Wielkanocne dekoracje z gałęzi i kwiatów

Wielkanocne dekoracje z gałęzi i kwiatów. Przycinanie roślin ozdobnych w ogrodzie można połączyć z wykonaniem wielkanocnych dekoracji. 🐣 Jak to zrobić? Do czego mogą się przydać odcięte gałęzie lub patyki? 🐣 Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym filmie. Zapraszam! 🐣

Wczesną wiosną przycinamy wiele roślin ozdobnych, drzew i krzewów. Wykonanie tego zabiegu poprawia ich walory estetyczne, pozytywnie wpływając m.in. na pokrój i kwitnienie. Cieńsze gałęzie przycinamy zazwyczaj sekatorem ręcznym, do przycinania grubszych gałęzi przydatna może okazać się np. akumulatorowa mini piła lub akumulatorowy sekator. Takie urządzenia przydadzą się zwłaszcza osobom, które nie mają za dużo siły w rękach i samych dłoniach. Rodzaj cięcia i jego termin zależą od gatunku i odmiany oraz wieku rośliny i sposobu, w jaki rośnie. Przycinanie przed wypuszczaniem liści, ma jeszcze tę zaletę, że dokładnie widzimy wszystkie rozgałęzienia i bez problemu możemy ocenić, które gałęzie należałoby przyciąć.

A po cięciu nie trzeba wyrzucać tego co wycięliśmy. Gdy zbliża się Wielkanoc gałęzie przeróżnych roślin można wykorzystać do przygotowania świątecznych dekoracji, u mnie przykładowo w roli głównej wystąpi kalina koralowa oraz brzoza. Możemy przyciąć fragmenty tych roślin do takich rozmiarów, jakich potrzebujemy i zabrać je do domu, razem z wybranymi doniczkami wypełnionymi ziemią i wybranymi roślinami kwitnącymi, jeżeli chcemy nimi uzupełnić swoje kompozycje. Rośliny te możemy kupić w sklepie ogrodniczym lub wykopać z ogrodu, zwłaszcza jeżeli wcześniej posadziliśmy je w donicach z myślą o ich wiosennym wykorzystaniu w doniczkowych nasadzeniach. Nie powinno zabraknąć też wielkanocnych akcentów w postaci figurek zajączków, kurczaków, jajek lub tego co nam się z tymi świętami kojarzy. Następnie należy puścić wodze fantazji i tworzyć.

Dla przykładu, dziś trzy pomysły na to, jak takie gałęzie mogą wyglądać w zestawieniu doniczkowym z kwitnącymi roślinami.

Do pierwszego strzelistego pojemnika trafią 3 gałązki brzozy. Wbijając długie gałęzie dobrze jest wybrać głęboką donicę, żeby gałęzie były stabilne i się nie przechylały, żeby można je było głęboko wbić. Po wbiciu można ocenić czy jakieś mniejsze przyrosty nie zawadzają, czy warto jeszcze lekko przyciąć naszą imitację wczesnowiosennego bezlistnego drzewka, żeby nic nie zawadzało kwitnącym okazom, które dołączą do gałęzi brzozy. A będą to u mnie kolorowe bratki drobnokwiatowe. Z czasem pięknie się one rozkrzewią i będą zapewne przewieszały się przez wysoki brzeg donicy. Są to rośliny niezwykle łatwe w uprawie i stosunkowo tanie. Ich wesołe „buźki” jak najbardziej nadają się do wielkanocnej dekoracji.

A skoro o Wielkanocy mowa, to nie może zabraknąć pisanek. Nie będą to jednak prawdziwe pisanki lecz dekoracyjne sztuczne jajeczka na sznurkach, dzięki którym możemy zawiesić je na brzozowych gałązkach. Jakie ozdoby wybierzemy do powieszenia, zależy już tylko od naszych upodobań. Całość uzupełnią jeszcze fioletowe piórka, nawiązujące kolorem do wcześnie posadzonych bratków i zajączek.

Tego typu doniczkowa dekoracja może stanąć na balkonie lub tarasie, ponieważ bratki to rośliny, które preferują chłodne powietrze. Ale możemy też na czas Świąt wnieść ją do domu. Kilka dni w cieple, na pewno tym roślinom nie zaszkodzi, a nam będzie przyjemniej spoglądając na swoje kolorowe dzieło.

Druga dzisiejsza kompozycja również będzie w wysokiej donicy, w której przezimowała sadzonka bluszczu i dodatkowo całkiem ładnie się rozrosła. Przy niej umieszczę kilka gałęzi kaliny koralowej. Te grube należy przyciąć do odpowiedniej długości i wkopać lub wcisnąć dość głęboko, tak, żeby były umieszczone stabilnie. Grube gałęzie kaliny okazały się wspaniale, fantazyjnie powyginane, w sam raz nadają się do tego by poprowadzić po nich bluszcz. Dzięki temu otrzymamy prowizoryczne drzewko, ale nie bezlistne, ale całkiem zielone.

