Skimia dekoracja na Boże Narodzenie

Skimia dekoracja na Boże Narodzenie

W grudniu, w sklepach ogrodniczych, pojawia się coraz więcej niezwykle dekoracyjnych i ciekawych roślin, jakimi możemy udekorować domy, a także w niektórych przypadkach ogrody i balkony, na czas świąt. Oprócz gwiazd betlejemskich, mogą to być cyprysy, cyprysiki i inne iglaki w wersji mini, golterie i ardizje o ozdobnych owocach, kwitnące ciemierniki czy jemioła. O nich wszystkich była już mowa w filmach na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia. Do grona tych świątecznych roślin dołącza także skimia, która o tej porze jest zazwyczaj w pąkach i prezentuje się bardzo ciekawie. Możemy je w czasie Bożego Narodzenia uprawiać jako rośliny domowe, a wiosną wynieść do ogrodu. Większość odmian jest dość wrażliwa na chłody, ale są i takie, które z powodzeniem można uprawiać w gruncie, jeżeli zabezpieczy się je nieco na zimę.
Skimia to roślina wrzosowata, o podobnych wymaganiach co rododendrony i azalie. Ma błyszczące, ciemno zielone liście, których nie traci na zimę, za to dodatkowo w tym czasie ozdobiona jest już zazwyczaj kwiatostanami w pąkach i na tym polega jej wyjątkowość. Rośliny te coraz częściej sadzone są w ogrodach, ale nie należy zapominać, że uprawiać można je także w donicach. Ich zwarty pokrój i niezbyt szybki wzrost powodują, że w pojemnikach prezentują się świetnie. A w czasie Świąt możemy je wykorzystać również jako domowe dekoracje. Można ją na ten czas delikatnie przystroić.
W tym celu możemy wykorzystać różne figurki, szyszki lub to co mamy pod ręką. Możemy wykorzystać też gałązki różnych roślin, które mamy w ogrodzie, żeby zrobić stroik z wykorzystaniem skimii. Dla przykładu mogą to być gałązki jemioły, poutykane w ziemi lub gąbce florystycznej wokół doniczki produkcyjnej ze skimią. Do tego mały drewniany domek na patyku oraz szyszki i gotowe. Oczywiście dekoracje te można zastąpić wg uznania tym, co nam się podoba. Przygotowując świąteczne roślinne dekoracje pamiętajmy, że są to rośliny żywe, które wymagają od nas regularnego podlewania i dostępu do światła słonecznego. W czasie samych świąt można je ustawić w miejscu reprezentacyjnym nawet z dala od okna na kilka dni, ale potem już zadbajmy o to, by były ustawione w miejscu jasnym. Skimie to rośliny wieloletnie. Jeżeli wiosną wystawimy je na zewnątrz i będziemy odpowiednio pielęgnować, to mogą nam towarzyszyć przez wiele lat.
W jednym z poprzednich filmów już wspominałam, że roślina ta może stać się też częścią większej bożonarodzeniowej kompozycji z innymi roślinami. Dołożyłam ją do cyprysika i bluszczu, które od poprzednich świąt rosły w niewielkiej okrągłej donicy w kształcie misy. Świątecznym akcentem stał się tu wełniany krasnal w kolorze kwiatostanów skimii i szyszki, które pasują do wszystkich zimowych aranżacji. Kreatywność nie zna granic, można więc tworzyć i dostosowywać różne pomysły do własnych upodobań i stylu. Może wśród tych pomysłów znajdzie się miejsce dla skimii, bo zdecydowanie jest to roślina godna uwagi.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

About The Author
piotrschick