Wieniec na drzwi – bożonarodzeniowy. Jak zrobić?
Wieniec na drzwi – bożonarodzeniowy. Jak zrobić? Coraz bliżej Święta! ? ? O tym jest dzisiejszy film. Zapraszam! ?
Jaki byłby grudzień bez Świąt Bożego Narodzenia? Bez choinki, karpia, kolęd i stroików? Niektórzy czekają na te święta cały rok. I końcówkę tego czekania można sobie umilić przygotowując różne dekoracje. Zaczynając na przykład od wieńca na drzwi, który będzie witał wszystkich przybywających do naszego domu i od razu wprowadzał w przyjemny, świąteczny nastrój.
Żeby taki wieniec przygotować, potrzebna jest okrągła podstawa. Można ją zrobić samodzielnie, np. z drutu, zasuszonych traw ozdobnych lub elastycznych gałązek. Można też zakupić już gotową wersję, np. ze słomy, jak w moim przypadku. Są one oferowane w wielu sklepach,. m.in. w niektórych centrach ogrodniczych i w sklepach internetowych, występują w różnych rozmiarach i w zależności od tego kosztują od mniej więcej 2-3 do ok. 8-10 złotych. Jak taką podstawę wianka nie traktuję jednorazowo, po świętach, można wieniec rozebrać i słomiany okrąg wykorzystać jeszcze raz lub nawet kilka razy o dekoracji wielkanocnych, letnich czy potem jesiennych.
Oprócz okrągłej podstawy do stworzenia wieńca na drzwi, potrzebne są także gałązki roślin, które nie więdną, ładnie się zasuszają i które nam się podobają. Mogą to być gałązki przeróżnych roślin iglastych, np. świerków, jodeł, sosen czy żywotników, a także przeróżnych zimozielonych roślin liściastych, np. mahonii, ostrokrzewu czy bluszczu. Można wykorzystać też przeróżne ozdobne patyczki, szyszki, a nawet bezlistne gałązki wybranych drzew i krzewów, takich jak np. modrzew. Wszystko zależy od naszych upodobań i tego, co rośnie w naszym ogrodzie lub do czego mamy dostęp.
W moim tegorocznym wieńcu na drzwi wykorzystam akurat gałązki świerka srebrnego, kłującego i w nazwie i w rzeczywistości oraz gałązki jodły kalifornijskiej już z długimi i niekłującymi igłami, a także bezigłowe gałązki modrzewia, za to z urokliwymi, niewielkimi szyszkami. Przycinam je do mniejszych rozmiarów, do długości mniej więcej 10-15 cm i układam z nich niewielkie wiązanki po 5-6 sztuk, łącząc w każdej mini wiązance wszystkie 3 gatunki roślin, żeby się potem w wieńcu przeplatały. Następnie za pomocą drucika florystycznego mocuję je do okrągłej podstawy. Można użyć też sznurka lub grubej nici, ale drucik w mojej ocenie jest najwygodniejszy i też potem możemy go wykorzystać, nawet kilka razy do kolejnych dekoracji, jakie będziemy chcieli kiedyś stworzyć.
Zaczynając od jednego punktu wieńca, dokładamy kolejne wiązanki gałązek, przykładając je blisko siebie, a także na brzegu i od środka, tak, żeby nie było widać słomianej podstawy i żeby całość była dokładnie wypełniona. Nie musimy dokładać gałązek od spodu, ponieważ w tym miejscu wieniec będzie przylegał do drzwi. Chyba że planujemy tego typu dekorację powiesić na oknie lub drzwiach z szybą. Wtedy od spodu również należy wieniec obłożyć gałązkami. Drutu florystycznego, czy też sznurka lub nici nie należy żałować, żeby były one mocno przymocowane i trzymały się przez cały okres przed i po świąteczny.
Wieszanie ozdobnego wieńca bożonarodzeniowego na drzwi wejściowe to w wielu domach już tradycja. To znak gościnności, w niektórych kulturach symbolizuje otwarte drzwi dla rodziny i gości, zapraszając do wspólnego świętowania. A samo jego własnoręczne tworzenie to wspaniała zabawa i pobudzenie kreatywności. Niejednokrotnie możemy się naprawdę zdziwić, jakie piękne rzeczy udaje się stworzyć przy użyciu darów natury, które są na wyciągnięcie ręki, np. w ogrodzie.
Ale z ogrodu można przynieść nie tylko gałązki, czasami razem z nimi pojawią się też w naszym domu przeróżne owady. Warto na to zwrócić uwagę i jeżeli zauważymy jakiegoś nieproszonego gościa, trzeba go wynieść z powrotem na zewnątrz. Na zakończenie drut obwiązujemy jeszcze kilka razy i mocniej zaciskamy.
Iglasty wianek już sam w sobie jest śliczną dekoracją, ale można go dodatkowo ozdobić według uznania wybranymi bombkami, kokardami, szyszkami, czy innymi wieszadełkami czy świecidełkami. Ja do swojego wianka dołożę jeszcze kilka gałązek modrzewia z niewielkimi szyszkami oraz kilka większych szyszek sosnowych i świerkowych, a ze sztucznych ozdób, kilka białych jabłuszek oraz niewielkie lampki na baterie.
Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów przeróżnych dekoracyjnych lampek. Możemy je zaplatać na rosnących w ogrodzie iglastych drzewkach lub na iglakach, które zdobią donice na balkonie lub tarasie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby udekorować nimi także własnoręcznie przygotowane stroiki lub wieńce. W ten sposób będzie on ozdobą drzwi nie tylko w dzień, ale także gdy się ściemni.
Wieszanie na drzwiach można przeprowadzić na kilka sposobów. Niektórzy, do tego celu, mają zamontowany na stałe w drzwiach specjalny haczyk, do którego mocują wiszące ozdoby. Taśmy samoprzylepne czy inne delikatniejsze sposoby mocowanie raczej się tu nie sprawdzą, ponieważ słomiano iglasty wieniec jest dość ciężki. Ja w swoich drzwiach mam całkiem niewielki, ale mocny gwoździk wbity u góry od wewnętrznej strony. Do niego przyczepiam grubą, mocną nić i przewieszam przez wieniec. Jest ona w kolorze drzwi, więc praktycznie jej nie widać i nie rzuca się w oczy.
Bożonarodzeniowe wianki są pięknymi ozdobami, z pięknym symbolicznym przesłaniem. A jeżeli wykonamy je samodzielnie to dodatkowo są one jeszcze unikatowe, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Zachęcam więc do tworzenia własnoręcznego tworzenia roślinnych dekoracji. Dzięki temu szybciej poczujemy cudowną, świąteczną atmosferę.
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/