Wrzesień w ogrodzie – 14.09 -20.09 – kalendarz ogrodnika
Wrzesień w ogrodzie. „Skoro wrzesień to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”
Widokiem dojrzewających jabłek. Z drzew owocowych można też o tej porze zbierać gruszki, śliwki i winogrona. Żeby zapobiec łamaniu się obficie owocujących gałęzi, można je podeprzeć lub podwiązać. Opadłych owoców nie pozostawiajmy pod drzewami, ponieważ zwabiają osy i wiele szkodników.
Większe ilości zebranych owoców i warzyw przeznaczamy teraz na różnego rodzaju przetwory. W słoikach na zimę możemy zatrzymać m.in. smak pomidorów, buraków, ogórków, jabłek, malin czy śliwek. Z tych ostatnich warto przygotować np. powidła. Jeżeli w trakcie naszych kuchennych prac pojawi się plaga muszek owocówek, można zastawić na nie pułapkę, wykonaną samodzielnie lub zakupioną w sklepie czy też w internecie. Do takiej pułapki wlewamy ciecz na bazie octu, wyłącznie ze składników pochodzenia spożywczego, która zapachem wabi te owady. Muszki owocówki warto wyłapać jak najszybciej, ponieważ rozmnażają się bardzo szybko.
Wrzesień to miesiąc nie tylko wrzosów, ale również traw ozdobnych, które królują teraz w niejednym ogrodzie. W większości są to rośliny odporne na choroby i ataki szkodników, uprawiać możemy je zarówno w gruncie jak i w donicach. Różnorodność form traw ozdobnych jest ogromna, jesienią można je podziwiać w pełnej okazałości.
W balkonowych i tarasowych pojemnikach wspaniale prezentują się też inne rośliny. Możemy tworzyć już jesienne kompozycje lub odświeżyć te, które posadziliśmy wiosną czy też latem. Pelargonie często nie tracą uroku do października, a nawet listopada. Już teraz możemy pobrać sadzonki tych roślin, zwłaszcza jeżeli trafiliśmy na odmianę, która szczególnie nam się spodobała. Musimy się jednak liczyć z tym, że nie wszystkie odmiany da się z łatwością ukorzenić, teraz jest czas na to, żeby wykonać próbę i się przekonać.
W wielu ogrodach, szczególnie w stylu wiejskim, wzrok przyciągają słoneczniki. Wiele z nich w dalszym ciągu pięknie kwitnie, wiele już dojrzało. Można je zebrać i na bieżąco spożywać zdrowe nasiona. Można te pozostawić je w ogrodzie jako pokarm dla ptaków. Ponadto warto pamiętać, że słonecznik może być spożywany w postaci kiełków lub młodych liścieni, jest to prawdziwa bomba witaminowa.
Dlatego warto zebrać nasiona słoneczników, wysuszyć i przechować do zimy lub do wysiewu kolejnej wiosny. Zbieramy też nasiona kwiatów jednorocznych, których uprawę chcemy kontynuować w kolejnym sezonie, mogą to być m.in. aksamitki, cynie czy kosmosy. Przechowujemy je w papierowych kopertach lub tekturowych pudełkach. Wiosną posłużą nam do stworzenia kolejny raz kolorowego zakątka kwiatowego.
Korzystając z ciepłych jeszcze dni warto wystawić na zewnątrz domowe rośliny doniczkowe i zafundować im jesienny prysznic. Odkurzone, wyczyszczone i nawilżone będą się czuły znacznie lepiej. Pamiętajmy, aby wybrać pochmurny dzień lub przeprowadzić tego typu zabieg w cieniu. Nie zraszajmy domowych roślin w pełnym słońcu, ponieważ może dojść do poparzenia liści nieprzyzwyczajonych do bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/