Supertunia Vista – kwiaty na balkon

Supertunia Vista – kwiaty na balkon. Co to za rośliny? Jak je sadzić, jak pielęgnować i jakie odmiany mamy do wyboru? Przypomnienie tych informacji jest tematem dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!

Supertunie to dla wielu odkrycie kwiatowe ostatnich lat. To rośliny ciepłolubne, tak samo jak surfinie i inne petunie, dlatego na balkonach i tarasach mogą zagościć, gdy się już ociepli i minie ryzyko przymrozków, najczęściej w drugiej połowie maja lub nieco wcześniej, żeli prognozy pogody na to pozwalają. Rośliny te stają się coraz bardziej popularne i coraz chętniej właśnie nimi obsadzamy zewnętrzne donice. Nic w tym dziwnego. Supertunie są naprawdę wyjątkowe. Wśród wszystkich petunii, bo do tej rodziny supertunie należą, to właśnie one odznaczają się najbardziej bujnym kwitnieniem, najszybszych wzrostem i najbardziej okazałym oraz największą odpornością zarówno na choroby i ataki szkodników, jak również na warunki atmosferyczne. Kto raz posadzi je na tarasie lub balkonie z pewnością do ich uprawy będzie wracał również w kolejnych latach.

A jakie odmiany mamy do wyboru?

Jako pierwszą warto wymienić odmianę Bubblegum o kwiatach w ślicznym różowym kolorze. Bubblegum w języku angielskim oznacza gumę balkonową i kiedyś rzeczywiście były gumy do żucia w takim różowym kolorze, niezbyt jasnym, ale też nie ciemnym. To chyba najpopularniejsza odmiana Supertunii, która rzuca się w oczy już z daleka.

Delikatniejszy kolor kwiatów ma odmiana Silverberry. Są one bardzo jasno różowe, prawie białe, ale żyłkowanie ma różowe. Gdy roślina się już rozrośnie i bujnie okryje kwiatami widać bardziej wyraźnie ten kolorystyczny element. To odmiana równie odporna jak Bubblegum i ślicznym zwartym pokroju.

Za to śnieżnobiałe kwiaty ma odmiana Supertunii Vista Snowdrift. Tu nie ma różowego żyłkowania płatków, jest ono blado zielone. To roślina dla tych, którzy wolą subtelniejsze barwy w balkonowych lub tarasowych nasadzeniach. Kupując sadzonki, gdzie kwiatów jest stosunkowo niewiele może się wydawać, że odmiany Silverberry i Snowdrift praktycznie się nie różnią, ale jeżeli przyjrzymy się im z bliska, to już zauważymy różnicę. Tę różnicę będzie też widać bardziej latem, gdy rośliny będą już obficie obsypane kwiatami.

Ciemniejszy intensywnie różowo fioletowy kolor kwiatów ma odmiana supertunii Jazzberry. Będzie ona idealna dla tych, którzy wolą bardziej wyraziste kompozycje w zewnętrznych donicach lub w ogrodzie.

Jest jeszcze odmiana Paradise, która ma kwiaty w kolorze różowo czerwonym. Wszystkie te odmiany to niezawodne rośliny o niebywałej sile wzrostu. Przy odpowiedniej pielęgnacji wylewają się z donic na balkonach i tarasach morzem kwiatów. I warto pamiętać, że jak żadne petunie, sprawdzają się one też doskonale w obsadzeniach rabatowych. Zatem jeżeli mamy takie miejsce w ogrodzie, które chcielibyśmy w szybkim czasie zadarnić kolorowymi kwiatami, możemy sięgnąć po sadzonki Supertunii, dzięki którym możemy stworzyć na rabacie dywan kwiatów w wybranym kolorze.

W ostatnim czasie pojawiły się też nowe rośliny z serii ‚Mini Vista’ o kwiatach w kolorze żółtym, to odmiana Mini Vista Yellow, o kwiatach w kolorze ciemno fioletowym, to odmiana Mini Vista Blue Violet czy o kwiatach w kolorze intensywnym różowym w odmianie Mini Vista Hot Pink. O nich już niebawem pojawi się osobny film.

A jak sadzimy supertunie? Tutaj przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że są to rośliny bardzo intensywnie rosnące i nie w tym absolutnie żadnej przesady, one naprawdę bardzo szybko i mocno się rozrastają. Zatem w przeciwieństwie do wielu innych roślin balkonowych, te sadzimy w dużej rozstawie. Nadają się też idealnie do dużych pojemników, ale nie tylko.

Zacznijmy jednak od dużej donicy, do której trafi Supertunia Bubblegum. Donica ta do samego dołu wypełniona jest podłożem, nie ma żadnego tzw. wkładu. W zeszłym roku też miałam w niej właśnie supertunie. Wtedy posadziłam 3 mniejsze sadzonki i prezentowała się świetnie. W tym roku posadzę dwie większe sadzonki i już wiem, że taka ilość będzie zupełnie wystarczająca. Jeżeli nasze sadzonki po wyciągnięciu z doniczek produkcyjnych mają już rozrośnięte i zbite korzenie, a zazwyczaj w przypadku supertunii tak właśnie jest, to podczas przesadzania warto te korzenie nieco porozrywać. Rośliny sadzimy w nowym miejscu zawsze na takiej samej głębokości na jakiej rosły do tej pory.

