Róże – choroby róż i problemy w uprawie
Róże choroby – W dzisiejszym odcinku powiemy o problemach, jakie mogą nas spotkać podczas uprawy róż.
Róże towarzyszą człowiekowi od setek lat i chętnie uprawiamy je w ogrodach. Piękne, dostojne, eleganckie powinny być traktowane po królewsku. Tym bardziej, że są dość wrażliwe na choroby grzybowe i podatne na ataki szkodników. Najlepszym sposobem ich ochrony jest profilaktyka, a ostatnią deską ratunku środki ochrony roślin.
Rośliny te są dziećmi słońca i wymagają otwartego, słonecznego stanowiska. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem odmiany i posadzić taką, która uznawana jest za odporną na choroby. Rośliny te należy odpowiednio nawozić, zwracając uwagę na stosowanie odpowiednich dawek. Niezmiernie istotne jest także podlewanie.
Róże są roślinami korzeniącymi się głęboko i w naszym klimacie nie potrzebują stałego nawadniania. Ale nie możemy pozostawić ich bez opieki. Dobrze podlewane muszą być świeżo posadzone krzewy, gdyż ich system korzeniowy nie jest w pełni wykształcony. Młode róże musimy kontrolować mniej więcej przez rok. Po tym okresie rośliny te podlewamy w czasie dłużej trwającej suszy i upałów. Wody nie powinno wylewać się na roślinę, tylko bezpośrednio na ziemię. Uważamy, żeby nie zraszać liści. Im dłużej liście róży są wilgotne w dzień i w nocy, tym większe stwarza to szanse niezakłóconego namnażania się wszelkiego rodzaju chorób grzybowych.
Róże w ogrodzie – Na różach często można zaobserwować czarną plamistość. Objawia się ona czarnymi okrągłymi plamami na wierzchniej stronie liści, które żółkną i opadają. Choroba ta najpierw poraża dolne liście, potem przenosi się coraz wyżej. Gdy zauważymy pierwsze objawy, możemy spryskać dokładnie całą roślinę, a szczególnie miejsca występowania choroby, gotowym do użycia środkiem grzybobójczym. Tego typu preparat zwalcza również mączniaka prawdziwego, którego poznamy po białym, mączystym nalocie na młodych przyrostach – liściach, i pąkach.
Na liściach róży może się też pojawić mączniak rzekomy. Początkowo na spodniej stronie liści pojawia się biały nalot, następnie na wierzchniej stronie widoczne są ciemne plamy. Porażone liście zasychają i opadają. W tym przypadku również pomocny okaże się się środek grzybobójczy, z którego sporządzamy zawiesinę wodną i nanosimy na roślinę za pomocą opryskiwacza. Preparat o działaniu wgłębnym i kontaktowym będzie też skuteczny jeżeli zauważymy objawy występowania szarej pleśni lub zamierania pędów i pąków kwiatów. Pamiętajmy, aby podczas oprysku zawsze stosować się do wskazówek podanych w ulotkach i na opakowaniach.
Róże w ogrodzie często są atakowane przez szkodniki. Jako pierwsze najczęściej pojawiają się mszyce. W razie ich masowego wystąpienia młode liście i wierzchołki pędów ulegają zniekształceniu. Dostępnych jest wiele preparatów na mszyce, w tym aerozole. Tego typu środek jest gotowy do użycia, działa kontaktowo i żołądkowo. Na roślinie działa wgłębnie.
Na różach pojawiają się też skoczki różane. Objawami ich występowania są białawe punkciki na wierzchniej stronie liści i ich przedwczesne opadanie. Te szkodniki lubią miejsca suche i ciepłe. Rośliny atakowane są również przez przędziorki i nimułkę różaną, objawem jej obecności są zwijające się liście i uszkodzone pędy. Należy wtedy natychmiast zniszczyć zaatakowane części roślin. Można też wykonać oprysk środkiem owadobójczym o szerokim zakresie zastosowania. Preparat systemiczny jest szczególnie przydatny tam, gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona, wnika on do wnętrza rośliny, gdzie krążąc z sokami dociera do jej tkanek zwalczając szkodniki gryzące i ssące.