Rzodkiewka na przedplon i poplon

Rzodkiewka na przedplon i poplon – Rzodkiewka to chyba najłatwiejsze warzywo w uprawie. Jest też najszybciej dojrzewającym warzywem, które w przypadku niektórych odmian można zbierać już po trzech tygodniach od wysiewu. Do wyboru jest wiele odmian, różniących się kolorem i kształtem części podziemnej, którą spożywamy najczęściej. Barwa może być czerwona, fioletowa, żółta biała lub czerwono biała, kształt może być kulisty lub walcowaty. Musimy również pamiętać, że liście rzodkiewki także są jadalne. Możemy je dodawać do sałatek liściowych bądź też używać podczas przyrządzania smoothie. Dlatego też rzodkiewka oferowana jest także jako nasiona na kiełki lub młode liście, które możemy uprawiać w domach przez cały rok.

W ogrodzie uprawia się rzodkiewkę zarówno na zagonach, jak również na podwyższanych grządkach, a także w donicach na tarasach i balkonach. Nie potrzebuje ona wiele miejsca, uda się więc praktycznie wszędzie. Dostępne są odmian wczesne, średnio wczesne, średnio późne i późne. Jest ich naprawdę wiele. Ich mnogość nie będzie jednak tematem tego odcinka, lecz ich uprawa, która jest mniej więcej taka sama dla nich wszystkich. Warto jedynie zwrócić w tym momencie uwagę na to, aby latem wysiewać tylko taką odmianę, która będzie znosić upał i ewentualne przesuszenia podłoża, większość bowiem ich nie toleruje i może być uprawiana jedynie w chłodzie oraz wilgotnej aurze charakterystycznej dla wiosny i jesieni. Odmianę białą znaną pod nazwą „Sople Lodu” wsiewa się np. w sierpniu i przy łagodnej zimie zbiera aż do wiosny.

Odmiany wiosenne możemy wysiewać, przy sprzyjającej pogodzie, od końca lutego. Robimy to, gdy tylko ziemia odtaje i nieco się ogrzeje. Mówi się, że że o dostatecznym dla nasion ogrzaniu się gleby mówi okrycie się kotek wierzby iwy pylnikami. To podobno znak, że już na pewno można siać. Formujemy w niej rowki o głębokości 1-3 cm, do których niezbyt gęsto siejemy nasiona. Zasypujemy je, delikatnie ugniatamy i podlewamy. Odstępy między rzędami to zazwyczaj 10-15 cm. Następnie dbamy o wilgotność podłoża jeżeli nie ma dostatecznie dużo opadów. W pojemnikach na balkonach lub tarasach możemy rzodkiewkę wysiewać rzutowo.

Warzywa te kiełkują w temperaturze kilku stopni, ale najlepiej rozwijają się gdy jest od 10 do 14 stopni Celsjusza. Warto więc po wczesnym siewie przykryć zagonek agrowłókniną, którą można trzymać nawet do zbiorów. Rzodkiewka nie jest wrażliwa na niskie temperatury, wytrzyma przymrozki do –3 stopni Celsjusza. Jednak w zimnej glebie długo nie kiełkuje. Jej wysiew warto powtarzać co 2 tygodnie, co przedłuża okres zbiorów. Roślina ta ma małe wymagania nawozowe.

Najlepiej rośnie ona w próchnicznej, przepuszczalnej, wzbogaconej kompostem niezaskorupiającej się glebie o odczynie bliskim do obojętnego. Aczkolwiek nie jest ona wymagająca i wyda plony praktycznie w każdym podłożu. Lubi słońce, warto więc dla niej wybrać jasne, nasłonecznione stanowisko. W cieniu często nie tworzy zgrubień, lecz bujne ulistnienie. Optymalna temperatura wzrostu w przypadku tej rośliny to 12-14 stopni Celsjusza.

O prawidłowym tworzeniu zgrubień w dużej mierze decyduje umiarkowana, jednakowa przez cały czas wilgotność ziemi. Często, gdy jest gorąco i w glebie brakuje wody, rzodkiewki mogą stać się niekształtne, wewnątrz suche, włókniste i ostre w smaku. Na szczęście są też odmiany, które możemy uprawiać latem. Są to odmiany odporne na wybijanie w pędy nasienne oraz parcenie.

Dbanie o wilgotność gleby i odchwaszczanie grządek to najważniejsze zadania pielęgnacyjne dla rzodkiewki. Ze względu na krótki okres wegetacji nawożenie pogłówne nie jest konieczne, warto jednak wcześniej zadbać o nawożenie przedsiewne.

Jeżeli rzodkiewka wzeszła zbyt gęsto, można przeprowadzić przerywkę i zebrać młode liście, które możemy spożywać na bieżąco.

Rzodkiewkę wykopujemy, gdy jej zgrubienia staną się jędrne. Zbyt długo przetrzymywane w ziemi tracą smak i parcieją. Zbiera się ją stopniowo, co tydzień lub dwa, gdy zgrubienie ma średnicę ok. 2 cm.

Należy jeszcze wspomnieć o uprawie rzodkiewki na kiełki. Możemy je wysiewać na kiełkownicach, sitkach, ligninie, wacie czy w ziemi. Możemy je uprawiać także w słoiku, który przykrywamy gazą i płuczemy 2- razy dziennie. Smakują one niemal tak samo jak zgrubienie korzeniowe rzodkiewki, tylko są nieco łagodniejsze w smaku i lepiej przyswajalne przez organizm. Mają też więcej witamin i minerałów niż w pełni dojrzałe warzywa. Jednak najważniejsze jest to, że taką uprawę możemy mieć na kuchennym parapecie cały rok.

Wracając jednak do ogrodowej uprawy rzodkiewek, możemy je uprawiać zarówno na przedplon, poplon jak i śródplon. Dobierając odpowiednio odmiany, możemy je wysiewać przez cały sezon. Po nich i przed nimi możemy uprawiać niemal wszystkie inne rośliny warzywne.

W uprawie współrzędnej rzodkiewka może rosnąć w bliskim sąsiedztwie wielu warzyw, m.in. takich jak: marchew, pietruszka, groch, bób, sałata, szpinak czy cebula. Nie zaleca się wysiewać jej w pobliżu warzyw kapustnych i innych warzyw rzepowatych.

Rzodkiewki są dość odporne, jednakże mogą one zostać zaatakowane m.in. przez takie choroby jak: mączniak rzekomy, zgorzel siewek, czernienie korzeni rzodkiewki, rizoktonioza, parch, miękkie gnicie rzodkiewki.

Do szkodników żerujących na rzodkiewce można zaliczyć m.in.: śmietkę kapuścianą, pchełki, mątwika burakowego, drążyny, chowacze i ślimaki.

Należy więc systematycznie doglądać upraw i wykonać odpowiednie zabiegi, jeżeli zauważymy niepokojące objawy.

Udanych upraw!

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/