Sierpień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Sierpień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. To już ostatni tydzień wakacji. Zapraszam więc na ostatni wakacyjny „Tydzień w Ogrodzie”. ???
„Sierpień pogodny jest dla winogron wygodny”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… widokiem winogron, które dojrzewają już w naszych ogrodach. Dojrzewają też inne owoce na krzewach i drzewach. W dalszy ciągu możemy zbierać m.in. jeżyny, maliny, borówki, śliwki, jabłka i brzoskwinie. Nie tylko wspaniale smakują i są niezwykle zdrowe, ale także stanowią cudowną późno letnią i jesienną ogrodową dekorację.
Oprócz owoców, zbieramy też warzywa, jeżeli mamy warzywnik w ogrodzie. Kontynuujemy więc zbiór pomidorów, ogórków, cukinii i fasolki szparagowej oraz innych roślin, których uprawę wcześniej podjęliśmy. Koniec sierpnia to idealny moment, żeby wysiać rzodkiewki, np. w odmianie ‚Sopel Lodu’, którą będziemy mogli zbierać przez całą jesień, a nawet na początku zimy. To również dobry czas, żeby wysiać szpinak oraz roszponkę, a także sałatę, rukolę, rokiettę siewną i koper.
Na ozdobnych rabatach rozpoczynamy już jesienne sadzenie wybranych gatunków roślin, między innymi róży. Posadzone o tej porze zdążą zadomowić się przed zimą w nowym miejscu i w przyszłym roku będą już gotowe do pięknego i bujnego kwitnienia. Mnogość gatunków i odmian tych krzewów pozwala każdemu wybrać coś dla siebie. Początkującym, i nie tylko, można polecić róże ogrodowe z serii ‚Easy Elegance’, które są łatwe w uprawie, odporne i zimotrwałe. Ich kwiaty są duże, pełne i pachnące. W zależności od odmiany mogą mieć różne kolory i różny pokrój oraz wysokość od 60 do 120 cm.
Ostatni sierpnia zapowiada, jaka pogoda na wrzesień wypada. I mimo że jesień zbliża się wielkimi krokami, nie zapominamy o naszych roślinach na balkonach i tarasach. Wiele z nich jeszcze pięknie i bujnie kwitnie. Surfinie, supertunie czy inne petunie oraz inne rośliny jednoroczne lub takie, które traktujemy jako jednoroczne, nadal warto systematycznie nawozić. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć oczy ich widokiem aż do przymrozków. Natomiast te rośliny, które zamierzamy przechować do przyszłego sezonu. np. pelargonie lub fuksje warto już zacząć przygotowywać do zimowania. W tym celu ograniczamy już nawożenie, ale nadal dbamy o ich regularne podlewanie, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Pierwszy września pogodny, w zimie czas wygodny. Do zimy warto przygotować też trawnik. Kończymy już nawożenie azotowe, natomiast warto odżywić darń tzw. nawozem jesiennym, bogatym w fosfor i potas. Cały czas dbamy też o jego regularne koszenie. Czas upałów już pomału mija. Jeżeli wcześniej kosiliśmy trawnik stosunkowo wysoko, teraz możemy obniżyć noże kosiarki o centymetr lub dwa i kosić go nieco niżej, tak samo jak wiosną. Roboty koszące nadal mają całkiem sporo pracy. Tempo wzrostu trawy będzie już z dnia na dzień się zmniejszać, ale do ostatniego koszenia jeszcze daleko. W ostatnich latach miało ono miejsce w listopadzie, a zdarzyło się nawet, że w grudniu.
Pierwszy weekend września w tym roku jest ostatnim weekendem wakacji. Warto go przeznaczyć na odpoczynek w ogrodzie. Może warto wykorzystać jeszcze piękny trawnik i słoneczną pogodę do zabaw na świeżym powietrzu, do urządzenia pikniku lub grillowania.
Warto też zaplanować już sobie nadchodzące, jesienne zadania. Zastanowić się, jakie rośliny chcielibyśmy posadzić, bo wrzesień i październik to idealne miesiące do sadzenia roślin w ogrodzie. Czy nie brakuje nam tulipanów, narcyzów lub innych gatunków cebulowych, które lubimy podziwiać lub ścinać do wazonów wiosną, a które sadzimy właśnie teraz. Ile prac porządkowych czeka nas w najbliższej przyszłości. Pora już pomału pomyśleć o przygotowaniu ogrodu do zimowego odpoczynku.
Dlatego życzymy wspaniałego ostatniego wakacyjnego tygodnia i zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/