Przycinanie hortensji – rozmnażanie hortensji Annabelle
Przycinanie hortensji – Witamy w programie “Poradnik Ogrodnika”. Dzisiejszym tematem będzie przycinanie hortensji. Zapraszamy!
Masywne, kuliste lub strzeliste kwiatostany hortensji to fascynujący widok w ogrodzie. Dlatego krzewy te cieszą dużą popularnością. Obowiązkowym wiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jej przycięcie. A sposób cięcia zależy od gatunku.
W przypadku hortensji ogrodowej i piłkowanej, które kwitną na pędach dwuletnich, cięcie przeprowadza się nad pierwszą parą górnych pąków. Oznacza to, że wczesną wiosną wycinamy jedynie suche kwiatostany.
Hortensja bukietowa będzie kwitnąć nawet bez cięcia, ale regularnie przycinana pokryje się kwiatami znacznie obficiej. Wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia możemy przyciąć wszystkie zeszłoroczne pędy do zdrewniałego szkieletu, pozostawiając na nich 2-3 pary oczek. Usuwamy też gałęzie martwe.
Przycinanie hortensji – Dziś głównie skupimy się na gatunku hortensji krzewiastej, do której należy piękna i popularna odmiana “Annabelle”. Tworzy ona duże, kuliste, białe kwiatostany na pędach wytworzonych w danym roku. Pod koniec marca krzew ten przycinamy nisko, skracając jednoroczne pędy nad 2-3 parą pąków. Wewnętrzne mocne zdrowe pędy można poprowadzić nieco wyżej, dzięki czemu krzew nabierze kulistego kształtu. Wycinamy wszystkie cienkie i wiotkie pędy.
Zabieg najlepiej przeprowadzić w słoneczny, bezdeszczowy dzień. Pamiętajmy, aby używany sekator był dobrze naostrzony, żeby rana po cięciu była gładka, a nie poszarpana. Gdy skończymy, warto odżywić krzew kompostem lub nawozem do hortensji.
Przycinanie hortensji – Hortensja Annabelle często sama się rozmnaża. Widać to dokładnie po wiosennym cięciu. Niekiedy w niewielkiej odległości od naszego krzewu możemy zauważyć nową roślinę. Jeśli chcemy posadzić drugą hortensję w innym miejscu w ogrodzie lub np. obdarować nią jakąś osobę wystarczy oddzielić nowo powstałą roślinę od głównego krzewu i posadzić oddzielnie.
Po przycięciu naszej hortensji pozostaje nam czekać. Najpierw pojawią się żywo zielone, nowe przyrosty, a potem wspaniałe, zjawiskowe kwiatostany.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/