Bluszcz to wspaniałe pnącze, wytrzymałe i bardzo wdzięczne. Rośnie dość szybko i w łatwy sposób można go rozmnożyć, jeżeli potrzeba nam więcej sadzonek. Oplecione bluszczem gałęzie kaliny będą pionowym akcentem tej kompozycji, poniżej posadzę wykopane z ogrodu rośliny cebulowe, takie jak fioletowy krokus, na razie kwitnie zaledwie jeden, ale mam nadzieję, że z czasem pojawi się ich więcej oraz żółte miniaturowe narcyzy trąbkowe w odmianie ‚Tete-a-tete’, nazywane popularnie żonkilami. Też jeszcze nie widać ich kwiatów, ale pąki są już zawiązane, pojawią się więc lada dzień. W tej wielkości donicy znajdzie się miejsce dla jeszcze jednej sadzonki bratka, drobnokwiatowego, fioletowo-żółtego.

Na drzewie przysiądzie sztuczny ptaszek, a przy kwiatach będzie miejsce na gniazdko z sizalowego sianka dekoracyjnego. Sizal to twarde i jednocześnie wytrzymałe włókno pochodzenia naturalnego. Uzyskuje się je ze specjalnego gatunku agawy sizalowej. Wystarczy takie sianko uformować na kształt gniazdka i gotowe, mogą do niego trafić dekoracyjne jajeczka, u mnie akurat ze styropianu w żółtym nakrapianym kolorze. Dla stabilności można je nakłuć na wykałaczki i w ten sposób umieścić w wybranym miejscu w gnieździe, które to z kolei można umieścić na niewielkiej, rozwidlającej się potrójnie gałązce kaliny.

Wielkanoc to najbardziej kolorowe ze wszystkich świąt w roku, ale tego typu dekoracja jest nie tylko wielkanocna, ale również wiosenna. Będzie mogła być ozdobą balkonu lub tarasu także długo po okresie świątecznym. Rośliny cebulowe przekwitną jako pierwsze, ale bratki z pewnością pięknie się rozrosną. Jeżeli nie zdołają zarosnąć miejsca po krokusach i narcyzach, możemy po ich przekwitnięciu wykopać cebulki i np. przesadzić na ogrodową rabatę, a w ich miejsce posadzić inną wybraną roślinę kwitnącą.

Jak mamy niewielki i stosunkowo płytki pojemnik musimy przyciąć gałęzie do mniejszych rozmiarów lub po prostu użyć krótszych z nich. Ich miejsce mogą zająć nawet zwykłe patyki zebrane w ogrodzie lub w lesie. Cztery wbite obok siebie będą pionowym elementem tej kompozycji. Jeżeli są niestabilne, można od doły związać je np. sznurkiem i następnie ten sznurek przysypać ziemią, żeby nie było go widać.

Mniejsze brzozowe gałązki są bardzo elastyczne, można więc ich użyć do plecenia. Wyginają się bez problemu, można więc z nich stworzyć mini wianek, który następnie można rozbudować tak, aby powstało niewielkie gniazdko. Jego miejsce będzie na szczycie wcześniej wbitych prostych gałęzi. Odrobina sianka dekoracyjnego z sizalu może być wypełnieniem takiego gniazdka, bo w nim muszą znaleźć się jajeczka, tym razem białe nakrapiane, które stabilnie można zamocować za pomocą wykałaczek. Przy nich przysiądzie dekoracyjny ptaszek, a do ziemi w doniczce trafią kwitnące okazy: pomarańczowy jaskier i białe bratki.

Jaskier azjatycki to roślina cebulowa, która w naszym klimacie najczęściej uprawiana jest jako jednoroczna, ale odpowiednio przechowywana, może pozostać z nami na dłużej. Za to bratki, również te białe, drobnokwiatowe, to rośliny dwuletnie. Jeżeli chcielibyśmy je uprawiać od nasionka, to należałoby je wysiać w okolicach czerwca, pod koniec lata posadzić np. na rabacie podrośnięte, ale jeszcze nie kwitnące sadzonki, po to, żeby zakwitły wczesną wiosną kolejnego roku. Jako że bratki występują niemal we wszystkich kolorach tęczy, nie może wśród nich zabraknąć również tych o śnieżno białej barwie.

Ta kompozycja, podobnie jak poprzednia, może być ozdobą podczas Wielkanocy, a także po niej. Jaskry, tak jak bratki preferują chłodniejsze temperatury, ale są mniej odporne na nocne przymrozki. Jeżeli będą zapowiadane silniejsze ochłodzenia, lepiej jest wnieść je na ten czas do cieplejszego pomieszczenia.

W tworzeniu roślinnych dekoracji może przydać się naprawdę wszystko, na przykład gałęzie, patyki i pędy różnych pnączy, zwłaszcza wtedy, gdy pozyskujemy je podczas cięcia roślin ogrodowych, które i tak musimy przeprowadzić. Pomysłów na ich wykorzystanie jest znacznie więcej. Warto spróbować. I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/