Supertunia Minin Vista. Jak je sadzić, jak pielęgnować?
Supertunia Minin Vista. Jak je sadzić, jak pielęgnować? Nowe odmiany Supertunii, czyli Supertunie MIni Vista! Co to za rośliny? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!
Supertunie Vista szturmem wtargnęły na polskie balkony i tarasy. Po najpopularniejszej i najbardziej znanej odmianie ‚Bubllegum’ pojawiły się kolejne, o jaśniejszych kwiatach w odmianach ‚Silverberry’ i ‚Snowdrift’ oraz o ciemniejszych kwiatach w odmianach ‚Jazzberry’ i ‚Paradise’. O nich wszystkich była już mowa w poprzednim filmie z cyklu „Balkony i Tarasy”. Na nich jednak producenci roślin nie poprzestali i cały czas pracują nad nowymi odmianami. Rezultatem tego jest pojawienie się nowej serii supertunii Mini Vista w trzech nowych przepięknych kolorach, żółtym – to odmiana Supertunia Mini Vista Yellow, ciemno fioletowym – to odmiana Mini Vista Blue Violet i intesywnie różowym, to odmiana Mini Vista Hot Pink.
Czym się one charakteryzują? Generalnie nazywa się je także supertuniami, ponieważ tak samo jak ich starsze koleżanki, mają niesamowicie silny system korzeniowy, są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, pięknie się krzewią i rozrastają w bardzo szybkim tempie oraz kwitną nieustannie przez cały sezon aż do późnej jesieni, do nadejścia przymrozków. To co je różni, to nieco mniejsze kwiaty u supertunii ‚Mini Vista’, które jednak tak samo zachwycają swoją ilością i kaskadowym ułożeniem.
Te trzy odmiany można nabyć już w wielu sklepach i centrach ogrodniczych oraz w sprzedaży internetowej oraz udekorować nimi w tym sezonie, natomiast producenci roślin pracują już nad kolejnymi odmianami, zatem w świecie supertunii mini vista i vista pojawiają się kolejne nowości i niezwykłe odmiany, np. o kwiatach w kolorze białym w odmianie ‚White’ i ‚White Carpet’ lub w kolorze czerwonym w odmianie ‚Red’ czy ‚Coral’ czy też w kolorze biało fioletowym lub biało różowym z gwieździstym ubarwieniem w odmianach ‚Blueberry Star’ czy ‚Candy’. A jak je wszystkie sadzić i potem pielęgnować?
Dokładnie tak samo jak pozostałe supertunie. Najczęściej sadzimy je w pojemnikach pojedynczo, ze względu na ich szybki i intensywny wzrost, przez co mogą zagłuszyć inne gatunki, jakie chcielibyśmy posadzić z nimi w donicy. Chyba że dobierzemy takie, które są równie silnie rosnące, jak np. trawa Penisetum Vertigo czy poprowadzona po podporach dipladenia.
Mini Visty możemy sadzić w ziemi do pelargonii, surfinii i innych roślin balkonowych. Powinno być ono lekkie, przepuszczalne i żyzne. Świetnie prezentują się w skrzynkach balkonowych, z których mogą się swobodnie przewieszać, w wiszących pojemnikach, z których z czasem będą się wylewać kaskadą kolorowych kwiatów, czy w wysokich tarasowych donicach, które wypełnią całkowicie. Rośliny te idealnie nadają się też do nasadzeń rabatowych, bezpośrednio do gruntu, jeżeli mamy ochotę udekorować nimi nie tylko taras lub balkon ale również ogród.
Rośliny sadzimy w nowym miejscu na takiej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory w doniczce produkcyjnej. Do skrzynki balkonowej o długości 60 cm lub mniejszej wystarczy nam jedna sadzonka. Chyba że chcemy od razu mieć piękne bogato kwitnące nasadzenie, wtedy możemy wykorzystać dwie. Generalnie jednak rośliny te rosną tak samo szybko i bujnie jak pozostałe supertunie, więc już jedna sadzonka stworzy nam zjawiskową roślinną dekorację.
Są to rośliny ciepłolubne, więc pamiętajmy że na zewnątrz możemy je pozostawić, gdy minie już ryzyko przymrozków, czyli w naszym klimacie najczęściej w drugiej połowie maja. Potem mini visty wymagają od nas regularnego podlewania i nawożenia. Ich odżywianie ma niebagatelne znaczeni. Rośliny tak szybko rosnące i tak obficie kwitnące potrzebują wiele składników odżywczych, zatem po nawóz, np. krystaliczny, rozpuszczalny w wodzie, możemy sięgać nawet przy każdym lub co drugim podlewaniu. Warto wybrać taki nawóz, który wzbogacony jest o żelazo, ponieważ wszystkie rośliny z grupy petunii potrzebują tego składnika w swojej diecie. Pamiętajmy aby rozwór z nawozem aplikować na wilgotne podłoże, nie suche, jeżeli więc zdarzy nam się nieco przesuszyć bryłę korzeniową, to najpierw podlejmy roślinę, a dopiero potem ją dodatkowo nawieźmy.
Ogławianie i przycinanie superunii mini vista nie jest konieczne. Przekwitnięte kwiaty same się pięknie zasuszają i opadają, nie zawiązując nasion, a nowo przyrastające i kwitnące pędy zasłaniają bardzo szybko te, co przekwitły. Rośliny te cały czas prezentują się więc doskonale. Jeżeli zatem kochamy supertunie i chcemy je mieć na balkonie lub tarasie w nowych kolorach, np. żółtym lub ciemno fioletowym, możemy sięgnąć po supertunie z serii mini vista.
I to tyle na dziś. W kolejnych filmach z cyklu „Balkony i Tarasy” opowiem o kolejnych wspaniałych roślinach balkonowych, jakimi możemy udekorować donice, m.in. o begoniach, bakopach, bidensach, dipladeniach, daliach, pelargoniach i innych pięknościach. Zapraszam więc do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/