Kalendarz ogrodnika na 22.01 – 28.01 – styczeń w ogrodzie
Styczeń w ogrodzie – Pora na kolejny „Tydzień w ogrodzie”. Czym warto się zająć w najbliższym tygodniu? O tym w kalendarium ogrodniczym na najbliższe 7 dni. Co możemy wysiać w tym tygodniu?
Styczeń w ogrodzie – Wysiewamy sałatę na rozsady lub młode listki. Sałatę można flancować na grządce już od końca lutego, przykrywając ją agrowłókniną, która uchroni młode warzywa przed chłodem i ciągle zimnymi nocami.
Informacje na temat rozpoczęcia nowego sezonu warzywnego znajdziemy też w prasie ogrodniczej, na przykład w lutowym wydaniu Mojego Pięknego Ogrodu.
Styczeń w ogrodzie – Możemy przygotować również rozsady kwiatów i wysiać: petunie oraz pelargonie. Najczęściej w maju kupujemy kwitnące rośliny lub rozmnażamy pelargonie za pomocą sadzonek. Jednak wiele radości i satysfakcji może nam dać ich uprawa od ziarenka. Ponadto zaletą wysianych pelargonii i petunii jest to, że rośliny te są bardziej zwarte, a także bardziej odporne na choroby i mniej wrażliwe na niekorzystne warunki uprawy. Petunie i surfinie na balkony i tarasy znajdziesz tutaj.
Nadeszła już pora rozmnażania niektórych domowych roślin doniczkowych, np. sępolii, fuksji, begonii czy mirtu. Sępolie, popularnie nazywane fiołkami afrykańskimi rozmnaża się bardzo łatwo poprzez sadzonki liściowe. Wystarczy oderwać listek od rośliny matecznej i ukorzenić go w wodzie lub bezpośrednio w podłożu. Po kilku tygodniach będziemy się ciszyć nową roślinką – zobacz jak to zrobić.
Jeżeli chcemy poczuć wiosnę, możemy już wstawić do wazonu gałązki migdałowca, forsycji, lub krzewów liściastych. Po 2-3 tygodniach zakwitną lub wypuszczą liście.
Obfite opady śniegu stwarzają konieczność systematycznego sprzątania śniegu z podjazdów i głównych szlaków domowej komunikacji. Najłatwiej i najszybciej usuwa się świeży śnieg, który jest lekki. Nie ma więc na co czekać. Po kilku dniach, gdy stanie się zbity i wilgotny, pozbycie się go może być problemem.
Wycinamy stare lub chore drzewa owocowe. Gdy drzewo usycha, grozi załamaniem lub przewróceniem wycinka jest konieczna. Najlepiej zrobić to w okresie spoczynku drzewa, czyli od jesieni do wiosny. Między innymi dlatego, że drzewo, w którym nie krążą soki jest lżejsze, tym samym wycinka łatwiejsza. Ponadto bez liści będzie mniej sprzątania i mniejsza objętość odpadów.
Jeżeli jest taka potrzeba powtarzamy zabieg bielenia drzew owocowych. Uzupełniamy warstwę wapna zmytą przez deszcze. Bielenie drzew służy zabezpieczeniu pni i kory drzew przed uszkodzeniami wynikającymi z nagłych zmian temperatury. Biały kolor powoduje częściowe odbicie promieni słonecznych, dzięki czemu kora mniej się nagrzewa. W ten sposób zapobiegamy powstawaniu ran zgorzelinowych.