Kalendarz ogrodnika na 13.08 – 19.08 – sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie – „Gdy sierpień w upały zbywa, lato długie zwykle bywa”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Jeżeli planujemy powiększyć rabatę roślin cebulowych, już teraz warto zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca i gruntu. Glebę trzeba dokładnie odchwaścić, przekopać i zasilić, żeby posadzone teraz cebulki pięknie zakwitły wiosną.

Pikujemy siewki roślin dwuletnich, m.in. bratków wielkokwiatowych i goździków brodatych. Możemy je przesadzić do doniczek lub już bezpośrednio do gruntu.

Druga połowa sierpnia to odpowiedni czas na sadzenie krzewów iglastych i zimozielonych. Będą miały sporo czasu na aklimatyzację w nowym miejscu i ukorzenienie. Po posadzeniu obficie je podlewamy i w razie konieczności cieniujemy.

O tej porze możemy rozmnożyć krzewy iglaste, m.in. jałowce, żywotniki i cyprysiki. Odrywamy 6-10 cm wierzchołki tegorocznych przyrostów z tzw. piętką, czyli kawałkiem starszego pędu. Koniec sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w doniczkach wypełnionych podłożem.

Późne lato to ostatni moment, w którym przycinamy żywopłoty. Krzewy liściaste już tak szybko nie przyrastają, a iglaste zdążą zdrewnieć przed zimą.

Ogławiamy przekwitnięte lilie. Dzięki temu nie będą tracić energii na wytwarzanie nasion i obficie zakwitną w kolejnym roku.

Lilie to temat miesiąca w sierpniowym wydaniu czasopisma „Przepis na Ogród”. Znajdziemy w nim m.in. informacje o sekretach ich kwitnienia, towarzystwie w jakim mogą rosnąć i ich różnych odmianach. Ponadto możemy też poczytać o oczkach wodnych, hotelach dla owadów czy ogrodach w pionie.

W warzywniku nieustannie dbamy o podlewanie i odchwaszczanie. Podwiązujemy pomidory, które za bardzo wyrosły, lub przewróciły się podczas wietrznej lub deszczowej pogody. Usuwamy wszystkie liście na których widać plamy i choroby grzybowe.

Kolejny „Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.