Kalendarz ogrodnika na 15.01 – 21.01.2018 – styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie – Powoli kończy się zimowy odpoczynek ogrodników. Coraz częściej myślimy o wiośnie i planujemy pierwsze prace na działce.

Czym warto zająć się w najbliższym tygodniu?

Zima to najlepsza pora na planowanie przyszłego roku w ogrodzie oraz zbieranie nowych informacji i inspiracji ogrodniczych. Długie zimowe wieczory zachęcają do sięgnięcia po książkę lub czasopismo ogrodnicze. Możemy zaplanować nowe nasadzenia lub dowiedzieć się czegoś więcej o interesujących nas roślinach.

Styczeń w ogrodzie – Kontrolujemy przechowywane bulwy i cebulki. Usuwamy egzemplarze porażone chorobami lub ze śladami żerowania szkodników. Możemy rozpocząć pędzenie cebul tulipanów, krokusów, hiacyntów i innych roślin kwitnących wiosną. Kwiatami będziemy się cieszyć już w lutym.

Sprawdzamy okrycia zimowe roślin wrażliwych na mróz w ogrodzie. Przed niskimi temperaturami warto zabezpieczyć między innymi róże, hortensje, rośliny młode i niektóre zimozielone.

Podlewamy i delikatnie zasilamy nawozem domowe rośliny doniczkowe kwitnące zimą, między innymi cyklameny, azalie, sępolie, gwiazdy betlejemskie i storczyki.

Jeżeli spadnie mokry śnieg, otrząsamy nadmiar śniegu z iglaków i delikatnych roślin. Suchy, puszysty śnieg nie powinien nikogo martwić. Jednak ciężki zalegający śnieg naraża rośliny iglaste na odkształcanie i wyłamywanie gałęzi. Szczególnie dotyczy to roślin o pokroju kulistym i kolumnowym  oraz roślin formowanych.

Jeżeli długo utrzymuje się mróz, dokarmiamy ptaki. Powinno się to robić wyłącznie zimą. W inne pory roku świetnie radzą sobie same, często pomagając nam w ten sposób w walce ze szkodnikami. Pamiętajmy o tym, aby tak dokarmiać ptaki, żeby nie wyrządzić im szkody. Dobrze wybierzmy pokarm dla skrzydlaków i miejsce na karmnik.

O tej porze warto wysiać kiełki, żeby mieć zawsze pod ręką świeżą porcję witamin.  Żadne owoce i warzywa dostępne zimą nie mają w sobie tylu wartości odżywczych, co te witaminowe bomby. Możemy na przykład uprawiać kiełki rzodkiewki, lucerny, brokuła, słonecznika, soczewicy  czy soi . Wystarczy wybrać te, które smakują nam najbardziej.

Sadzimy też cebulę, seler i pietruszkę na świeżą zieleninkę. Warzywa te nie potrzebują specjalnych warunków do wzrostu. Wystarczy je posadzić w doniczce z podłożem i postawić w jasnym miejscu.