Sierpień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Sierpień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Połowa sierpnia to czas zbiorów i letniej pielęgnacji roślin, a także przycinania żywopłotów i odpoczynku na działce. O tym wszystkim jest mowa w dzisiejszym odcinku z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszam!
„Gdy sierpień w upały zbywa, lato długie zwykle bywa” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… w świątecznym nastroju, bo w poniedziałek przypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Długi weekend jak najbardziej warto zakończyć więc w ogrodzie, w otoczeniu soczystej, pięknej zieleni trawnika, traw ozdobnych, drzew, krzewów i żywopłotów.
Przy okazji przypominamy o sierpniowym cięciu żywopłotów. Wiele roślin, z których budujemy żywe, zielone ściany wymaga drugiego cięcia w trakcie sezonu. Tak jest na przykład z grabami i bukami, które doskonale nadają się do budowania formowanych żywopłotów. Niektórzy pozostawiają cięcie innych roślin, np. irgi błyszczącej, także na sierpień, ponieważ wcześniej często zagnieżdżają się w nich ptaki i trzeba poczekać, aż opuszczą gniazda. Ponadto wiele roślin żywopłotowych w czerwcu kwitnie i jest pożywieniem dla pszczół, trzmieli i innych owadów zapylających. Teraz gdy już przekwitły i zaczynają wiązać owoce, możemy je spokojnie przyciąć, na dowolny kształt i wysokość.
W warzywnikach kontynuujemy zbiory i pielęgnujemy rośliny, na których zbiory liczymy jeszcze w przyszłości. Cały czas zbieramy ogórki i cukinie, ale czekamy na dynie. Tymczasem wszystkie te rośliny dyniowate mogą o tej porze paść ofiarą chorób grzybowych, np. mączniaka prawdziwego objawiającego się białym nalotem na liściach, czy też kanciastej plamistości, która jest chorobą bakteryjną. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy, możemy wykonać oprysk, przykładowo ekologicznym preparatem na bazie skrzypu polnego lub preparatem z serii ‚natural’ z mieszaniny lecytyn, który zapobiega szkodliwemu działaniu niektórych patogenów, bądź też środkiem o działaniu wgłębnym i układowym, który zwalcza m.in. białą plamistość, alternariozę i mączniaka prawdziwego. Pamiętajmy, aby zawsze przestrzegać zasad i zaleceń podanych na opakowaniach.
Oprócz warzyw dyniowatych dbamy też o warzywa psiankowate: pomidory, paprykę i bakłażany oraz o warzywa korzeniowe: marchew, pietruszkę i seler, a także o wszystkie pozostałe rośliny warzywne, które jeszcze rosną na naszych grządkach. Regularnie je odchwaszczamy, doglądamy i podlewamy, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Przypominamy też, że oprócz wysiewu roślin na poplony, możemy w sierpniu rozpocząć też uprawę roślin na młode liście. Warto wysiać je w donicach, które przy dłuższych zbiorach będzie można potem przenieść w cieplejsze miejsce lub do domu i korzystać ze świeżych, pysznych i zdrowych liści m.in. takich roślin jak: groszek cukrowy, rokiettę siewną, rukolę, endywię, cykorię liściową portulakę i wiele innych oferowanych w postaci różnorodnych mieszanek młodych liści. To najbardziej sprzyjający czas na tego typu uprawy.
Nie zapominamy również o domowych roślinach doniczkowych. Wykorzystajmy jeszcze piękną i ciepłą letnią pogodę, żeby dokładnie je umyć i odświeżyć. Tylko o tej porze możemy im w ogrodzie lub na balkonie zrobić prawdziwy prysznic. Część naszych domowych okazów spędza lato na zewnątrz, one są zraszane również przez deszcz. Inne gatunki, które na co dzień są w domu, wynosimy pod chmurkę w pochmurny dzień lub wieczorem, kiedy słońce nie przygrzewa już mocno, żeby nie poparzyło liści. Po dokładnym umyciu i często przepłukaniu podłoża, warto nasze okazy także nawieźć.
20 sierpnia przypada Dzień Komara, co przypomina nam o letnich wieczorach w ogrodzie. Cieszmy się nimi, póki jeszcze możemy. A czas spędzany przy świecach lub delikatnym ogrodowym oświetleniu potrafi być magiczny. Może warto takie wieczór w tym tygodniu zaplanować… niekoniecznie z okazji Dnia Komara.
Za to w ciągu dnia, podczas pracy lub odpoczynku w ogrodzie uważajmy cały czas na słońce. Nie operuje ono już tak silnie jak na początku lata, ale nadal potrafi przygrzewać i zbyt długie przebywanie z odkrytą głową może doprowadzić do jej bólu. Z drugiej strony, pamiętajmy, że dzięki promieniom słonecznym nasz organizm produkuje witaminę D, dlatego odpowiednia ilość kąpieli słonecznej jest dla każdego jak najbardziej wskazana.
Życzymy więc słonecznego, radosnego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/