Sierpień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Sierpień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. „Jaki pierwszy, drugi, trzeci, taki cały sierpień leci”… ? Rozpoczynamy już sierpniowy „Tydzień w Ogrodzie” i zapraszamy na kalendarium prac ogrodniczych na najbliższe 7 dni. Udanego tygodnia!

…widokiem słonecznych słoneczników, które zaczynają królować w naszych ogrodach. Ogromne kwiatostany tych największych jednorocznych roślin unoszą się nad innymi roślinami w ogrodzie, ustępując miejsca jedynie drzewom. Możemy też uprawiać niskie odmiany słoneczników, jako rośliny ozdobne i na kwiat cięty. Wszystkie wprowadzają nas w radosny, sielski nastrój.

Sierpień to czas zbiorów w wielu ogrodach. Przeprowadzamy je w warzywniku, zbierając na bieżąco m.in. pomidory, ogórki, cukinie, marchew, buraki czy fasolkę szparagową. Zrywamy także owoce, borówki, maliny, jeżyny czy wczesne jabłka tzw. papierówki. Część spożywamy na bieżąco, część przeznaczamy na przetwory. Zaczynają dojrzewać też bardziej egzotyczne i eksperymentalnie wysiane gatunki, jak np. bakłażany, okra, melony czy arbuzy. Takie zbiory cieszą nawet podwójnie.

3 sierpnia przypada Dzień Arbuza, nie jest łatwo go uprawiać w naszym klimacie, bo woli cieplejszą aurę, ale jest to możliwe. Wysiewamy go kwietniu na rozsadę, podobnie jak ogórki. Za to teraz możemy wysiać inne rośliny w warzywniku, które zdążą jeszcze dojrzeć, zanim nadejdą chłody, są to m.in. rzodkiewki, rzodkiew zimowa, sałata, szpinak, roszponka, rokietta siewna, szczaw, koper, kapusta chińska i kapusta pekińska. Ten miesiąc jest idealną porą, żeby uprawiać też przeróżne rośliny na młode liście.

O tej porze nadal musimy liczyć się z upałami, cały czas musimy więc mieć konewkę lub wąż ze zraszaczem pod ręką i regularnie podlewać rośliny w warzywnikach, młode, niedawno posadzone okazy i wszystkie gatunki, które tego potrzebują oraz kompozycje w donicach na balkonach lub tarasach. Dbamy też o nawożenie roślin doniczkowych oraz ogławianie tych, które zawiązują nasiona. Dzięki temu będą kwitły dłużej i bardziej obficie.

Można już pomyśleć o jesiennych i zimowych dekoracjach roślinnych, które będą musiały zastąpić ciepłolubne rośliny, takie jak np. pelargonie czy surfinie. Jeżeli mamy np. bluszcz możemy pobrać teraz jego sadzonki i go rozmnożyć. To roślina zimozielona, która może być ozdobą balkonu lub tarasu cały rok. To samo możemy zrobić z innymi pnączami, takimi jak np. dichondra, komarzyca, kocanka czy bluszczyk kurdybanek, z tym że nie wszystkie one są mrozoodporne.

Zimą w kompozycjach tarasowych i balkonowych pięknie prezentują się także niewielkie iglaki, a sierpień to miesiąc, kiedy możemy rozmnożyć wiele z nich, np. żywotniki, w tym tuje. Robimy to poprzez sadzonki – młode przyrosty odrywane z tzw. piętką, czyli fragmentem starszej zeszłorocznej kory, które następnie umieszczamy w lekkim przepuszczalnym podłożu. Dla lepszego efektu, możemy najpierw zamoczyć sadzonki w ukorzeniaczu. Dostępne są ukorzeniacze w proszku do bezpośredniego użycia lub ukorzeniacze w płynie, które rozcieńczamy z wodą. Rozmnażając żywotniki należy sięgnąć po ukorzeniacz do sadzonek półzdrewniałych.

Samoistnie rozmnażają się o tej porze truskawki. Większość odmian po owocowaniu wytwarza rozłogi, na których wyrastają młode rośliny. Jeżeli chcemy powiększyć nasze truskawkowe poletko, lub w przyszłym roku obsadzić kilka donic truskawkami, to warto zadbać o te nowe przyrosty, które potem, gdy wytworzą korzenie, oddzielimy od rośliny matecznej. Jeżeli nam na tym nie zależy, należy usunąć pojawiające się rozłogi, żeby truskawki nie traciły energii na ich tworzenie. Wtedy będą lepiej owocowały w kolejnym roku.

Pamiętajmy też o letnim odpoczynku. Życzymy pięknego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/