Prymule – pierwiosnki – byliny w ogrodzie
Prymule – W programie „Ogród od A do Z” pora na literę P.
P jak PIERWIOSNKI.
Te urocze byliny kwitną wczesną wiosną we wszystkich kolorach tęczy. Gama barw kwiatów jest niezwykle zróżnicowana, od białej do prawie czarnej. Kolory mogą być czyste, nasycone lub delikatne, pastelowe, o subtelnych odcieniach. To właśnie te kwiaty zwiastują wiosnę. W sklepach ogrodniczych pojawiają się już nawet w styczniu. Bywają pojedyncze, półpełne lun pełne. Najbardziej popularne i znane są pierwiosnki bezłodygowe (Primula vulgais), które najczęściej sadzimy w donicach na tarasach czy balkonach lub stawiamy jako doniczkową ozdobę naszych domów i mieszkań.
Najbardziej charakterystyczną cechą wielu pierwiosnków jest ich jaskrawe „oczko” o kontrastowej barwie. Kosze lub doniczki obsadzone pierwiosnkami rozświetlą każdy kąt. Pięknie prezentują się też w towarzystwie innych wiosennych roślin, np. tulipanów, hiacyntów czy narcyzów.
Prymule możemy też posadzić w ogrodzie, nawet po przekwitnięciu. Różne gatunki mają różne wymagania, ale generalnie większość odmian lubi próchniczną glebę utrzymującą wilgoć i częściowo zacienione stanowisko. Gatunki górskie nadają się na skalniaki i powinny być sadzone w piaszczystej, przepuszczalnej lub żwirowej ziemi. Pierwiosnki to rośliny mrozoodporne, wytrzymują temperaturę do –20 stopni Celsjusza.
Podczas uprawy tych roślin ważne jest, aby nie dopuścić do wysychania podłoża. Warto usuwać przekwitłe kwiaty, co pobudzi roślinę do dalszego kwitnienia. Pierwiosnki bezłodygowe możemy rozmnożyć poprzez podział rozrośniętych kęp. Niektóre odmiany możemy też wysiewać.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/