Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, pora więc na pierwszy w tym roku film o wielkanocnej tematyce i wielkanocnych roślinnych dekoracjach. Dziś w roli głównej wystąpi wierzba, bo wielu z nas nie wyobraża sobie wielkanocnych ozdób bez wierzbowych, kwitnących gałązek. Zapraszam.
Wierzby to bardzo bogata grupa drzew i krzewów obejmująca ponad 400 gatunków. Bazie kotki to charakterystyczne kwiatostany wierzby, które pojawiają się na roślinach, w zależności od gatunku, pod koniec zimy lub na początku wiosny. Może z tego powodu Dzień Wierzby przypada 21 marca, czyli pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. Nie wszyscy wiedzą, że te kwiatostany mogą być naprawdę różne. Najbardziej okazałe i puchate są kwiatostany wierzby ‚Iwa’, może być to np. ‚Iwa pendula’ o przewieszającym się, płaczącym pokroju, ale mamy też inne ciekawe wierzby o podłużnych kwiatostanach i baziach w czarnym kolorze. Wierzby zawsze wytwarzają swoje kwiatostany zanim zaczną rosnąć liście. Dlatego jeżeli chcemy mieć wpływ na pokrój wierzby w ogrodzie, przycinając te rośliny musimy poczekać do przekwitnięcia i sięgnąć po sekator, gdy zaczną już rosnąć liście.
W związku z tym, że kwitnienie wierzby nie zawsze zgrywa się w czasie ze świętami wielkanocnymi, gałązki, które chcemy wykorzystać do dekoracji, należy ściąć, gdy kwiatostany się tylko pojawią. Następnie należy pozostawić je w suchym miejscu, bez wkładania do wody. Jeżeli zostawimy je na drzewie czy krzewie lub wstawimy do wazonu z wodą będą się dalej rozwijać i dość szybko przekwitną. Tymczasem po zasuszeniu nie będą już elastyczne i nie będzie możliwości formowania ich w dowolne kształty, ale kwiatostany pozostaną na gałązkach w nienaruszonej postaci i będą się pięknie prezentować.
Już sam bukiet takich wierzbowych kwitnących gałązek będzie przepiękną wielkanocną dekoracją. A wykorzystanie ich jako dodatku do roślinnych kolorowych kompozycji zamieni zwykłe balkonowe lub tarasowe nasadzenie w świąteczną ozdobę.
Z cudownie, barwnie kwitnących roślin mamy w marcu lub kwietniu do wyboru m.in. bratki, pierwiosnki, stokrotki, niezapominajki, miniaturowe żółte narcyzy nazywane żonkilami czy goździki, a także jaskry, żagwiny, szafirki, hiacynty i krokusy. Gatunki te lubią chłodniejsze powietrze i wytrzymają niewielkie, krótkotrwałe spadki temperatury, nawet poniżej zera. Jeżeli ozdobimy je dodatkowo za pomocą kwitnących wierzbowych gałązek, to otrzymamy wspaniałą wielkanocną dekorację. Sposób ich wykorzystania zależy już tylko od naszej wyobraźni.
Według polskich podań ludowych wierzba była drzewem magicznym. Jej gałęzie były jednak wykorzystywane jako amulet przeciwko czarom. Do teraz jest symbolem budzącego się życia. Odłamana wierzbowa gałąź lub kawałek pnia ma zdolność do całkiem łatwego ukorzenienia się. Z tego powodu jest też symbolem sił żywotnych, wytrzymałości oraz zdolności do aklimatyzacji. Symbolizuje także siłę w słabości. Ponadto, wierzba jest też oczywiście symbolem zmartwychwstania, dlatego gałęzie właśnie tego drzewa święci się w Niedzielę Palmową, na tydzień przed Wielkanocą.
Gałązki lub stożki z wierzbowych bazi umieszczone w doniczkach z kwitnącymi roślinami zmieniają wiosenne kompozycje w świąteczne dekoracje. Pędy wierzby po prostu wciskamy w ziemię. W niewielkich doniczkach możemy wykorzystać małe gałązki, a w większych dłuższe. Możemy je umieścić w donicach z kwitnącymi roślinami w dowolny sposób, w naturalistyczny, wbijając większe lub mniejsze pędy wierzby w miejscach, które wybierzemy lub np. formując z nich stożek na kształt jajka czy też pisanki, związując gałęzie do góry nad kwitnącymi okazami.
Wielkanocną ozdobą mogą być też świeżo ścięte gałęzie brzozy lub innego drzewa czy krzewu w połączeniu z gałęziami kwitnącej wierzby. To najszybsza i najtańsza dekoracja, jaką możemy zrobić, a wygląda pięknie. Jeżeli jednak uważamy taką dekorację za zbyt skromną, można jeszcze sięgnąć dodatkowo po ozdobne jajeczka ze sznurkami lub haczykami. Mogą mieć stonowane, pastelowe barwy lub bardziej wyraziste. To już zależy jedynie od naszych upodobań. Skoro na Boże Narodzenie ubieramy w bombki choinkę, to na Wielkanoc możemy udekorować inne drzewko.
Wierzbowe bazie kotki przydadzą się także do stworzenia wielkanocnego wianka. Mając już tego typu gotowy podkład nie potrzeba wiele, żeby powstała świąteczna dekoracja. Fragment zasuszonej hortensji, kilka gałązek z baziami, odrobina bukszpanu oraz figurka kurczaczka i gotowe.
Nie pozostaje nic innego jak puścić wodze fantazji i wykorzystać wierzbowe kwitnące gałązki w wielkanocnych dekoracjach. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.