Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Jak co poniedziałek, zapraszamy na garść ogrodniczych informacji w kolejnym odcinku z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” i kalendarium ogrodniczych zadań na nadchodzące dni. 🙂 Cudownego tygodnia!

„Gdy styczeń burzliwy z śniegami, lato burzliwe z deszczami.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

… w wielu rejonach naszego kraju nadal w zupełnie zimowej aurze, z opadami śniegu i przymrozkami, nie tak silnymi już jednak jak w zeszłym tygodniu. Nadal więc w ogrodach musimy dbać o odśnieżanie ścieżek i podjazdów i strząsanie ciężkiego śniegu z roślin kolumnowych. Warto też nacieszyć oczy wspaniałym widokiem białych ogrodów, mają w sobie coś magicznego.

Jeżeli mamy w planach uprawę roślin z rozsady, można zaopatrzyć się już w wielodoniczki lub inne pojemniki oraz podłoże do wysiewu. Produkcję rozsad można już zacząć w tym miesiącu, począwszy np. od bylin, takich jak m.in.: ciemiernik biały, orliki, dzwonki, jeżówki, pierwiosnki czy tytomy. Po wysianiu tych roślin, wystawiamy je na zewnątrz, do ogrodu lub na balkon, aby przeszły okres chłodu. Niska temperatura pobudza ich nasiona do kiełkowania. Po około 6 tygodniach przenosimy je z powrotem do pomieszczenia, najlepiej o temperaturze ok 12 stopni Celsjusza i dbamy o stałą wilgotność podłoża. Po około 4 kolejnych tygodniach byliny te powinny być gotowe do pikowania.

Przypominamy też o wysiewach roślin ciepłolubnych, jakie możemy już przeprowadzać i wśród których są np. pelargonie bluszczolistne oraz pelargonie rabatowe, begonie stale kwitnące, szałwie błyszczące, heliotropy czy żeniszki. Pelargonie bluszczolistne potrzebują więcej czasu od wysiania do kwitnienia, dlatego warto po nie sięgnąć w pierwszej kolejności. Ponadto rośliny te lubią przycinanie, co pobudza je do rozkrzewiania, nie musimy się więc zanadto obawiać wybiegnięcia rozsady, jakie może się zdarzyć przy niedoborze światła.

Styczniowe dni, kiedy nie możemy jeszcze w pełni pracować w ogrodzie, możemy przeznaczyć na przegląd i konserwację narzędzi i urządzeń, zwłaszcza jeżeli nie zdążyliśmy zrobić tego jesienią. Warto oczyścić i odrdzewić grabie, szpadle i widły, jeżeli taka zachodzi potrzeba, a także naostrzyć i zabezpieczyć olejem sekatory, nożyce i siekiery.

Natomiast w ogrodzie warto regularnie sprawdzać w jakim stanie są ogrodowe zabezpieczenia i osłony wrażliwych roślin. Jeżeli któreś z nich potrzebują dodatkowej ochrony, można wykorzystać iglaste gałązki pozyskane ze świątecznych dekoracji i choinek, które o tej porze już często są rozbierane i likwidowane. Stroisze z gałązek sprawdzą się szczególnie na bylinowych rabatach i wrzosowiskach.

W wielu domach po świętach pozostały także gwiazdy betlejemskie, czyli poinsecje. Zrzucają one już często swoje liście i przykwiatki, mogą wyglądać jakby zamierały, ale tak naprawdę rośliny te wchodzą niejako w stan spoczynku. Jeżeli mamy czas i ochotę możemy gwiazdę betlejemską potraktować nie jako roślinę jednoroczną, ale wieloletnią i pozostawić na dłużej. Jest szansa, że zakwitnie ponownie w czasie kolejnych Świąt.

A 21 stycznie przypada Dzień Babci. To okazja, żeby np. obdarować kochane babcie domowymi roślinami doniczkowymi, które o tej porze kwitną i do których zaliczamy m.in.: cyklameny, nazywane fiołkami alpejskimi, sępolie, nazywane fiołkami afrykańskimi, azalie, zwartnice, begonie, kalatee, kalanchoe czy storczyki. To często babcie zaszczepiają w nas miłość do roślin i może to właśnie zaraziły nas ogrodniczym hobby. Wszystkim Babciom składamy najwspanialsze życzenia.

Życzymy też przyjemnego, miłego tygodnia. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/