Styczeń w ogrodzie 03.01 – 09.01 kalendarz ogrodnika
Styczeń w ogrodzie – „Im więcej zimą wody, tym więcej wiosną pogody”. Rozpoczynamy „Tydzień w Ogrodzie”, pierwszy w roku 2022.
Jeszcze raz życzymy więc wszystkiego najlepszego! Zdrowia oraz tego, żeby nasze noworoczne plany zostały jak najszybciej zrealizowane. Życzymy samych sukcesów i szczęścia w tym nowym roku. Również w ogrodnictwie i uprawie roślin.
Dobry plan to podstawa. Jeżeli przygotujemy sobie zakres działań, najlepiej z kalendarium i terminarzem ich wykonania, jest znacznie większa szansa, że uda nam się wszystko wykonać. Warto więc zaplanować wszystkie prace remontowo-budowlane, wszystkie wysiewy warzyw i roślin ozdobnych, konieczne przesadzenia i obsadzenia. Często już w czasie planowania można zauważyć, co uda nam się zrobić bez problemu, a co jest ponad nasze możliwości. Pamiętajmy, że ogród ma dawać nam przede wszystkim radość.
A radość może sprawić nowa roślina iglasta. Jeżeli kupiliśmy choinkę z bryłą korzeniową, nie czekajmy z jej posadzeniem zbyt długo. Nie powinna ona wybudzić się z zimowego snu, a może do tego dojść, jeżeli zbyt wiele czasu spędziła w cieple naszych mieszkań. Jeżeli zauważymy, że młode przyrosty rozpoczęły już wzrost, lepiej z jej sadzeniem poczekać do wiosny. Jeżeli nasza choinka była na zewnątrz lub spędziła w domu około tygodnia, możemy ją posadzić w ogrodzie, o ile ziemia nie jest zmrożona i warunki atmosferyczne na to pozwalają.
„Na Trzech Króli mrozem trzyma, będzie jeszcze długa zima”… „Na Trzech Króli słońce świeci, wiosna do nas pędem leci”… Pytanie co się stanie, gdy jest mroźno i słonecznie… 6 stycznia obchodzimy święto Trzech Króli. To pozwala nam pozostać nieco dłużej w bożonarodzeniowym klimacie. A klimat ten tworzą między innymi gwiazdy betlejemskie. To rośliny, które mogą pozostać z nami przez cały rok, a nawet dłużej. Wystarczy o nie odpowiednio zadbać, o tej porze przede wszystkim poprzez regularne podlewanie i chronienie przed zimnymi przeciągami.
Pamiętajmy też o nawożeniu roślin domowych, które aktualnie kwitną. Generalna zasada mówi, że zimą ograniczamy podlewanie okazów uprawianych w mieszkaniach i zaprzestajemy nawożenia, ale nie dotyczy to roślin, które właśnie teraz cieszą nasze oczy bujnym kwitnieniem, takich jak np. sępolii, cyklamenów, zwartnic czy azalii. Skoro kwitną, to są w pełni wegetacji i jak najbardziej wymagają dostarczenia im odpowiedniej dawki składników pokarmowych.
My także zimową porą potrzebujemy nie tylko odpowiedniej dawki składników pokarmowych, ale także odpowiedniej dawki witamin i minerałów. A bombą witaminową, zdrową i doskonale przyswajalną są kiełki. Nie możemy jeszcze uprawiać w ogrodzie warzywnika, w zamian możemy ten czas poświęcić na uprawę kiełków. Temu tematowi poświęcamy więc cały miesiąc na naszym kanale. Każdego tygodnia stycznia pojawiać się będą filmy na temat kiełków, ich różnych rodzajów, sposobach ich uprawy oraz ich zastosowaniu.
Uzupełniamy również pożywienie dla ptaków w karmnikach, jeżeli mamy je w ogrodzie. Bo jeśli przyzwyczailiśmy naszych skrzydlatych przyjaciół do dokarmiania, to powinniśmy kontynuować to do końca zimy. W zamian latem pomogą nam w walce ze szkodnikami.
Z nowym rokiem i nowymi planami wchodzimy w nowy sezon ogrodniczy. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy więc za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/