Wypełniony kwiatami kosz może być czymś wyjątkowym wśród innych roślinnych dekoracji na balkonie lub w ogrodzie. Dostępne w sklepach ogrodniczych i internetowych kosze mogą być zrobione z różnych materiałów i mogą mieć też różne kształty, np. tradycyjny do powieszenie za pomocą sznurków lub półkolisty, który może przewiercić lub przymocować w inny sposób do ściany czy płotu. Najbardziej popularne są plastikowe wiszące doniczki, które często można zakupić już obsadzone przewieszającymi się z nich gatunkami. Rolę wiszącego pojemnika mogą pełnić też balkonowe skrzynki, o ile umieścimy je w miejscu, które umożliwi potem roślinom swobodne przewieszanie się, np. na podwyższeniu lub balustradzie. Rośliny o zwisającym pokroju możemy sadzić też w wysokich pojemnikach i zwykłych doniczkach o ile potem ustawimy je gdzieś wysoko lub znajdziemy sposób, żeby je podwiesić. Następnie należy je wypełnić lekką, przepuszczalną ziemią, np. do pelargonii lub roślin balkonowych czy kwitnących i możemy przystąpić do sadzenia.
Wyliczankę roślin do wiszących pojemników można rozpocząć od pelargonii i petunii, w tym surfinii i supertunii.
Z grupy pelargonii kaskadowy przewieszający pokrój mają pelargonie bluszczolistne, czyli pelargonie zwisające, peltatum. Możemy je uprawiać od nasiona i przygotować zimą ich rozsadę, żeby była gotowa do sadzenia w maju lub kupić w maju gotowe niewielkie sadzonki oferowane w multidoniczkach lub większe sadzonki w większych pojemnikach. Rośliny te charakteryzują się dużą siłą wzrostu, dzięki czemu latem zamieniają się w ukwiecone kolorowe kaskady.
Bardziej zwarty pokrój, lekko przewieszający się, który też doskonale prezentuję się w wiszących doniczkach mają także pelargonie z serii Champion, które są połączeniem gatunku pelargonii bluszczolistnej z pelargonią rabatową. Dzięki temu gatunek ten ma większe, bardziej okazałe kwiatostany.
Pelargonie to chyba najbardziej popularne rośliny na naszych balkonach, ale w wiszących pojemnikach najczęściej chyba uprawiamy petunie, do których zalicza się także surfinie i supertunie. Tu mamy z czego wybierać, bo występują one w przeróżnych odmianach o kwiatach w różnych kolorach i o różnej wielkości oraz o bardziej zwartym lub silnie przewieszającym się pokroju.
Najsilniej rozrastają się supertunie Vista, mogą występować one w fioletowym, jasno lub ciemno różowym, czerwonawym lub białym kolorze i charakteryzują się niezwykle bujnym kwitnieniem oraz dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Może więc z powodzeniem powiewać w słonecznym miejscu, a także w półcieniu.
Dzięki pracom hodowców roślin petunie występują już w tylu gatunkach i odmianach, że trudno je zliczyć. Bardzo ciekawą odmianą jest np. ‚Splash Dance’ o nakrapianych kwiatach. Jej dwie sadzonki trafią do jednej z moich wiszących donic. Pamiętajmy, że powinny mieć one otwory drenażowe na dnie, a jeżeli są to koszyki wyłożone folią, to żeby w tę folię w kilku miejscach przeciąć, żeby nadmiar wody mógł zawsze swobodnie wypływać, bo żaden gatunek roślin balkonowych nie powinien stać w wodzie.
Z grupy petunii zachwycające są także odmiany o pełnych kwiatach, z serii Tumbelina, które są sporych rozmiarów i często także pięknie pachną. Może być to np. odmiana o niebiesko fioletowych kwiatach lub odmiana o ciemnych, czekoladowych, prawie czarnych kwiatach, z żółtym obrzeżeniem płatków. Spośród tej serii petunii zachwycające są także rośliny o kwiatach intensywnie różowych z białym przebarwieniem na brzegach płatków, a jeżeli ktoś gustuje w pastelach, może wybrać odmianę o kwiatach w barwie delikatnego różu i zieleni.
Petunie, podobnie jak pelargonie preferują miejsca słoneczne, w nich kwitną najobficiej i kwiaty są pięknie wybarwione, ale może je podwiesić także w półcieniu. Są to rośliny ciepłolubne, które mogą trafić na nasze balkony lub tarasy w maju, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków i będą ozdobą aż do pierwszych mrozów.
W wiszących pojemnikach możemy sadzić też rośliny o drobniejszych, delikatniejszych kwiatach, takich jak np. bakopa sutera czy calibrahoa.
