Uprawa warzyw w donicach – papryka, sałata, ogórki
Uprawa warzyw w donicach – papryka, sałata, ogórki to temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam!
Maj to doskonała pora, żeby rozpocząć uprawę warzyw w donicach, które potem możemy postawić na balkonie, tarasie lub w wybranym miejscu w ogrodzie. Pamiętajmy, że wszystkie rośliny warzywne preferują miejsca słoneczne, więc takie najlepiej dla nich znaleźć.
Sałata jest chyba najprostszym gatunkiem do uprawy pojemnikowej i chyba najłatwiej dostępnym, ponieważ sadzonki sałaty możemy pozyskać nawet z roślin, które kupujemy w markecie spożywczym, o ile są w doniczce produkcyjnej, a w takiej formie ostatnio oferowana jest bardzo często. Ponadto, sałata doskonale rośnie nawet w małych pojemnikach, np. w niewielkich skrzynkach balkonowych, nie jest wymagająca pod względem gleby, należy jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu.
Żeby posadzić sałatę wystarczy rozdzielić grupę roślin, którą sami wysialiśmy, tak jak to jest w moim przypadku, akurat w dej doniczce mam 5 sadzonek sałaty liściowej Crimson, Następnie zagłębiamy ją np. w ziemi do warzyw i ziół, którą wypełniona jest skrzynka. Rośliny umieszczamy mniej więcej na tej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory i dosypujemy podłoża w miejscach, gdzie go brakuje. Po czym całość podlewamy, ale to zrobię na końcu, gdy już obsadzę wszystkie zaplanowane na dziś donice. Pamiętajmy, że im mniejsza donica i im bardziej słoneczne miejsce naszych upraw, tym częściej należy sięgać po konewkę lub wąż ze zraszaczem. Przy niedoborze wody liście sałaty szybko zaczynają więdnąć, po jej ponownym podlaniu roślina zazwyczaj szybko odżywa, ale nie wszystkie liście wtedy dochodzą do siebie, a na nich nam właśnie zależy.
Jeżeli więc nie jesteśmy w stanie dbać o regularne podlewanie, a zależy nam na obsadzeniu niewielkich donic, nie tylko roślinami warzywnymi zresztą, możemy zastosować żel, który poprawia właściwości gleby pod względem retencji, czyli zatrzymywania wody w podłożu. Tego typu preparat jednocześnie dostarcza roślinom makro elementów: azotu i fosforu, które wolno uwalniają do gleby.
Żel aplikuje się poprzez wykopanie niewielkiego rowka w donicy np. za pomocą dołączonego patyczka, w okolicach korzeni posadzonych roślin, do którego aplikujemy od 5 do 30 ml żelu w zależności od rośliny i wielkości pojemnika. W skrzynkach balkonowych o długości 40 cm możemy wykonać takie 2-3 aplikacje. Żel w czasie podlewania magazynuje wodę i oddaje ją oraz składniki pokarmowe w warunkach jej niedoboru.
Jeżeli nie mamy sadzonek sałaty, możemy zawsze sięgnąć po nasiona tej rośliny. W maju warto już wysiewać tzw. odmiany letnie lub odmiany liściowe. Nasiona wybranej odmiany w doniczce możemy rozsiać rzutowo i potem potraktować to jako rozsadnik do pobierania i rozsadzania sadzonek. Możemy też pozwolić rosnąć sałacie swobodnie i zbierać ją nawet w fazie młodych liści. Możemy też przeprowadzać pierwsze zbiory wyrywając zbyt gęsto rosnące młode rośliny, tym samym robiąc miejsce do wzrostu kolejnym. Nasiona przysypujemy cienką warstwą ziemi i oczywiście podlewamy, a potem dbamy o stałą wilgotność podłoża, zwłaszcza do czasu wykiełkowania młodych roślin.
Doskonale w uprawie pojemnikowej czuje się również papryka. W mojej opinii w rankingu najlepszych roślin do sadzenia w donicach zajmuje ona drugie miejsce, po sałacie. Zwłaszcza odmiany ostre, które plonują bardzo obficie i których w polskiej kuchni zazwyczaj nie używamy zbyt wiele, ale jako przyprawa do podostrzenia dań nadaje się doskonale i to zarówno w swojej postaci na surowo, jak i po wysuszeniu. Paprykę ostrą możemy z powodzeniem uprawiać w donicach 5-10 litrowych, paprykę słodką lepiej jest sadzić w tego typu większych pojemnikach, jest nieco bardziej wymagająca.
