Tematem dzisiejszego odcinka z cyklu „Balkony i Tarasy” będzie Supertunia Vista. Co to za roślina? I dlaczego warto ją zaprosić na balkon lub taras? O tym już za chwilę. Zapraszam!
Petunie to bardzo bogata grupa roślin, która od lat zdobi nasze balkony i ogrody. Niezliczone gatunki i odmiany tych roślin zachwycają olśniewającymi formami i barwami. Można je podzielić na rośliny, które mają pokrój zwisający, przewieszający się przez donicę lub takie, które mają pokrój wzniesiony. Są też petunie, które łączą ze sobą te dwie cechy, a jeżeli dołączymy do tego jeszcze szybki wzrost obsypanych kwiatami pędów, otrzymamy Supertunię Vista.
Supertunia Vista to jedna z najpiękniejszych roślin balkonowych. Taka sadzonka posadzona w maju, zamieni się bujnie ukwieconą, imponującą kaskadę.
Roślina ta wyróżnia się bardzo obfitym kwitnieniem od momentu kupienia sadzonki do pierwszych przymrozków. A kupić możemy ją w sklepach ogrodniczych, w tym internetowych od drugiej połowy kwietnia. Supertunie jak wszystkie petunie jest rośliną jednoroczną, co sezon musimy więc nabyć jej sadzonki i jak wszystkie petunie jest rośliną ciepłolubną, wrażliwą na mróz, dlatego na balkonach lub w ogrodzie możemy ją posadzić, gdy minie już ryzyko przymrozków i temperatura wzrośnie, najczęściej w drugiej połowie maja.
Dobrze rosną w pełnym słońcu lub w półcieniu. Idealnie sprawdzą się uprawiane pod zadaszeniem. Uprawiane pod chmurką, po wichurach czy ulewnych deszczach mogą nieco uszkodzić się ich delikatne kwiaty. Na szczęście rośliny te bardzo szybko odzyskują swój piękny wygląd. Trzeba jedynie poczekać aż rozwiną się kolejne kwiaty.
Supertunie są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne z wszystkich petunii. Świetnie znoszą upały, przetrwają też dłuższe okresy opadów i nadal będą prezentowały się doskonale. Są to też tzw. rośliny sterylne, czyli niezawiązujące nasion. Ich kwiaty zasychają i same opadają, nie trzeba więc ich ogławiać, co czyni ich pielęgnację mniej pracochłonną.
Do wyboru mamy kilka odmian Supertunii Vista o kwiatach w różnych odcieniach różu i o barwie prawie białej. Możemy z nich stworzyć nasadzenie jedno- lub wielokolorowe.
Supertunie ‚Bubblegum’ mają intensywnie różowe kwiaty, Supertunie ‚Silverberry’ mają jasnoróżowe, bardzo jasne kwiaty z ciemniejszym środkiem, Supertunie ‚Paradise’ mają kwiaty w barwie różowej o nieco bardziej czerwonym odcieniu, a tegoroczną nowością są Supertunie ‚Jazzberry’ o kwiatach wpadających w kolor fioletowy.
Sadząc te rośliny w pojemnikach pamiętamy o zasadach, które dotyczą wszystkich roślin balkonowych. Skrzynka balkonowa czy donica musi mieć na dnie otwory odpływowe, umożliwiające odprowadzenie nadmiaru wody. Żeby się nie zapychały, na spodzie możemy wysypać drenaż z keramzytu lub kamieni. Pojemnik wypełniamy podłożem i przystępujemy do sadzenia. W przypadku Supertunii możemy użyć podłoża do roślin balkonowych lub do roślin kwitnących czy też do pelargonii, bo preferują one ziemię przepuszczalną i zasobną w składniki pokarmowe. Rośliny umieszczamy w doniczce na tej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory w pojemnikach przemysłowych i dosypujemy podłoża w brakujących miejscach. Na koniec całość dokładnie podlewamy.
Doniczka do uprawy supertunii powinna być stosunkowo wysoka, żeby pędy w późniejszym czasie mogły się swobodnie przewieszać. Możemy też uprawiać ją w wiszącym pojemniku lub posadzić ją w skrzynce balkonowej, o ile zapewnimy roślinom potem możliwość swobodnego przewieszania się.
Łączenie różnych gatunków roślin w jednej donicy to dla mnie najlepsza zabawa. Jednakże supertunie są tu wyjątkiem. Są to rośliny tak bujnie rosnące, że najlepiej prezentują się posadzone samodzielnie lub w różnokolorowej grupie. W związku z tym intensywnym bujnym wzrostem, nie potrzebujemy też wiele sadzonek. W niewielkiej skrzynce balkonowej wystarczy posadzić jedną sadzonkę, żeby wypełniła ona ją całą swoimi ukwieconymi pędami, które mogą dorosnąć nawet do metra długości. To samo dotyczy wiszących pojemników. W nich także wystarczy posadzić jedną sadzonkę, chyba że chcemy uzyskać różnokolorową chmurę kwiatów, wtedy najlepiej jest wybrać jak największą doniczką i posadzić np. trzy różne odmiany.
Pamiętajmy, że rośliny uprawiane w wiszących pojemnikach muszą być podlewane znacznie częściej, niż te, które mamy posadzone w donicach z podstawkami. W upalne dni nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeżeli więc brak nam systematyczności, albo nie możemy sobie pozwolić czasowo na codzienne doglądanie tak posadzonej supertunii, możemy ją posadzić w większej donicy, gdzie będzie miała więcej podłoża i nie będzie przesychać tak szybko.
Supertunie Vista nadają się nie tylko na balkony i tarasy, ale także na ogrodowe rabaty. W krótkim czasie można z nich stworzyć kwiecisty dywan.
W tym wypadku, jedna sadzonka supertunii potrafi rozrosnąć się do wielkości ponad pół metra kwadratowego, a czasami jej średnica uzyskuje nawet wielkość 70-80 cm kwadratowych. Należy to wziąć pod uwagę rozmieszczając sadzonki na rabacie. Z uwagi na dużą odporność na warunki atmosferyczne jest to najlepsza petunia do nasadzeń gruntowych. Musimy jedynie, zarówno uprawiając ją w ogrodzie, jak i w balkonowych lub tarasowych donicach o regularnym podlewaniu i nawożeniu.
Wszystkie petunie, a szybko i intensywnie rosnące supertunie w szczególności, są roślinami żarłocznymi i najlepiej rozwijają się gdy są często odżywiane. W tym celu można użyć np. nawozu krystalicznego rozpuszczalnego w wodzie, przeznaczonego do nawożenia surfinii i innych petunii kaskadowych. Ma on tak zbilansowany skład makro i mikroelementów, w tym żelaza, żeby jak najlepiej wspomagać te rośliny we wzroście. Petunie możemy nawozić praktycznie z każdym podlewaniem i nie wyrządzimy im w ten sposób żadnej szkody. Wręcz przeciwnie. Dobrze dokarmione supertunie są tak obsypane kwiatami, że prawie nie widać liści.
Do tematu Supertunii Vista z pewnością będę jeszcze wracać . Zachęcam więc do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.