Sierpień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Sierpień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

porady ogrodnicze,ogród,poradnik ogrodnika,kalendarz ogrodnika,2023,ogrody

„Gdy sierpień w upały zbywa, lato długie zwykle bywa”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… widokiem wspaniałych dalii, które o tej porze zdobią wiele ogrodów, a także coraz częściej tarasów i balkonów. Dalie to rośliny niezwykle różnorodne. Ich kwiaty mogą przybierać przeróżne barwy i przeróżne kształty. Również pokrój rośliny może być okazały, wysoki, te odmiany najczęściej królują na ozdobnych rabatach, lub niski, karłowy, te odmiany z powodzeniem nadają się do uprawy pojemnikowej. Wszystkie są niezwykle urokliwe, tym bardziej, że można z nich układać wspaniałe letnie bukiety.
Pozostając w temacie roślin balkonowych i tarasowych, warto je o tej porze otoczyć szczególną opieką. Jeżeli mają z nami pozostać do późnej jesieni, w drugiej połowie lata nadal musimy pamiętać o ich pielęgnacji, zwłaszcza po dłuższym deszczowym okresie. Należy je regularnie ogławiać z przekwitniętych kwiatów, szczególnie tych, co zawiązują nasiona. Należy je także regularnie podlewać, bo nie zawsze deszcz jest w stanie dotrzeć do podłoża w donicy lub nawodnić ją wystarczająco. Należy też pamiętać o nawożeniu, ponieważ opady szybciej wypłukują z ziemi składniki odżywcze.
W warzywnikach kontynuujemy zbiory i pielęgnację dojrzewających roślin. Zwróćmy uwagę na pomidory, sprawdźmy czy po deszczach, na liściach, nie pojawiły się niepokojące plamy, mogące świadczyć o ataku chorób grzybowych. Jeżeli tak się stanie należy takie liście usunąć i wykonać opryski wybranym preparatem wzmacniającym lub grzybobójczym. A jeżeli po zbiorach zwalniają nam się miejsce na grządkach, to nadal możemy wysiewać warzywa lub zioła na poplony, m.in. sałatę, roszponkę, rokiettę siewną, koper, kapustę chińską i kapustę pekińską.
Już niedługo nadejdzie moment sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną, m.in. tulipanów, narcyzów, hiacyntów, krokusów czy szafirków. Jeżeli chcemy je mieć w ogrodzie lub chcemy powiększyć naszą kolekcję, warto już teraz, w wolnej chwili, przyjrzeć ofertę sklepów ogrodniczych i internetowych, bo ich oferta, liczba gatunków i odmian tych roślin jest przeogromna. W pierwszej kolejności, już w tym miesiącu, możemy sadzić np. szachownice, w tym cesarskie korony, krokusy i narcyzy, w tym żonkile. Ich sadzenie kontynuujemy też we wrześniu.
Rozpoczynamy również sezon jesiennego sadzenia bylin, krzewów i drzew, które chcemy zaprosić na dłużej do ogrodu. Często zapominamy, że późne lato i jesień, a nie wiosna, to najlepszy czas na sadzenie roślin w ogrodzie, zaczynając od roślin bardziej wrażliwych na chłody, żeby zdążyły się spokojnie zakorzenić i zadomowić w nowym miejscu przed nadejściem zimy. Żeby im w tym pomóc, można podlać je zaraz po posadzeniu preparatem przyspieszającym wzrost roślin po posadzeniu, który został wyprodukowany w oparciu o unikalną i opatentowaną technologię PhisioActivator i który przyspiesza wznowienie wzrostu po posadzeniu. Preparat ten można stosować także do regeneracji systemu korzeniowego trawnika, jeżeli nie prezentuje się dobrze z powodu przesuszeń lub zastojów wody w czasie letnich ulew. Wtedy nanosimy go na darń za pomocą opryskiwacza.
W czasie lata nie zapominamy o pielęgnacji trawnika, bo to właśnie o tej porze, najbardziej doceniamy jego urok i możemy z niego w pełni korzystać. Dbamy o jego podlewanie, jeżeli jest taka potrzeba i regularne koszenie. Jeżeli darń wyrosła za bardzo, z uwagi na częste opady deszczu lub podczas naszej urlopowej nieobecności, to nie należy jej ścinać od razu na wybraną wysokość, a robić to stopniowo w dwu- lub trzydniowych odstępach czasu. Podczas koszenia nie powinniśmy skracać trawnika więcej niż o 1/3. Zatem jeżeli planujemy dłuższy wyjazd wiążący się z naszą dłuższą nieobecnością w ogrodzie i nie mamy robota koszącego, warto skorzystać np. z pomocy sąsiadów, którzy wybiorą się na spacer po trawniku z kosiarką.
Sierpień to czas nie tylko wakacji, ale również rozmnażania niektórych roślin iglastych przez sadzonki, m. in. żywotników, w tym popularnych tui. Jeżeli chcemy posadzić ich więcej w ogrodzie lub pozyskać kilka niewielkich roślinek do doniczkowych dekoracji, np. na czas zimy, należy oderwać kilka pędów bocznych z tzw. piętką. Następnie umieszcza się te fragmenty roślin w doniczkach wypełnionych przepuszczalnym podłożem. Można też wspomóc się wybranym środkiem przyspieszającym ukorzenianie.
Życzymy słonecznego, wspaniałego tygodnia. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

About The Author
piotrschick