Podczas przesadzania, sadzonki papryki można zagłębić nieco bardziej niż rosły do tej pory lub posadzić na tej samej głębokości. A sadzonki uzyskuje się z własnej uprawy, wysiewając paprykę na rozsady w lutym lub marcu, w maju nie ma sensu już tego robić, ponieważ owoce tak późno wysianej papryki już często nie są w stanie dojrzeć. Ale w tym miesiącu w sklepach ogrodniczych lub na targowiskach często dostępne są sadzonki papryki. Roślina ta ustawiona w donicy na balkonie lub tarasie będzie nie tylko użytkowa, ale także ozdobna.
Na wysiew papryki w maju jest już za późno, ale nie jest za późno na wysiew ogórków, w odmianach sałatkowych czy gruntowych. Są nawet dostępne odmiany ogródków przeznaczonych do uprawy pojemnikowej o bardziej zwartym pokroju, przykładowo może być to odmiana dar. Możemy też rozpocząć pojemnikową uprawę tych roślin od posadzenia sadzonek, przygotowanych własnoręcznie lub również zakupionych w sklepie ogrodniczym czy innym miejscu.
Jednak w tym przypadku, im większy pojemnik przygotujemy pod uprawę tego gatunku, tym lepiej. Z mojego doświadczenia wynika, że donica o pojemności mniej więcej 40 litrów to minimum. W przypadku doniczek produkcyjnych mają one zazwyczaj średnicę 40-50 cm. Ogórki to wymagające rośliny pod względem żyzności gleby, dlatego dolną warstwę podłoża można dodatkowo wymieszać np. z suchym obornikiem lub zasilić sporą dawką kompostu czy innego wybranego nawozu. Dzięki temu, rozrastające się ogórki będą miały dostęp do dodatkowej dawki składników odżywczych.
Dosypujemy ziemi, żeby wypełnić resztę donicy i jeżeli mamy nasiona, wysiewamy 3-4 sztuki na tej wielkości donicę, a jeżeli mamy sadzonki, to sadzimy je na tej samej głębokości, jak rosły do tej pory lub nieco głębiej, pod same liścienie. Ja akurat mam swoją sadzonkę z kilkoma roślinami, która w zupełności wystarczy do obsadzenia tej wielkości donicy. Ogórki są, podobnie jak sałata, wrażliwe na niedobory wody, więc w ich przypadku zastosowanie żelu poprawiającego właściwości gleby i chroniącego przed suszą, też jest jak najbardziej uzasadnione. W miarę wzrostu, rośliny te mogą potem płożyć się w wybranym dla nich miejscu na balkonie lub w ogrodzie lub też możemy je poprowadzić pionowo po podporach umieszczonych w donicy, do których potem będziemy mocować wydłużające się pędy.
Na koniec wszystkie obsadzone lub obsiane warzywami donice obficie podlewamy. Uprawa pojemnikowa jest nieco bardziej angażująca niż uprawa na grządkach w warzywniku, ale dzięki niej swoją własną sałatę, paprykę, ogórki czy inne wybrane rośliny warzywne może mieć prawie każdy. Pamiętajmy jedynie o ich podlewaniu i jeżeli to konieczne, dodatkowym odżywianiu. Im mniejsza doniczka i im ciemniejsza doniczka, tym częściej musimy upraw doglądać. Czarne lub ciemne pojemniki nagrzewają się szybciej, tym samy szybciej odparowuje woda. Ale z drugiej strony w takich donicach szybciej nagrzewa się ziemia, bo bardzo odpowiada zwłaszcza roślinom ciepłolubnym, takim, jak np. papryka i ogórki.
Do tematu doniczkowej uprawy warzyw na pewno będę jeszcze wracać. Zapraszam więc do oglądanie kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
SUMIN HYDROOGRODNIK https://www.wik-tor.pl/Sumin-HydroOgrodnik-90ml-p6144