Styczeń w ogrodzie – 18.01 -24.01 – kalendarz ogrodnika
Styczeń w ogrodzie – Obrazem kwitnących ciemierników. Ich kwiaty na przekór naturze, mrozom, wiatrom i szarościom dnia, pojawiają się właśnie teraz – zimą. W ogrodach nie mają praktycznie żadnej konkurencji, możemy więc w pełni docenić ich wyjątkowość i delikatne, subtelne piękno.
A w domach możemy rozpocząć już pędzenie roślin, które jako pierwsze zaczynają kwitnąć na przedwiośniu. A zaliczyć możemy tu np. krokusy lub przebiśniegi. Jeżeli posadziliśmy je np. w doniczkach lub koszyczkach jesienią w ogrodzie, możemy je teraz wykopać, przenieść do ciepłego, jasnego miejsca i rozpocząć systematyczne podlewanie. Po 2-4 tygodniach powinny pojawić się kwiaty. Pamiętajmy jednak, że ok. 2-miesięczny okres chłodu jest niezbędny, żeby te rośliny cebulowe zakwitły. Jeżeli go zabraknie, wyrosną jedynie zielone liście.
20 stycznia przypada Dzień Śniegu. W tym roku niemal w każdym zakątku Polski mogliśmy cieszyć się, chociaż przez chwilę, bajkowym śnieżnym widokiem za oknem. W ogrodzie śnieg stanowi swoistą kołdrę otulającą byliny i trawy, chroniącą te rośliny przed siarczystym mrozem i podmuchami mroźnego wiatru. Jest więc w tym zakresie bardzo pożądany. Niebezpieczny może być jedynie dla roślin kolumnowych lub formowanych, np. cyprysików, żywotników lub bukszpanów. Jeżeli mamy takie okazy na działce pamiętajmy, aby po obfitych opadach zawsze strząsnąć biały puch z gałęzi.
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. Piękny cytat mówi, że „ogród miłości wyrasta w sercu babci”. Nic dodać nic ująć. Wszystkim Babciom składamy najlepsze i najszczersze życzenia. Dużo zdrowia, siły i radości!
Z kolei 22 stycznia to okazja, żeby złożyć życzenia wszystkim Dziadkom, bo to Dzień Dziadka. Życzymy spełnienia najskrytszych marzeń! Jeden z cytatów mówi, że „gdy dziadkowie wchodzą drzwiami, dyscyplina wylatuje przez okno”. Ważne jest jednak to, że to oni są często skarbnicą wiedzy, w tym również wiedzy ogrodniczej.
W drugiej połowie stycznia możemy już nieśmiało przygotowywać rozsady ulubionych kwiatów naszych babć i dziadków. A zaliczyć można do nich np. pelargonie, petunie, dalie czy aksamitki. Te rośliny należy wysiać odpowiednio wcześnie, żeby w maju były już gotowe do obsadzania rabat lub donic na balkonach i tarasach.
Gromadzimy też nasiona kwiatów i warzyw, które będą nam potrzebne już w niedalekiej przyszłości. Na zakupy można wybrać się już teraz, żeby w marcu nie tracić cennego czasu. Jeżeli pozostały nam nasiona z zeszłego roku, jest to dobry moment, żeby przeprowadzić próbę kiełkowania. Wysiejmy kilka sztuk na ligninie lub w ziemi, żeby sprawdzić czy skiełkują. Gdyby okazało się, że nic nie wzeszło, będzie jeszcze czas na nabycie potrzebnych nam gatunków.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/