw, możemy przykryć grządki agrowłókniną wiosenną. Ochroni to nasze uprawy przed lekkimi nocnymi przymrozkami.

O darach z ogrodu możemy też przeczytać w październikowym wydaniu czasopisma “Przepis na Ogród”. Znajdziemy w nim również m.in. artykuł o zbiorze marchwi, uprawie kiełków czy roślinach, które należy wykopać jesienią.

Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/