Rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzne

Rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzne. Tematem dzisiejszego odcinka programu „Dom pełen kwiatów” jest rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzne. Jak to zrobić? To instrukcja krok po kroku na podstawie fikusa sprężystego.

Rozmnażanie roślin – Jeżeli lubimy uprawiać rośliny, to często chcemy podzielić się naszymi ulubionymi okazami z przyjaciółmi lub rodziną. Żeby to zrobić musimy roślinę rozmnożyć. A najłatwiejszym sposobem jest sadzonkowanie, które polega na oddzieleniu fragmentu rośliny, łodygi, liścia lub korzenia, od rośliny matecznej. Rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzne jest jednym ze sposobów pobierania sadzonki wierzchołkowej.

Oczywiście nie wszystkie rośliny możemy rozmnażać w ten sposób. Zanim sięgniemy po nóż lub sekator warto sprawdzić czy sadzonka pobrana z naszego okazu ma szansę się ukorzenić.

Rozmnażanie roślin przez odkłady powietrzne możemy rozmnażać wiele roślin zwisających i pnących, a także m.in. figowca sprężystego, filodendrona, dracenę czy difenbachię. W tej metodzie nacina się łodygę pod węzłem i nie pozwala się jej zrosnąć, a miejsce cięcia pobudza do wytworzenia korzeni przez otoczenie go wilgotnym mchem torfowcem lub podłożem. Po udanym ukorzenieniu, które w zależności od gatunku trwa od 4 do 12 tygodni, sadzi się do doniczki odcięty wierzchołek pędu, jako młodą roślinę.

Jak więc to zrobić krok po kroku? Potrzebujemy zdezynfekowany, ostry nożyk, kawałek folii, sznurek, podłoże i patyczek lub zapałkę.

Poniżej węzła ukośnie nacinamy pęd mniej więcej do połowy. Powierzchnię cięcia utrzymujemy otwartą, dlatego niekiedy potrzebny nam jest kawałek drewna lub zapałka. Wsuwamy ją w miejsce cięcia. Naciętą łodygę owijamy luźno folią i związujemy od dołu. Możemy też pomóc sobie zszywaczem w połączeniu folii. Następnie wypełniamy ją wilgotnym mchem torfowcem, torfem lub odpowiednim podłożem. Po napełnieniu, podłoże możemy jeszcze delikatnie zwilżyć opryskiwaczem. Całość zwijamy również od góry, aby mech lub podłoże nie wysychały. Po ukorzenieniu się obcinamy sadzonkę poniżej nowej bryły korzeniowej i sadzimy do osobnej doniczki.

Przyjmuje się, że nowa sadzonka, w zależności od gatunku, powinna mieć od 15 do 35 cm długości. W przypadku naszego fikusa, będzie to wierzchołek pędu z 3-4 liśćmi.

W ogrodach odkłady powietrzne robi się wiosną i latem, w przypadku domowych roślin doniczkowych nie ma w zasadzie takich ograniczeń. Można więc przeprowadzić taki zabieg jesienią, po to, żeby wiosną przesadzić naszą nową roślinę do oddzielnej doniczki.

Rozmnażając roślinę przez odkłady powietrzne narażamy ją na najmniejszy stres, ponieważ cały czas jest częściowo połączona z rośliną mateczną. Dlatego sposób ten szczególnie warto polecić początkującym i niedoświadczonym miłośnikom uprawy roślin. Pamiętajmy, aby „opatrunek” był dość luźny, żeby dochodziło do niego powietrze i żebyśmy w razie konieczności bez problemu mogli od góry zwilżyć torf lub podłoże.

Teraz pozostaje nam czekać aż fikus wypuści korzenie przybyszowe.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/