Sierpień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Sierpień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. W ten słoneczny poniedziałek, jak zawsze, zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” z przypomnieniem, o czym należy pamiętać uprawiając rośliny w najbliższych dniach. ? Udanego tygodnia!

„W pierwszym tygodniu sierpnia spieka, zima ciężka, śnieżna i długa nas czeka”. Po poprzednim, upalnym tygodniu, rozpoczynamy kolejny, także ciepły i słoneczny „Tydzień w Ogrodzie”,

…w którym kolejny raz głównie będziemy skupiać się na podlewaniu roślin. Wiele z nich tego potrzebuje. W czasie bezdeszczowych i wyjątkowo słonecznych dni, to jest właśnie zadanie zajmujące nam najwięcej czasu w ogrodzie. Zwłaszcza jeżeli mamy warzywnik, w którym cały czas trwają też zbiory.  O podlewanie dbamy w przypadku zawiązującej owoce papryki czy bakłażanów. Wilgotno powinny mieć też warzywa dyniowate, dynie, patisony, cukinie i oczywiście ogórki. Przy okazji przypominamy o wysiewie poplonów, jeżeli zwolni nam się miejsce na grządkach, np. roszponki, sałaty, chińskiej kapusty, rzodkiewek lub szpinaku.

Pielęgnujemy pomidory, w dalszym ciągu usuwamy pojawiające wilki oraz liście, na których pojawiają się plamy. O tej porze wysokie odmiany, które nie są samokończące, możemy też ogłowić, to znaczy usunąć wierzchołek lub wierzchołki pędów głównych rośliny, w zależności od tego, jak poprowadziliśmy wzrost pomidorowego krzaczka. Dzięki temu poświęci on całą energię na dojrzewanie zawiązanych już owoców pomidora, nie tracąc jej na dalszy wzrost i zawiązywanie kolejnych owoców, które nie zdążą już w naszym klimacie się rozwinąć.

Pamiętajmy w sierpniu o rododendronach, one też potrzebują podlania w czasie suszy. Mają one płytki, delikatny system korzeniowy, który łatwo może ulec przesuszeniu, zwłaszcza jeżeli nasz krzew nie rośnie w cieniu i nie jest wyściółkowany. Tym bardziej, że latem rośliny te wytwarzają nowe przyrosty i zawiązują pąki, które zakwitną w przyszłym roku. Jeżeli chcemy mieć w maju pięknie kwitnące rododendrony, musimy o nich pamiętać cały rok.

Tymczasem cały czas pięknie kwitną róże. Wiele z nich w sierpniu ponawia kwitnienie. Podziwiamy ich kwiaty, ale warto zwrócić uwagę również na ulistnienie. Piękne rośliny, to zdrowe rośliny, a w drugiej połowie lata częściej pojawiają się objawy chorób grzybowych. Może być to np. czarna plamistość, objawiająca się czarnymi, okrągłymi plamami na wierzchniej stronie liści.  Może to być także mączniak prawdziwy, którego poznamy po białym nalocie na liściach i pąkach. Jeżeli zauważymy niepokojące plamy na naszych okazach, możemy wykonać oprysk wybranym środkiem grzybobójczym, np. preparatem z serii ‚natural’, na bazie lecytyny, który działa zapobiegawczo na patogeny chorobotwórcze lub preparatem działającym wgłębnie i układowo, w formie koncentratu czy też gotowym do użycia preparatem w aerozolu, którym należy dokładnie spryskać miejsca występowania choroby. Pamiętajmy, aby podczas oprysku zawsze stosować się do zasad i instrukcji podanej na ulotce do preparatu lub na opakowaniu.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy przycinamy lawendę, dzięki czemu pobudzimy te rośliny do wypuszczania nowych przyrostów i zagęszczania się. Wycinamy przekwitnięte kwiatostany, które następnie w przeróżny sposób możemy wykorzystać. Najczęściej je suszymy i potem ich bukieciki służą za ozdobę. Możemy też przygotować z nich saszetki lub woreczki zapachowe.

Dbamy o trawnik. Regularnie go podlewamy. Przypominamy, że w czasie upałów lepiej jest podczas koszenia pozostawiać źdźbła nieco dłuższe niż wiosną. Przypominamy też, że jeżeli darń wyrosła za bardzo, np. podczas naszej urlopowej nieobecności, to nie należy jej ścinać od razu na wybraną wysokość, a robić to stopniowo w dwu- lub trzydniowych odstępach czasu. Podczas koszenia nie powinniśmy skracać trawnika więcej niż o 1/3.

Jeżeli zauważymy ubytki w darni, spowodowane przesuszeniami lub żerowaniem kretów, pędraków czy też innych szkodników, możemy wykonać dosiewkę. Druga połowa lata i początek jesieni to idealna pora na wysiew nasion traw w celu uzupełniania lub założenia trawnika. Ziemia jest o tej porze dobrze nagrzana, należy jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu obsianych miejsc do czasu pojawienia się wschodów.

A potem można wypoczywać lub spędzać aktywnie czas na tym trawniku. Życzymy przyjemnego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/