„Kiedy w sierpniu spieka wszędzie, zima długo białą będzie.”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… i zapowiada się, że będzie on całkiem ciepły i słoneczny. Co przenosi nas do tematu słoneczników, które o tej porze pięknie prezentują się w niejednym ogrodzie. A uprawiać możemy nie tylko słoneczniki z uwagi na niezwykle zdrowe i smaczne ziarna, ale także słoneczniki ozdobne, które możemy ścinać do letnich bukietów. Jest mnóstwo odmian o różnym pokroju i różnych kolorach płatków. Wszystkie urokliwe, wesołe, wprowadzające wakacyjny nastrój.
A wakacje w ogrodzie to czas zbiorów. W dalszym ciągu zbieramy w warzywnikach owoce naszej pracy: pomidory, ogórki, fasolkę szparagową, buraki i wiele innych pysznych warzyw. Zbieramy też owoce, m.in. borówki, maliny i jeżyny, które w tym roku plonują wyjątkowo obficie. Najzdrowsze i chyba najsmaczniejsze są spożywane bezpośrednio po zerwaniu, prosto z krzaka. Nadwyżkę można przeznaczyć na przygotowanie pysznych dżemów i soków.
Cały czas plonują też poziomki i niektóre odmiany truskawek, powtarzających owocowanie. Przypominamy, że druga połowa sierpnia to idealny czas na sadzenie tych roślin. Truskawki i poziomki posadzone o tej porze ukorzenią się w nowym miejscu przed nadejściem zimy i będą już gotowe do zawiązywania kwiatów i owoców w kolejnym sezonie, dzięki czemu możemy liczyć na obfite plony, co nie zawsze się udaje po sadzeniu tych roślin wiosną.
Natomiast wraz z końcem sierpnia kończymy cięcie roślin w ogrodzie. Zatem jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, a mieliśmy w planach przycięcie np. żywopłotu, roślin okrywowych czy zbyt rozrośniętego drzewa lub krzewu, warto to zrobić jak najszybciej. Zwłaszcza jeżeli dotyczy to gatunków, u których po cięciu występuje tzw. „efekt płaczu” i do których zaliczamy np. brzozy, graby, buki i klony. Ich nie przycinamy wiosną, ale latem lub zimą, zanim wejdą w okres wegetacji. Ważne, żeby do cięcia zawsze używać czystych i ostrych narzędzi. Podczas cięcia drzew przydatna może się okazać mini pilarka na wysięgniku, która jest lekka, poręczna i w wielu przypadkach bardzo pomocna. Dzięki niej możemy przyciąć gałęzie w wyższych partiach drzewa, nie wchodząc na drabinę. Jeżeli chcemy przeprowadzić formowanie drzew lub krzewów rosnących w ogrodzie jeszcze w tym roku, to ostatnia chwila.
Warto o tej porze zwrócić też szczególną uwagę na zabezpieczenie ran drzew lub krzewów po cięciu. Można to zrobić za pomocą maści ogrodniczej, która jest mieszaniną wosków, kalafonii i rozpuszczalników organicznych. Po wyschnięciu, tworzy ona powłokę niewrażliwą na działanie czynników atmosferycznych. Maść ogrodnicza przyda się także każdemu, kto szczepi lub zamierza szczepić rośliny, np. krzewy lub drzewa owocowe, ponieważ można nabyć ją również z paskami okulizacyjnymi, które dodatkowo zabezpieczają ranę i miejsce szczepienia.
W ogrodach nie zapominajmy o bukszpanach. Nieustannie musimy obserwować te rośliny i sprawdzać czy nie zostały zaatakowane przez ćmę bukszpanową. Zagrożeniem są gąsienice, które początkowo wygryzają tylko miękisz liści, a potem obgryzają je całkowicie, niszcząc nasze rośliny. Jeżeli je zauważymy, jak najszybciej należy je usunąć, mechanicznie, ręcznie, jeżeli jest ich niewiele lub przeprowadzić opryski.
Druga połowa sierpnia to także czas zbioru ziół, które możemy suszyć lub mrozić na zimę. Niektórzy, latem, przeprowadzają ich pierwszy zbiór, inni już drugi. Suszyć możemy praktycznie wszystkie rośliny zielne, mrozić możemy m.in. miętę, lubczyk i koper. Koper cały czas możemy wysiewać na grządkach lub w zielniku. Wysiewać w dalszym ciągu możemy też m.in. szpinak, sałatę i roszponkę.
Życzymy pięknego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, jak zawsze, za tydzień.