Supertunie dobrze czują się w podłożu lekkim, przepuszczalnym i żyznym. Możemy w tym celu użyć ziemi do pelargonii, surfinii i roślin balkonowych. Ma ona odpowiednią lekką strukturę i jest przeznaczona specjalnie dla roślin o zwiększonych wymaganiach pokarmowych, do których supertunie zdecydowanie należą. Dodatek włókien drzewnych Ecofibrex zapewnia dobry drenaż podłoża i zapewnia równomierny, rozrost bryły korzeniowej. Po posadzeniu sadzonek, dosypujemy ziemi wokół bryły w brakujące miejsca i delikatnie dociskamy. Na koniec także podlewamy.

Jeżeli mamy większe skrzynki balkonowe 80- centymetrowe, metrowe lub większe, to możemy posadzić dwie sadzonki supertunii. U mnie będą to akurat odmiany Silverberry i Snowdrift. Jeżeli mamy mniejszą skrzynkę, np. 60 centymetrową, to do takiego pojemnika sadzimy tylko jedną sadzonkę. Supertunie wspaniale prezentują się wtedy, gdy posadzimy tylko jedną odmianę, ale możemy też je ze sobą łączyć różnymi odmianami i różnymi kolorami kwiatów. Ja tak właśnie zrobię. Śnieżno białe kwiaty odmiany Snowdrift z czasem wymieszają się w tym nasadzeniu z nieco bardziej różowymi kwiatami Silverberry, bo do każdej mojej skrzynki posadzę po jednej odmianie. Trafią one na zewnętrzny parapet, z którego będą kaskadą spływać w dół.

Jeżeli chcemy posadzić supertunie w wiszących pojemnikach, zadbajmy o to, by były one stosunkowo duże. Jeżeli, tak jak u mnie, są to koszyczki wyścielone folią, upewnijmy się, że folia ma zrobione otwory drenażowe na dnie. Dotyczy to oczywiście również pozostałych doniczek, w których sadzimy te rośliny. Nadmiar wody z opadów deszczu czy też z naszego podlewania musi wypływać. Woda nie może stać w doniczce i podłoże nie może być zbyt mokre, bo korzenie mogą zacząć wtedy zagniwać. Ziemia w doniczkach z roślinami balkonowymi powinna być wilgotna, a nie mokra.

W pojemnikach wiszących wystarczy umieścić jedną roślinę. Ja do każdej mojej podwieszanej doniczki posadzę inną odmianę. W tym Jazzberry o najciemniejszych kwiatach z wszystkich supertunii, nie licząc tych z serii mini vista, o których będzie jeszcze mowa na naszym kanale. Po posadzeniu nie zapomnijmy o dokładnym podlaniu i sprawdzeniu czy ilość podłoża jest wystarczjąca, czy nie trzeba go dosypać tak, żeby cała bryła korzeniowa przesadzonej sadzonki była przykryta.

Dalsza pielęgnacja supertunii jest bardzo łatwa. Należy dbać o regularne podlewanie i regularne nawożenie. Właśnie odżywianie tych roślin jest tutaj bardzo ważne. Tak silnie i szybko rosnące rośliny muszą mieć dostarczane potrzebne im składniki odżywcze i można to zrobić przykładowo krystalicznym nawozem rozpuszczalnym w wodzie. Kilka dni, tydzień lub dwa po posadzeniu w nowej doniczce możemy wstrzymać się z nawożeniem, ale potem musimy to już robić regularnie, nawet z każdym podlewaniem. Supertunie bardzo lubią częste nawożenie, a nawóz dedykowany surfiniom i innym petuniom ma taki skład, który doskonale im odpowiada. Przede wszystkim jest to nawóz wzbogacony o żelazo, którego te rośliny potrzebują. Oprócz tego ma także wszystkie pozostałe makro i mikroelementy, dzięki czemu supertunie będą miały siłę by wspaniale się rozrastać, zawiązywać wiele kwiatów, które będą prześlicznie wybarwione.

Poza tym supertunie nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba ich ogławiać, należą  one do roślin tzw. samoczyszczących, ich przekwitnięte kwiaty zasychają i same opadają, a kolejne rozkwitają w takim tempie, że tych przekwitniętych praktycznie nie widać. Rośliny te nie wymagają przycinania, ale jeżeli za bardzo się rozrosną lub z jakiegoś powodu stracą zwarty pokrój nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć po sekator. Dobrze znoszą cięcie i taki zabieg np. przeprowadzony w lipcu je odmłodzi.

Supertunie są odporne na upały i deszcze. Nawet po silnych ulewach czy burzach regenerują się one bardzo szybko. Rzeczywiście są to super rośliny. Ze względu na ich bardzo silny wzrost raczej nie łączymy ich w nasadzeniach z innymi gatunkami. Dlatego o innych roślinach balkonowych i tarasowym opowiem już w innych filmach z cyklu „Balkony i Tarasy”, na które serdecznie zapraszam.

Zapraszam też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/