Rośliny śródziemnomorskie – wiosenne zabiegi.

Rośliny śródziemnomorskie - wiosenne zabiegi.

przygotowanie roślin,wioesenne zabiegi,wiosna,cięcie,przycinanie,nawożenie,przesadzanie,rośliny śródziemnomorskie,zimowanie oleadtów,oleander,po,zimie,zabiegi,cytryny,drzewko cytrynowe,kuflik,oliwka europelska,klementyna,cytrusy,rośliny po zimowaniu,bugenwilla,oliwka,laur,rozmaryn,figa,kuflik cytrynowy,wełnowce,przędziorki,oprysk,rozmnażanie olendra,rozmnażanie,podłoże,kronen,ziemia do roślin śródziemnomorskich

W ogrodach i w domach uprawiamy coraz więcej roślin pochodzących z cieplejszego śródziemnomorskiego klimatu. Nie wszystkie pochodzą właśnie stamtąd, ale możemy je spotkać w tym cieplejszym rejonie rosnące w ogrodach i dziko w naturze. Najbardziej znane z tych roślin są takie gatunki jak np. oleander, bugenwilla, oliwka, laur, rozmaryn, figa, kuflik cytrynowy, cytryny i różne inne cytrusy. Po zimie warto przyjrzeć im się szczególnie uważnie i przygotować je do nadchodzącego sezonu.
A jak je przygotować zależy w dużej mierze od sposobu zimowania. Jeżeli najchłodniejszą porę roku, która w naszym klimacie jest zazwyczaj dla nich zbyt mroźna spędzą w jasnym i chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 5-10 stopni Celsjusza, to na przełomie kwietnia i maja możemy już pomału wystawiać te rośliny do ogrodu i jedynie chować je wtedy, gdy są zapowiadane nocne przymrozki. Jeżeli rośliny te były trzymane w domu, w temperaturze pokojowej, to wraz z nadejściem cieplejszych dni, gdy temperatura na dworze oscyluje w granicach 15 stopni Celsjusza, zaczynamy hartować rośliny, wystawiając je na początku na kilka godzin dziennie do ogrodu lub na balkon w cień, stopniowo ten czas wydłużając i stopniowo przyzwyczajając do słońca. Bo rośliny te późną wiosnę, lato i jesień powinny spędzić na zewnątrz, nie w domu. Wtedy czują się i rosną najlepiej.
Oprócz tego, że musimy na nowo przyzwyczaić te rośliny do warunków atmosferycznych, powinniśmy także pomyśleć o przesadzeniu naszych okazów do większych doniczek ze świeżą ziemią, jeżeli tego potrzebują. Poznamy to po tym, że bryła korzeniowa przerasta już przez otwory drenażowe na dnie lub kiedy widzimy, że szczelnie wypełniają one pojemnik. Można w tym celu wykorzystać ziemię do roślin śródziemnomorskich. To gotowe do użycia podłoże, które będzie odpowiednie dla większości tych bardziej ciepłolubnych gatunków, ma ono zredukowaną zawartość torfu o różnej strukturze. Dodatkowo w swoim składzie zawiera kompost, kruszony pumeks, żwir płukany, glinkę, a także startową dawkę nawozu z mikroelementami o podwyższonej zawartości żelaza.
Przesadzając rośliny, zwróćmy uwagę, aby posadzić je w nowym miejscu na tej samej głębokości na jakiej rosły do tej pory. Po przesadzeniu należy je dokładnie podlać i sprawdzić czy nie trzeba dosypać podłoża, żeby bryła korzeniowa była cała przykryta i żeby ziemia szczelnie otuliła korzenie. W takim podłożu oprócz roślin śródziemnomorskich możemy uprawiać też np. lawendy i bukszpany, a także wiele domowych roślin doniczkowych oraz ziół. Cechuje je dobry drenaż, co jest bardzo ważne w uprawie śródziemnomorskich gatunków, które nigdy nie mogą stać w wodzie i szczególnie lubią przewiewne, dobrze zdrenowane podłoże. Jeżeli mamy już wyjątkowo duży okaz, którego przesadzamy nie co roku, jak młode rośliny, tylko raz na kilka lat, warto każdej wiosny wymienić zawsze wierzchnią warstwę podłoża, dosypując świeżego.
Wiosną warto zwrócić też uwagę, czy nasze okazy nie potrzebują przycięcia. Nie jest to zabieg obowiązkowy, ale wiele gatunków z tej grupy roślin lubi przycinanie i lepiej będą się rozwijać, gdy od czasu do czasu sięgniemy po sekator. Do tych roślin należą m.in. oleandry, oliwki czy cytrusy, a także rośliny z grupy ziół. Dzięki cięciu będą się one lepiej rozkrzewiać i wypuszczą więcej nowych przyrostów zagęszczając swój pokrój. Sposób cięcia zależy od gatunku, wielkości okazu i sposobu, w jaki chcemy go poprowadzić. Nie ma reguły. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak mocno możemy przyciąć roślinę, można zrobić to na raty, przycinając ją na początku delikatnie i jeżeli w trakcie sezonu uznamy cięcie za niewystarczające, powtórzyć zabieg, nie później jednak niż w lipcu, żeby rośliny nie były pobudzone do wzrostu bezpośrednio przed kolejnym zimowaniem, tylko zdążyły się do tego zimowania przygotować.
Odcięte fragmenty niektórych gatunków, np. oleandrów można wykorzystać jako sadzonki wierzchołkowe, posadzić je w ziemi do roślin śródziemnomorskich, regularnie podlewać, żeby ziemia była stale wilgotna i czekać aż wypuszczą korzenie. Ten gatunek ukorzenia się akurat stosunkowo łatwo.
Kolejnym ważnym zadaniem w wiosennej pielęgnacji jest dokładne obejrzenie wszystkich roślin pod kątem chorób lub żerowania szkodników. Sprawdźmy w jakiej są one kondycji zdrowotnej, czy nie trzeba przeprowadzić oprysków lub innych potrzebnych im zabiegów. Bywają one niekiedy, zwłaszcza zimą, atakowane m.in. przez wełnowce, tarczniki czy przędziorki, a potem już na dworze np. przez mszyce. Jeżeli zauważymy jakieś szkodniki, warto dokładnie umyć roślinę i przeprowadzić oprysk wybranym środkiem owadobójczym, przykładowo gotowym do użycia sprayem, pochodzenia naturalnego, na bazie oleju, którym dokładnie należy opryskać roślinę.
Od momentu ustawienia roślin śródziemnomorskich w ogrodzie, na tarasie lub balkonie w ich docelowym, letnim miejscu uprawy, należy już dbać o ich regularne podlewanie, jeżeli ilość opadów jest niewystarczająca lub rośliny znajdują się w takim miejscu, że deszcze do nich nie dociera. Kilka tygodniu po przesadzeniu, warto też zacząć rośliny regularnie nawozić. Im mniejsza jest doniczka i im częściej pada czy też jest podlewana roślina, tym częściej musi być ona odżywiana.
O roślinach śródziemnomorskich była już mowa w naszych filmach nie raz. Odsyłam więc do nich zainteresowanych po więcej szczegółów. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

About The Author
piotrschick