Sadząc te gatunki możemy potem podziwiać kolorową chmurę kwiatów powiewającą na balkonie lub tarasie, czy w innym miejscu ogrodu.
Calibrachoa to rośliny przypominające kształtem kwiatów, liści i pokrojem surfinie, ale są znacznie mniejszych rozmiarów. W zależności od odmiany mogą mieć bardziej zwarty lub silnie przewieszający się pokrój a ich kwiaty występują w tylu zestawieniach kolorystycznych, często wielobarwnych, że każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Bardzo pięknie się one rozrastają tworząc z czasem obficiej ukwiecone nasadzenie.
Podobnie jest z bakopą suterą, której kwiaty przy odpowiedniej pielęgnacji i nawożeniu tak obficie pokrywają roślinę, że przestają być widoczne liście.
Popularną rośliną o drobnych kwiatach jest też lobelia, która może występować w odmianach o kwiatach w kolorze niebieskim, fioletowym lub białym.
Tych drobnokwiatowych roślin nie trzeba oczyszczać z przekwitniętych kwiatów, co jest czasami konieczne w przypadku petunii czy pelargonii o znacznie większych kwiatach. Po posadzeniu wystarczy dbać o stałą wilgotność podłoża i nawożenie. Calibrachoa podobnie jak petunie i pelargonie będzie kwitnącą ozdobą od maja aż do późnej jesieni.
Zwisający pokrój mają też niektóre odmiany begonii i fuksji. One również mogą trafić do wiszących pojemników.
Fuksje to rośliny o prześlicznych kwiatach, w wyjątkowym kształcie, najczęściej dwubarwnych. Podwieszone na balkonie lub tarasie tańczą one na wietrze niczym kwiatowe baletnice lub wróżki. W przeciwieństwie do wcześniej omawianych gatunków one preferują miejsca w półcieniu lub tam, gdzie promienie słoneczne docierają tylko przez kilka godzin dziennie.
Begonie także nadają się do uprawy na balkonach, które nie mają w pełni słonecznej wystawy. Dobrze czują się w półcieniu, a w wiszących pojemnikach można sadzić odmiany o kwiatach pełnych np. w kolorze żółtym, pomarańczowym i brzoskwiniowym lub odmiany o kwiatach pojedynczych np. w kolorze czerwonym. Begonie z serii Summerwings zachwycają nie tylko kwiatami ale także pięknym ciemnym ulistnieniem.
Begonie o lekko przewieszającym się pokroju i pełnych kwiatach na nieco wydłużonych pędach kwiatostanowych prezentują się niezwykle elegancko. Kwiaty te również utrzymują się cały sezon.
Elegancka i nieco egzotyczna jest także dipladenia, o trąbkowych kwiatach i błyszczących ciemno zielonych liściach. To pnącze można sadzić w tradycyjnych donicach z podpórkami lub w wiszących pojemnikach, z których pędy będą się swobodnie przewieszać. Ponadto jest także wiele roślin ozdobnych z liście, które możemy dołączyć do podwieszanej wielogatunkowej kompozycji lub uprawiać samodzielnie w wiszącym pojemniku. Przewieszający się pokrój mają m.in. takie gatunki jak ipomea, czyli słodki ziemniak, bluszcz i bluszczyk kurdybanek oraz dichondra. Ich liście mogą wręcz spływać zieloną, zielono białą lub srebrzystą kaskadą. Niekiedy wymagają nawet przycinania.
I zdecydowanie wszystkie rośliny w wiszących pojemnikach potrzebują regularnego podlewania i nawożenia. Wszystkie gatunki z grupy petunii oraz calibrahoa można nawozić np. krystalicznym nawozem do surfinii i innych petunii, rozpuszczalnym w wodzie. Natomiast pozostałe wymienione dzisiaj gatunki można nawozić takiego samego typu nawozem do pelargonii i innych roślin kwitnących. Jest to szczególnie ważne w uprawie roślin o zwisającym pokroju, ponieważ często wiszące pojemniki są stosunkowo niewielkich rozmiarów i szybciej wyczerpują się w nich składniki odżywcze. Jeżeli zależy nam na naprawdę bujnym ukwieceniu wybranych okazów, musimy pamiętać o ich dokarmianiu. Po to, żeby nasze pelargonie, petunie, supertunie calibrachoa, fuksje, begonie czy dipladenie przez cały sezon były zachwycające.
A to na pewno nie wszystkie gatunki, które wspaniale prezentują się w wiszących pojemnikach. Oferta balkonowych roślin jest coraz większa i zachęca do uprawy pięknych kwiatów na balkonach i tarasach. Zapraszam więc do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.