Supertunie przycinanie i bujne kwitnienie

Supertunie przycinanie i bujne kwitnienie

super tunie vista,petunie,supertunie słabo kwitną,przycinanie supertuni,jak przycinać supertunie,nawożenie,supertunia,cięcie petunii,supertunie nie kwitną,supertunie po deszczu,zalane supertunie,przelane supertunie,brzydkie supertunie,supertunie na balkonie,pielęgnacja supertunii,po burzy,po deszczu supertunie,słabo kwitną petunie,słabo kwitną supertunie,jak dbać latem o supertunie,zabiegi pielęgnacyjne na supertuniach

W dzisiejszym filmie z cyklu „Balkony i Tarasy” wracamy do tematu supertunii. Jak pielęgnować je latem, żeby jak najdłużej pięknie się prezentowały? O tym już za chwilę. Zapraszam!
Supertunie podbiły już serca wielu z nas i coraz częściej dumnie zdobią nasze balkony i tarasy. Dla przypomnienia i dla tych, którzy jeszcze tych roślin nie znają, jest to grupa petunii, która wyróżnia się niezwykłą obfitością kwiatów i doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne, zarówno na upały, jak i na deszcze. Po prostu supertunie to super rośliny, zwłaszcza dla tych, którzy kochają petunie i surfinie. Jak na razie ich kwiaty przybierają barwę od białej, poprzez różową do fioletowej, w różnych odcieniach. Ale zapewne hodowcy roślin pracują już nad kolejnymi odmianami.
Letnia pielęgnacja supertunii nie różni się znacznie od tego, jak należy się nią zajmować wiosną, z tą różnicą, że wszystkiego należy bardziej pilnować i zazwyczaj doglądać ich częściej oraz, że czasami warto sięgnąć po sekator, żeby przyciąć okazy, które straciły swój zwarty pokrój.
A dlaczego supertunie tracą niekiedy pokrój? Powodów może być kilka:
– może być to ulewny deszcz, burza lub porywiste wiatry, zwłaszcza gdy trzymamy rośliny w niezadaszonym miejscu,
– może być to zbyt cieniste miejsce, tedy pędy mogą zanadto się wydłużać i z czasem zaczną się przewieszać, tworząc pośrodku efekt gniazda,
– może być to ustawienie supertunii w miejscu, gdzie nie mogłą się swobodnie rozrastać blokowana przez ścianę czy inne rośliny, w wyniku czego w jednym miejscu jest bardziej wyrośnięta, a w innym mniej,
– może to być także spowodowane naszym wakacyjnym wyjazdem i niedostateczną ilością wody lub nieregularnym podlewaniem, nieco przesuszona roślina może zacząć zrzucać liście i kwiaty, przez co będzie wyglądała na przerzedzoną.
W każdym z tych wypadków cięcie pobudzi supertunię to ponownego zagęszczenia się, ponieważ na pędach głównych, a często i pobocznych, tworzą się nowe przyrosty i jeżeli damy im możliwość oraz bodziec do rozwijania się i wzrostu, a potem kwitnienia, na pewno to zrobią.
A jak przyciąć supertunię? Tu radzę podejść indywidualnie do każdej rośliny. Niekiedy wystarczy delikatne cięcie, a niekiedy warto nasz okaz potraktować dość radykalnie.
Ja np. te moje supertunie przytnę delikatnie, żeby jedynie pobudzić je do zagęszczenia się również na górze, a tę, która ucierpiała w czasie burzy, przytnę zdecydowanie mocniej.
Supertunie dobrze znoszą cięcie i nie musimy się obawiać tego zabiegu. Możemy to robić za pomocą sekatora, a nawet nożyczek. Ważne, żeby narzędzie było ostre i czyste. Najczęściej radzi się, aby przyciąć pędy mniej więcej o 1/3, to bezpieczne cięcie pobudzające roślinę do utrzymania zwartego pokroju. I takie cięcie możemy przeprowadzać mniej więcej do połowy sierpnia. Tak właśnie przytnę moją różową supertunię, może nieco bardziej skrócę jej dolną część, żeby nadać jej taki kształt jaki mi odpowiada.
Jeżeli chcemy przeprowadzić silniejsze cięcie, musimy liczyć się z tym, że znowu będziemy musieli nieco poczekać na bujne kwitnienie i tego typu zabieg należy przeprowadzić w takim terminie, żeby tych kwiatów doczekać, czyli najpóźniej w drugiej połowie lipca.
Zawsze podczas cięcia warto usunąć nadłamane czy też uschnięte pędy oraz przyciąć te, które zanadto się wydłużyły w stosunku do reszty. W przypadku supertunii nie jest konieczne ogławianie, czyli usuwanie przekwitniętych kwiatów, żeby nie traciły energii na zawiązywanie nasion, ponieważ rośliny te ich nie zawiązują. Ale ze względów estetycznych oczywiście nie zaszkodzi tego zrobić, jeżeli mamy na to czas i ochotę.
I pamiętajmy, że z odciętych fragmentów możemy ułożyć kompozycję kwiatową w wazonie, jeżeli pędy są dostatecznie długie lub w koszyku, doniczce czy innym naczyniu wypełnionym gąbką florystyczną. Będą wtedy nie tylko ozdobą balkonu czy tarasu, ale także naszego wnętrza.
Po cięciu, warto szczególnie zadbać o pozostałe elementy pielęgnacji suertunii, żeby jak najszybciej obsypała się kolejnymi kwiatami, a mianowicie:
postawić ją w słonecznym miejscu, tam gdzie będzie miała co najmniej 6-8 godzin bezpośredniego nasłonecznienia dziennie, bo im więcej światła ma ta roślina, tym lepiej kwitnie,
należy też zadbać o jej regularne podlewanie, im mniejsza jest doniczka i im bardziej jest upalnie, tym częściej należy sięgać po konewkę lub wąż ze zraszaczem, czasami codziennie, a czasami nawet dwa razy dziennie w przypadku niewielkich skrzynek balkonowych lub wiszących pojemników, starajmy się przy tym dozować wodę od dołu, żeby nie zwilżać niepotrzebnie kwiatów i pamiętajmy, żeby też nie zalewać roślin, doniczki muszą mieć otwory drenażowe na dnie, żeby supertunie nie stały w wodzie, bo może to doprowadzić do zagniwania korzeni,
bardzo ważne jest też nawożenie, supertunie to rośliny żarłoczne i tylko odpowiednio dokarmione będą prawdziwą kwitnącą bombą, są to też rośliny odporne na zasolenie gleby, więc bez obaw możemy sięgać po nawóz nawet z każdym podlewaniem, może być to np. krystaliczny nawóz do surfinii i innych petunii, rozpuszczalny w wodzie, który oprócz makro i mikroskładników potrzebnych wszystkim kwitnącym roślinom balkonowym zawiera także żelazo, składnik szczególnie potrzebny supertuniom do prawidłowego rozwoju.
Zwróćmy też uwagę czy nie widać na roślinach śladów chorób lub żerowania szkodników. Supertunie należą do roślin niezwykle pod tym kątem odpornych i rzadko chorują, ale niekiedy mogą pojawić się na nich np. mszyce lub ślimaki. Wtedy jak najszybciej należy wykonać odpowiednie zabiegi lub opryski.
Uprawa supertunii to prawdziwa przyjemność, życzę aby ta przyjemność trała jak najdłużej. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

About The Author
piotrschick