Rozmnażanie fiołka sępolii – fiołka afrykańskiego
Rozmnażanie fiołka sępolii – fiołka afrykańskiego – Najprostszą i najbardziej oszczędną metodą rozmnażania roślin jest sadzonkowanie. Dziś na przykładzie sępolii, nazywanej też fiołkiem afrykańskim, opowiem jak pozyskać nowe rośliny poprzez sadzonki liściowe. Zapraszamy na „Dom Pełen Kwiatów”.
Niektóre rośliny pokojowe dobrze rozmnażają się w ten właśnie sposób. Oprócz sępolii, możemy pobierać sadzonki liściowe również z begonii, sansewiery czy skrętnika. W przypadku fiołka afrykańskiego jest to niezwykle łatwe.
Najlepiej jest rozmnażać rośliny wiosną, ale jeżeli zachodzi taka potrzeba z sępolii możemy pobrać sadzonki o każdej porze roku. Wystarczy odciąć wyrośnięty liść ze zdrowej rośliny. Warto wybrać taki, który ma długi, co najmniej 3-centymetrowy ogonek.
Rozmnażanie sępolii – Liść sadzimy ukośnie do mieszaniny torfu i drobno-ziarnistego piasku. Dobrze sprawdza się tu podłoże do kaktusów i sukulentów. Zagłębiamy ogonek w podłożu aż do blaszki liściowej. Podlewamy i ustawiamy w ciepłym, nienasłonecznionym miejscu. Liście możemy też zanurzyć w wodzie i poczekać aż wypuszczą korzenie.
Jeżeli zdecydujemy się na drugie rozwiązanie, warto zastosować metodę z gazą lub folią. Nakładamy ją na słoiczek z wodą i mocujemy gumką lub sznurkiem. Nacinamy otwory i wsuwamy w nie ogonki liściowe, tak by dotykały wody. W ten sposób chronimy liście przed gniciem i mamy niemal 100%-ową szansę na pozyskanie sadzonek. Gdy pojawią się korzonki przesadzamy młode rośliny do ziemi.
Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie liści bezpośrednio w podłożu, wystarczy posadzić w doniczce 1 liść, ponieważ z niego wyrośnie kilka sadzonek.
Kiedy sadzonki podrosną rozdzielamy je i sadzimy osobno w doniczkach. Możemy też posadzić je w większym pojemniku, tworząc piękną kompozycję sępolii jednej odmiany lub różnych, wybranych odmian.
Podczas rozmnażania sępolii pamiętajmy, aby utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Zaleca się delikatne podlewanie co 2-3 dni. Nie zraszamy liści. Sadzonki, tak samo jak dorosłe rośliny chronimy przed wahaniami temperatury i przeciągami.
Pierwsze korzonki pojawiają się po 2-3 tygodniach. Po kolejnych 5-6 u nasady liścia powstają małe rozety nowych roślin, które zakwitną po następnych kilku tygodniach. Najczęściej po 8-10 miesiącach od rozmnożenia sępolii mamy już kwitnące okazy.
Na koniec, przypomnienie. Sadzonka to część rośliny matecznej. Nowa roślina będzie więc identyczna jak ta, z której pobraliśmy liść.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnego odcinka programu „Dom Pełen Kwiatów”.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/